Sir Horace Walpole, Shadowforger

horace_walpole.jpg

Sot shënohet 290 vjetori i lindjes së Horace Walpole, aristokrati brilant që me Kalaja e Otrantos (1764) filloi romanin gotik.

Vetë autori sqaron se si lindi ky roman themelues: “Një mëngjes në fillim të qershorit të kaluar, u zgjova nga një ëndërr për të cilën më kujtohet vetëm se isha në një kështjellë të vjetër (…) dhe se, në balustrën e sipërme i një shkalle të shkëlqyer, pashë një dorë gjigande me doreza hekuri. Pasdite u ula dhe fillova të shkruaj, duke mos ditur se çfarë doja vërtet të tregoja. Puna u rrit në duart e mia ”.

Pak nga pak u shfaqën personazhet (tirani Manfredo, Isabel simpatik, i riu Teodoro…) dhe komploti i mbushur me kthesa dramatike, me mallkime, identitete që u zbuluan nga befasia dhe paraqitjet spektrale. Të gjitha të vendosura në një hapësirë ​​kërcënuese: ajo kala mesjetare nga ëndrra e Walpole, një skenë e pranishme në pjesën më të madhe të romanit.

Mund ta thuash këtë Kalaja e Otrantos është si një makinë torturimi mesjetare e mbushur me rrotulla, ingranazhe dhe thumba të ndryshkur. Megjithëse nuk funksionon dhe ne e kuptojmë se i përket një epoke tjetër, vizioni i saj na shkakton një shqetësim të caktuar. Kështu, romani, edhe me të metat dhe dobësitë e tij, ndonjëherë arrin të gjenerojë një atmosferë ogurzezë të pashmangshme.

Dhe përkundër asaj që mund të pritet, leximi i tij ofron argëtim. Ndoshta falë kthesave të ekzagjeruara në komplot dhe një humori që nganjëherë i jep asaj një karakter që kufizohet me vetë-parodikën. Një vetë-parodi, me siguri se vullnetare, për Walpole ishte i vetëdijshëm për kufizimet dhe potencialin e punës së tij. Kështu ai deklaron në prologun e botimit të dytë: "Por [autori,] nëse rruga e re që ai ka ndërmarrë hap mundësi për burra me talent më të madh, ai do të rrëfejë me kënaqësi dhe modesti se ishte i vetëdijshëm se ideja mund të merrte më mirë zbukurime sesa ata që kanë ofruar imagjinatën e tyre ose trajtimin e tyre të pasioneve ”.

Akoma, merita e Walpole është e madhe. Më shumë se i madh, i madh. Së pari për mbjelljen e kësaj fara që më vonë do të jepte fryte si Murgunga MG Lewis. Së dyti, sepse krijimi i Kalaja e Otrantos ai përbën një akt rebelimi heroik përpara panoramës letrare dhe intelektuale të shekullit të XNUMX-të, e dominuar nga racionalizmi dhe neoklasicizmi, i cili kishte futur në qeli imagjinatën dhe kishte ndjekur shijen e të mbinatyrshmes në art.

Shtë koha e preceptorëve si Samuel Johnson, i cili në 1750 shkruan se vepra e romanit konsiston në "shkaktimin e ngjarjeve natyrore në një mënyrë të mundshme dhe ruajtjen e kuriozitetit pa ndihmën e çudisë: prandaj përjashtohet nga mekanizmat dhe burimet e romancës heroike; dhe ai nuk mund të punësojë gjigantë për të rrëmbyer një zonjë nga ritet martesore, as kalorës për ta sjellë përsëri: as nuk mund të çorientojë personazhet e tij në shkretëtira ose t'i presë në kështjella imagjinare ".

Gjigandë, zonja të rrëmbyera, kalorës heroikë, kështjella imagjinare ... vetëm elementet që Walpole do të përdorë në Kalaja e Otrantos. Sigurisht përveç spektatorëve, mistereve dhe mallkimeve.

Për të lehtësuar pranimin e romanit të tij, Walpole përdori mashtrimin e botimit të tij me një emër të rremë, sikur të ishte përkthimi i një kopje italiane të shekullit të XNUMX-të gjetur në një bibliotekë të vjetër. Mashtrimi ishte efektiv, romani u bë një sukses publik dhe edicioni i dytë tashmë u shfaq me nënshkrimin e tij.

luleshtrydhe-kodër.jpgDeri tani, është e qartë se Horace Walpole ishte një personazh aq inteligjent sa edhe i çuditshëm. Djali i Sir Robert Walpole, Kryeministrit Anglez midis 1721 dhe 1742, Earl of Orford, pasi udhëtoi nëpër Evropë ai kapi një post parlamentar dhe bëri një jetë gjithmonë në përputhje me atë që ai e konsideronte të përshtatshme. Nga viti 1750 ai jetoi në Strawberry Hill, një rezidencë që ai e reformoi në një fantazi gotike të përshtatur për shijet e tij.

Përveç Kalaja e Otrantos, shkroi qindra faqe midis letrave, kujtimeve, kritikave, historisë dhe studimeve të artit, duke përfshirë një tragjedi rreth inçestit, Nëna misterioze, dhe një seri tregimesh të shkurtra të quajtura Përralla hieroglifike. Nuk ka asnjë përkthim në spanjisht të shfaqjes, por ka nga libri me tregime, dhe në duart e Luís Alberto de Cuenca.

Walpole i shkruajti këto histori me një teknikë afër shkrimit automatik, duke e lënë imagjinatën të lirë, pa arsye që të ndërhynte përtej qëllimit fillestar të vendosjes së veprimit në Lindje. Rezultati është histori e shpejtë, origjinale, me një bollëk elementesh absurde që ndonjëherë çojnë në makabre, si në disa vizatime të Edward Gorey. Për Luís Alberto de Cuenca, ato përbëjnë një pararendëse të surrealizmit francez dhe do të dukej sikur, si Alicia nga Lewis Carroll, bëni homazhe "për imagjinatën e trazuar dhe anarkiste të fëmijërisë".

Në botimin e tij të Përralla hieroglifikeNga rruga, një shtojcë prej 30 faqesh mbi romanin thelbësor gotik anglez është përfshirë për ata që janë të interesuar në zhanrin dhe ndjekësit e fantazisë dhe letërsisë së tmerrshme në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.