Sir Walter Scott. Disa nga veprat e tij më pak të njohura

Portreti i Walter Scott nga Edwin Henry Landseer.

Zotëri Walter scott ai u nis për në përjetësi në një ditë si sot 1832. Pra, në këtë përvjetor të ri të vdekjes së tij, rishikim disa vepra më pak të njohura të këtij autori universal të Romantizmi, dhe themelues i roman historik.

Walter scott

Walter Scott ka qenë këtu shumë herë. Dhe nuk është çudi. Ky shkrimtar skocez, autor i Ivanhoe, Quentin Duward ose Rob RoyËshtë një nga më të njohurit e të gjitha kohërave. Por sot unë sjell tituj të tjerë më pak i njohur për punën e tij për t'i rishikuar ose zbuluar ato. Janë këto:

E vërteta për demonët dhe shtrigat

Publicado en 1830. Shtë një epistolare për tema të tilla si demonologji, magji dhe aspekte të tjera që lidhen me okultizmi gjatë Mesjeta. Walter Scott e shkroi atë në një kohë kur ai kishte lënë prozën dhe tekstet e këngës dhe ishte në telashe me borxhet. Pra është e mundur që të ketë qenë thjesht një produkt për të hequr qafe disa.

Su formati i shkronjës gjithashtu e lejoi atë të fliste për to me më shumë mendime sesa si një studim i vërtetë ose analizë objektive.

Pirat

Postuar ne 1821, kjo bazuar në pjesë në jetën e John gow, një pirat i famshëm i cili, deri atëherë, ishte përmendur vetëm nga Daniel Defoe, dhe më vonë nga Charles Johnson në të tijin Histori e përgjithshme e piratëve.

Ishte një suksesi tregtar i menjëhershëm dhe konsiderohet gjithashtu një nga historitë e mëdha pirate të të gjitha kohërave. Komploti i mbushur me veprim sillet rreth një elementi tipik të Romantizmit: trekendesh dashurie midis dy burrave dhe një gruaje.

Kenilworth

Postuar ne 1821, I referohet kështjella kenilworth, në qarkun anglez të Warwickshire. Dhe Scott sjell disa personazhe të vërtetë nga shekulli i XNUMX-të në komplotin e tij. Ajo përqendrohet në Martesa e Fshehtë e Robert Dudley, Earl XNUMX i Leicester, dhe Amy Robsart, vajza e Sir Hugh Robsart. Amy ikën nga babai i saj dhe i fejuari i saj për t'u martuar me Earl sepse ata janë të dy aq të dashuruar.

Por numërimi është përpirë nga ambicie për ngjitjen në oborr dhe fitimin e favorizimit të mbretëreshës Elizabeta I. Kjo është arsyeja pse ata duhet ta mbajnë atë martesë të fshehtë. Por kur gjithçka të zbulohet do të jetë vonë për të fat tragjik kjo ju pret

E veja e maleve

Postuar ne 1827. Tregon historinë e Elspat MacTavish, e njohur si e veja e maleve. Djali juaj Hamish mbledh nën komandën e tij një grup rebelësh për të organizuar mbrojtjen e atij territori kundër pushtuesve francezë. Por ai është i përfshirë në një seri të intrigat që ajo sajon për nënën e saj, ende e mllefosur për humbjen e burrit të saj në rrethana tragjike.

Nusja e Lammermoor

Postuar ne 1819 pranë Një legjendë e Montrose. Të dy librat përbëjnë pjesën e tretë të serisë Përrallat e pronarit tim. Na çon drejt Skoci gjatë sundimit të Anne I të Bretanjës, midis 1702 dhe 1714. Dhe përsëri kemi një komplot plot me fatkeqësitë e një dashurie të pakënaqur midis Lucy Ashton dhe armikut të familjes së saj, Edgar Ravenswood. Walter Scott pohoi se kjo vepër ishte bazuar në disa incidente reale të familjes Dalerymple.

E vërteta e gruas

Kjo është një poezi që përfshihet në roman I fejuari, botuar në 1825. Konsiderohet një nga poezitë më të mira nga Walter Scott. Lënë mënjanë ton romantike që ai zakonisht i referohej grave dhe tregon një tjetër më i zymtë dhe më kritik, e cila ndoshta mund të jetë për shkak të ndonjë zhgënjimi dashurie.

Besimi dhe besimi i gruas:
ata i shkruajnë personazhet e tyre në pluhur;
i vulosi në rrjedhën e përroit,
i nguliton në rrezen e zbehtë të hënës,
dhe çdo simbol evanescent
do të jetë më e qartë, më e fortë, më e mirë,
dhe më e përhershme, unë mendoj kështu,
sesa do të thotë ato shkronja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Historia është plot me figura të mëdha të letërsisë si Walter Scott, unë nuk kam pasur kënaqësinë të lexoj shumë nga veprat e tij, por kur lexova Los Esposados ​​kuptova se ai ishte një gjigant letrar.
  -Gustavo Woltmann.