Zonja pa kuptim

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Zonja pa kuptim Shtë një nga pjesët kryesore të teatrit të zhvilluar gjatë Epokës së Artë Spanjolle. Kjo vepër e krijuar nga Lope de Vega përfundoi me shkrim në 28 Prill 1613 (sipas dorëshkrimit origjinal). Pas pak, ajo u shfaq në skenë në 14 tetor të po këtij viti, nën drejtimin e kompanisë së Pedro de Valdés.

Si shumë nga pjesët që arrijnë pavdekësinë, ai është një tekst përpara kohës së tij. Në komplotin e saj, pyetje të paimagjinueshme shtrohen brenda shoqërisë spanjolle pas Rilindjes. Ndër këto, më e rëndësishmja është se cili është roli i grave në shoqëri.

Autori, Lope de Vega

Ai lindi në Madrid më 25 nëntor 1562. Ai është një nga autorët më pjellorë në letërsinë botërore. Atij i atribuohet tre romane "të gjatë" dhe katër romane të shkurtër, nëntë epika, tre poema didaktike, rreth 3000 sonete dhe qindra komedi teatrale. Sipas poetit dhe dramaturgut spanjoll Juan Pérez Montalbán, numri i përgjithshëm i pjesëve të shkruara nga Lope de Vega rreth vitit 1800.

Së bashku me Tirso de Molina dhe Calderón de la Barca, ai përfaqëson zenitin e teatrit barok në Spanjë. Personaliteti i tij nuk kaloi kurrë pa u vërejtur, ai krijoi miqësi të shkëlqyera me figurat e shtatit të Francisco de Quevedo dhe Juan Luis Alarcón. Po kështu, ai ishte një "rival" i Miguel de Cervantes, (autori i Don Kishotit e quajti atë një "përbindësh i natyrës") dhe kishte një armiqësi të famshme me Luis de Góngora.

El feniks de ata mendje

Ndikimi i poetit dhe dramaturgut Madrid në shoqërinë Spanjolle ishte i tillë që ai madje mori “nderin” e të qenit protagonist i një besimi blasfemues. "Unë besoj në Lope de Vega të plotfuqishme, poet i qiellit dhe tokës" ... Sigurisht, inkuizicioni - me "shkëlqim" të plotë gjatë asaj kohe - nuk mund të qëndronte duarkryq. Prandaj, ode u ndalua në 1647.

Specialistët në punën e tij pohojnë se autori ka marrë pjesë në pjesët e tij teatrore. Ai e bëri këtë me pseudonimin Berlardo, një personazh i përsëritur në pjesët e tij dhe brenda trillimeve të autorëve të tjerë. Në këtë kuptim, pjesa del në pah Feniksi i zgjuarsive shkruar në 1853 nga Tomás Rodríguez Rubí. Ai madje ka pasur një prani në kinema me filmin e njohur nga A. Waddington, vrapim me kërcime (2010).

Një jetë plot ngatërresa

Jeta e tij ishte plot me dashuri të shumta. Shumë prej të cilëve i dhanë atij një reputacion për mungesën e mendjes në dëm të studimeve ose përgjegjësive të tij në Gjykatë. Përfshirëse, ai u internua nga Mbretëria e Castile për shkrimin e një serie shpifjesh kundër një prej të dashurve të tij, i cili e kishte braktisur atë për të kryer një martesë të bazuar në interesat ekonomike.

Felix Lope de Vega.

Felix Lope de Vega.

Dorëshkrimi i Zonja pa kuptim ai gjithashtu u gjend në mes të këtyre ngatërresave. Megjithëse jo të gjithë historianët pajtohen me këtë hipotezë, pretendohet se teksti origjinal ishte një dhuratë nga dramaturgu për të dashurën e tij, aktoren Jerónima de Burgos, gruaja e drejtorit të teatrit Pedro de Valdés.

Zonja pa kuptim... ose fuqia edukative e dashurisë

Lope de Vega zhvilloi një argument rreth dy protagonistëve, motrat Nise dhe Finea. Ata vendosin të përballen me makizmin mbizotërues brenda shoqërisë Iberike, secili duke ndjekur strategji të ndryshme. Në fund, të dy i dorëzohen fuqisë së dashurisë. Nga njëra anë, Phinea apelon për inteligjencën e tij dhe mbështetet shumë te "epërsia" e tij intelektuale.

Të përballet me mospëlqimin e saj për disavantazhin e të qenit grua, Finea i kushtohet shkrimit në një mënyrë pothuajse të detyruar. Ne anen tjeter, nise në mënyrë të barabartë i drejtohet inteligjencës, por duke u shtirur si budalla dhe naiv (Me sa duket ajo rrëmbehet nga planet e palëve të treta). Sidoqoftë, thellë në sjelljen e tij është pjesë e një plani të përpiktë për t'u larguar me të.

Zonja pa kuptim.

Zonja pa kuptim.

Librin mund ta blini këtu: Zonja pa kuptim

Fuqia kataretike e xhelozisë?

Në këtë pikë demonstrohet vërtetësia e Lope de Vega në lidhje me intelektualët e tjerë të kohës së tij. Epo, ajo fut xhelozinë si një element nevralgjik brenda komplotit. Shumë në kundërshtim me shumicën e pjesëve të këtij stili të shkruara në fillim të shekullit XVII. Sepse zakonisht ngatërrimet vetëm i shmangeshin dashurisë dhe romancës.

Përmes xhelozisë, autori i lindur në Madrid eksploron ndjenjat më të errëta të personazheve të tij. Pastaj, prishet me stereotipet e grave pa kuptim dhe anodinë, ose ato të zemëruara të dënuara me një beqari të turpshme. Nga ana tjetër, Nise dhe Finea paraqesin dimensione të ndryshme, ato janë njerëzore, jo thjesht karikatura në kërkim të një buzëqeshjeje efemere nga audienca.

Naiviteti shpërblehet

Një pjesë e konflikteve mes motrave protagoniste të Zonja pa kuptim ata përqendrohen në dhuratat e shfaqura nga njëri dhe tjetri. Ndërsa Nise - trashëguar nga babai i saj, fisniku Octavio - është mjaft modeste, Finea është mbresëlënëse. Kontrasti është se e para është jashtëzakonisht inteligjente, një tipar (teorikisht) verbues për çdo pretendent.

Ndryshe nga e dyta, naive, që ka nevojë për ndihmë shtesë në përpjekjen e saj për të marrë një burrë të ndershëm. Ose të paktën ky ishte mendimi i njërit prej xhaxhallarëve të tij për t'i dhënë atij këtë lloj "kompensimi special". Prandaj, paratë e marra falë "naivitetit tuaj" janë mjaft tërheqëse.

Shkëmbimi i roleve

Konflikti dhe ngatërresa shfaqen kur paditësit e tyre përkatës bien në dashuri me motrat e të dashurave të tyre. Në shkallën e parë, Phiseus, një zotëri i pasur, marrëdhënia e të cilit me Finea u dakordua nga babai i saj, por pa e njohur më parë zonjën në fjalë.

Pastaj shfaqet Laurencio - një zotëri tjetër (i varfër), i cili u dashurua me Nisa-n falë poezisë së tij - i cili vendos të pushtojë kunatën e tij, i entuziazmuar nga paratë. Thereshtë atje kur inteligjenca "në gjumë" e "budallait" del në pah, duke befasuar vendasit dhe të huajt, së paku nga motra e tij. Për t'i komplikuar më tej gjërat, kalorësit bien dakord për një shkëmbim që do t'i lejojë ata të shohin përmbushur dëshirat e tyre.

Një vepër që është akoma e vlefshme

Përtej vlerës së saj të padyshimtë historike, Lope de Vega në përgjithësi dhe Zonja pa kuptim në veçanti, ato mbeten në fuqi disa shekuj më vonë. Shfaqja feston pozicionin e tij kritik - mes të qeshurave - në makizëm. E cila përfaqëson një guxim të vërtetë brenda një shoqërie konservatore, maksima këmbëngulëse e së cilës ishte vendosja e Zotit në qendër të gjithçkaje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.