Zonja e agimit

Zonja e agimit.

Zonja e agimit.

Zonja e agimit Shtë një pjesë melodramatike nga Spanjisht Alejandro Rodríguez vlvarez (i njohur më mirë me emrin e artit Alejandro Casona). Bëhet fjalë për personifikimin e vdekjes në figurën e një gruaje shumë të bukur dhe misterioze. Kush hyn në gjirin e një familjeje për të transformuar jetën e të gjithë anëtarëve të saj.

Për më tepër, kjo vepër është një shembull i "dramaturgjisë si stil letrar". Sidoqoftë, ata që shkruajnë për tabelat domosdoshmërisht mendojnë për vënien në skenë. Sidoqoftë, përtej ndryshimeve të dukshme komunikuese, në thelb nuk ka shumë ndryshime. Gjithmonë qëllimi është të tregojmë histori dhe të lëmë diçka tek shikuesit (zëvendësuesit e lexuesve në këto raste).

Dramaturgjia si stil letrar

Nga Greqia e Lashtë deri në fillim të shekullit të XNUMX-të, teatri nuk ka pasur konkurrencë si manifestim artistik i parapëlqyer nga publiku për të hyrë në botët e tjera në një mënyrë komunale. Letërsia shijohet vetëm. Nga ana tjetër, vallja dhe muzika - megjithëse përbëjnë përvoja kolektive - kërkojnë kënaqësi duke qarkulluar nëpër shtigje të tjera.

120 vitet e fundit

Ardhja në botën e kinematografisë në 1895 shënoi një ndryshim në "modelin dominues". Në dekadën e dytë të shekullit XNUMX, kinemaja u bë "opiumi i masave" sa i përket argëtimit. Artet skenike gradualisht u zhvendosën në zona gjithnjë e më të mbyllura. Edhe pse për habinë e shumë vetave, ata kanë arritur të mbijetojnë në shekullin e kaluar.

Po kështu, në letrat spanjolle amerikane teatri nuk e ka humbur energjinë e saj në asnjë moment. Dramaturgët kanë vazhduar të trondisin audiencën me tekste që enden pa kufizime nga analizat e papërpunuara në analizat më të ndërgjegjshme filozofike ose ekzistencialiste. Brenda kësaj kategorie të fundit shfaqet Zonja e agimitnga Alejandro Casona.

Sobre el autor

Ky asturist i lindur në 1903 dhe i pagëzuar si Alejandro Rodríguez vlvarez, i përket Gjeneratës së festuar të 27-shit. Një lëvizje e vetëdijshme e shkrimtarëve, poetëve dhe dramaturgëve spanjollë që morën skenën letrare Iberike rreth vitit 1927. Synimi i tij ishte të shfajësonte një nga emblemat e Epokës së Artë dhe "babanë" e kulteranizmit, Luis de Góngora dhe Argote.

Alejandro Rodríguez vlvarez.Casona zhvilloi pjesën më të madhe të punës së tij në Amerikën Latine. Mbrojtësi i Republikës, u detyrua të kalonte Atlantikun pak para fitores së forcave të udhëhequra nga Francisco Franco gjatë Luftës Civile. Ai kaloi nëpër Kolumbi, Venezuelë dhe Kosta Rikë para se të vendosej për një kohë në Meksikë. Sidoqoftë, Buenos Aires ishte qyteti ku ai prodhoi më të mirën e punës së tij.

Zonja e agimit: i preferuari

Premiera në kryeqytetin e Argjentinës në 1944, dramaturgu nuk e fshehu kurrë predikimin e tij për këtë titull midis gjithë krijimtarisë së tij artistike. Prandaj, ajo konsiderohet si një kryevepër e vërtetë nga shumica e studiuesve të zhanrit. Pjesa ka tipare të qarta të teatrit tradicional dhe estetikës rurale, shumë modë në Amerikën Latine gjatë gjysmës së parë të viteve 1900.

Për më tepër, i gjithë rrëfimi është erëzuar me guxim me elemente mistike dhe (gati) fantastike. Përveç kësaj, misteri dhe doza e duhur e melodramës dhe komedisë përfaqësojnë një kapëse të artë. Një set solid që e mban audiencën të mbyllur në vendet e tyre, duke pritur të zbulojë të gjithë të vërtetën.

Përmbledhje e Zoja e Agimit

Një familje punëtore, dikur shumë e lumtur dhe festive, sipas dëshmive të personazheve të saj. Por vdekja e Angelica - e madhja e vajzave të Nënës - solli një zi të përhershme. Buzëqeshja ishte e ndaluar pavarësisht përpjekjeve të të gjithëve për të rimarrë gjallërinë e vjetër. Me përjashtimin e vetëm të prindit të pikëlluar, i cili ka frikë se "lëvizja përpara" është një rrugë për të harruar.

Në të vërtetë, një sekret e mban të fshehur të gjithë të vërtetën, të njohur vetëm për Martinin, të venë. Pastaj, një pelegrin arrin në shtëpinë e familjes. Prania juaj bëhet katalizator për të hequr mantelin e dhimbjes dhe i jepni rrugë përsëri dashurisë. Një personazh i cili gjithashtu jeton aventurën e saj befasuese, duke zbuluar aspekte të botës të panjohura për të deri atëherë.

Analiza e Zonja e agimit

Autori përdor një folje të drejtpërdrejtë dhe konkrete, duke iu drejtuar zbukurimeve të vogla në formën e shakave pa faj, për të ruajtur koherencën strukturore të historisë. Kombinuar me thjeshtësi shumë të përpunuar - jo e lehtë për tu arritur - drama e kësaj familje përdoret si "justifikim" i përsosur për të dalluar jetën dhe vdekjen.

Ekuilibri

Vdekja nuk është një figurë e të folurit në Zonja e agimit, është personazhi kryesor. Ajo është një grua plot ndjenja të sinqerta, injorante për shqetësimin e saj të shkaktuar nga kryerja e punës së saj në mënyrë shumë efikase. Naiviteti i fëmijëve në nevojë për buzëqeshje hap dyert e zemrave të tyre.

Përfundimisht, korrësi i zymtë zbulon veten si një pjesë kryesore e gjithçkaje që ka ndodhur në botë. Ajo është pjesë e një ekuilibri perfekt për jetën, kjo e fundit mishëruar në një grua tjetër me ndjenja. Përgjegjës për ekzekutimin e së njëjtës punë të caktuar për vdekje, por në të kundërt.

Thuaj vetëm atë që është e nevojshme

Teatri kërkon shumë verbalizim për të përcjellë emocione te shikuesi. Kur bëhet fjalë për drama, argumentet e të cilave kufizohen me kufijtë e ekzistencializmit, autorët rrezikojnë të përfundojnë të mërzitshëm për audiencën e tyre me kaq shumë diskutime.

Struktura e punës

Thjeshtësia e propozuar për skenën kompletuar nga Casona në libreton e tij - së bashku me aftësinë e tij të përmendur tashmë për ta bërë kompleksin diçka konkrete - lejon që historia të kalojë pa u prishur në intensitetin e saj në çdo moment. Ndihmon shumë për të mbajtur strukturën me katër veprime në të cilën pjesa është e ndarë në thjeshtësi dhe rrjedhshmëri.

Poetika e Aristotelit zbatohej në përsosmëri. Rritja e energjisë pa bujë, pothuajse në mënyrë të padukshme. Deri në arritjen e kulmit me katarsisin e saj të domosdoshëm. Çlirimi, falja dhe shpengimi për personazhet. Përgjigjet për shikuesit.

Vdekja dhe frika

Dramaturgu e bën të qartë nga akti i dytë (për ata shikues që nuk mund ta zbulojnë në të parin) se disertacioni i tij ka të bëjë me vdekjen. Por ekziston një nëntemë po aq e ndjeshme në sfond: frika. Jo vetëm për të vdekur, por edhe për të jetuar.

Citim nga Alejandro Rodríguez vlvarez.

Citim nga Alejandro Rodríguez vlvarez.

Pa rënë në "diskursin moral" (një aspekt mjaft i zakonshëm në një pjesë të mirë të dramave kostumbrista) Casona guxon të nxjerrë në pah fuqinë paralizuese të këtij elementi. E padobishme kur bëhet fjalë për të jetuar. Njëlloj të vdesësh. Impossibleshtë e pamundur të jesh në paqe pa kapërcyer frikën; pa marrë parasysh se nga vjen zanafilla e tyre.

Teatri konservator?

Alejandro Casona u kthye në Spanjë në vitet 1960. Një kthim i përdorur nga regjimi i Frankos si shenjë e hapjes. Kjo e lejoi atë të shfaqte punën e tij "në shtëpi". Ai korri si pëlqime ashtu edhe mospëlqime në të njëjtën masë. Shumë pretenduan vlerën e saj. Ai u vendos në lartësinë e një prej bashkëkohësve të tij: Federico Garcia Lorca, më i rëndësishmi nga dramaturgët spanjollë të shekullit XX.

Një numër jo më i vogël kritikësh dhe vetë publiku e quajtën atë konservator. Një pjesë e shqetësimit mund të gjendet pikërisht tek gruaja e agimit. Megjithëse gratë janë ato që japin jetë dhe janë burime dashurie, ato gjithashtu janë përgjegjëse për shumë vuajtje. A është e vetmja mënyrë për të shpenguar një mëkatar (autori nuk e përdor kurrë këtë term) është vdekja (vetëvrasja)?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.