Zonja Dalloway

Zonja Dalloway.

Zonja Dalloway.

Zonja Dalloway nga Virginia Woolf përfaqëson shprehjen më të lartë britanike të periudhës së mesluftës. U botua në vitin 1925 dhe u vendos në po ato ditë. Kur plagët gjakderdhëse të lëna nga Lufta e Madhe ishin akoma të hapura në rrugë dhe në shtëpi. Në atë kohë askush në kryeqytetin anglez nuk parashikoi fillimin e një konflikti tjetër të armatosur me implikime globale.

Përtej tmerreve, shoqëria e lartë e Londrës ende nuk i kushtoi shumë vëmendje këtij realiteti jashtë mjedisit të saj të luksit dhe komoditetit. Kështu, në tekstin e kësaj vepre përmban një kritikë të fuqishme në këtë mënyrë joserioze për të parë botën.

Portret i Londrës së pasluftës, i “erëzuar” me të dhëna biografike

Virginia Woolf fitoi emrin e saj në listën e shkrimtarëve universalë. Shtë një referencë e detyrueshme brenda modernizmit avangardë dhe anglo-sakson. Ndër të tjera, ai u dallua për lehtësinë e tij në plotësimin e shumë prej tregimeve të tij të ngarkuara me referenca të vërteta me vargje dhe poezi.

Zonja Dalloway ishte krijimi më i rëndësishëm i karrierës së tij me letra. Kritikët filluan ta marrin seriozisht falë një stili origjinal, të vështirë për t’u imituar. Nga ana tjetër, një nga tiparet përcaktuese të kësaj vepre, si dhe "mënyrat" e autorit të saj: të flasësh për shumë gjëra, pa ndodhur (brenda historisë) asgjë.

Një ditë histori

Një nga veçoritë e tekstit është argumenti i tij, pasi ai zhvillohet në një ditë të vetme. Megjithëse kërcimet e përkohshme janë të shumta në zhvillimin e saj, këto ndodhin vetëm brenda personazheve. Kjo thekson një karakteristikë të qenësishme të Zonja Dalloway dhe të një aspekti me shumë peshë specifike në ligjërim: intimiteti.

Ndryshe nga shumica e romaneve me këtë çuditje, lexuesit nuk kanë vetëm akses në mendimet e protagonistëve dhe antagonistëve të tyre. Të gjithë personazhet që parakalojnë brenda komplotit shijojnë momentin e tyre të introspeksionit. Një analizë "e drejtpërdrejtë" e asaj se si ata e shohin botën dhe çfarë presin nga të tjerët. Në shumë raste, duke justifikuar arsyen e veprimeve të tyre.

Përmbledhje e shkurtër e komplotit

"Një ditë në jetën e zonjës Clarissa Dalloway" do të ishte, pa dyshim, një mënyrë mjaft e thjeshtë për të përmbledhur komplotin e këtij romani. Gjatë ditës në fjalë - në mes të verës së nxehtë të Londrës - kjo zonjë me qasje në nivelet më të larta të pushtetit vendos të mbajë një parti.

Virginia Woolf.

Virginia Woolf.

Qëllimi: mirëmbajtja e një fasade

Takimi i organizuar nga zonja Dalloway është një nderim për burrin e saj, një deputete konservatore e vendosur shumë mirë. Ajo nuk është e lumtur me të, prandaj, ajo nuk ka dashuri për të. Por kjo nuk është çështja, e rëndësishme është statusi qe te jep Të gjithë të pranishmit në argëtim meditojnë në tema të shumëfishta; përçartjet, banale ose ekzistenciale, nuk përfshijnë vetëm të ftuarit.

Kundërpesha e vërtetë ushtrohet nga Septimus Warren Smith. Një veteran lufte që "heroina" e historisë nuk e njeh, jetën dhe vdekjen e së cilës ajo e mëson falë komenteve të atyre që marrin pjesë në festë. Pikërisht Septimus mban shumë nga të dhënat autobiografike me të cilat Woolf e kaliti punën e tij.

Një përrallë për pafajësinë e jetës dhe guximin e vdekjes

Septimus Warren Smith ishte një depresion maniak, i dashur për të dëgjuar zogj, duke kënduar në greqisht dhe i dha fund jetës së tij duke u hedhur nga dritarja. Nuk është një detaj i vogël; Në kohën e botimit, shkrimtari kishte tashmë një përpjekje për vetëvrasje duke ndjekur të njëjtën metodë.

Këto nuk janë tiparet e vetme të përbashkëta midis autorit dhe personazheve të saj. Diskutimet rreth feminizmit dhe biseksualitetit janë gjithashtu pjesë e komplotit. Ne te njejten menyre, libri adreson paragjykimet e shoqërisë në lidhje me sëmundjen mendore (dhe si gjykohen "të çmendurit").

Një vepër me përmbajtje të fortë shoqërore

Më e shquar mes gamës së gjerë të temave të përfshira në Zonja Dalloway është kritika e shprehur ndaj shoqërisë londineze. Paraqitja, statusi shoqëror, fuqia dhe dëshirat që zgjon. Brenda trillimit, këto ide janë motorët e botës.

Kolonializmi është një tjetër koncept i përpunuar nga autori me pjesën përkatëse të analizës (dhe që përfundon i rrahur). Megjithatë, për të kapur mendime të tilla radikale për kohën, Woolf përdori një lutje "midis rreshtave". Ku veprimet dhe shprehjet e personazheve janë plotësisht të justifikuara.

Stili Woolf

Nuk është një libër i lehtë. Mungon ndonjë qëllim evaziv ose për t'i dhënë lexuesve një zgjidhje të lehtë. Midis atyre që nuk flasin anglisht, sipas përkthimit në të cilin kanë qasje, problemet për të ndjekur historinë mund të jenë edhe më të mëdha. Një situatë shumë e ndërlikuar për shkak të përdorimit të papërshtatshëm të pikave të pikësimit nga disa përkthyes të hutuar.

Përtej presjes dhe periudhës, Leshi prishet qëllimisht me "duhet të jetë". Fokusi i rrëfimit kalon nga një personazh në tjetrin, pa "njoftim paraprak" të këtij transferimi.. Ndonjëherë historia "muton" nga personi i parë në personin e tretë nga një paragraf në tjetrin drejtpërdrejt. Asnjë hile apo marifet.

Një kapitull unik

Citim nga Virginia Woolf.

Citim nga Virginia Woolf.

Për të komplikuar më tej: mungesën e kufijve ose segmenteve në tekst. Domethënë, autori - qëllimisht - shpërndan strukturën tradicionale të kapitullit. Si pasojë, pak më shumë se 300 faqe të mbuluara nga rrëfimi, nuk kanë "ndarje strukturore".

Një libër në të cilin asgjë nuk ndodh?

Zakonisht, komploti i një historie imagjinare shtyhet nga forca e ushtruar nga një protagonist në ndjekje të një qëllimi. Ne te njejten menyre, filli argumentues mbartet nga kundërshtimi i antagonistit, i cili bën një përpjekje për të kundërshtuar iniciativat ose ndjenjat e personazhit kryesor. Në Zonja Dalloway nuk ka asgjë nga këto.

Historia përparon sepse orët kalojnë. Dhe personazhet udhëtojnë në të kaluarën ndërsa "jetojnë" një sërë situatash. Por gjithçka është brenda kokës së tyre, në kujtimet e tyre, në ndërgjegjen e tyre. Pikat e kthesës - Megjithëse nuk janë të dukshme, ekzistojnë - zgjidhen përmes monologjeve të brendshme. Kjo mënyrë historie quhet rrëfim i rrjedhës së ndërgjegjes.

Lexim thelbësor

Leximi i zonjës Dalloway kërkon kohë. Vendosni një hapësirë ​​në rendin e ditës për të lundruar nëpër ujërat e saj të dendura pa nxitim, me durim, pa shpërqendrime. Shtë një libër i domosdoshëm për çdo shkrimtar ose për ata që aspirojnë ta arrijnë këtë titull. Para se të filloni aventurën, jini të gatshëm të ktheheni kur të jetë e nevojshme. Të humbasësh është e lehtë, por arritja në fund ia vlen.

Për ata që e përcaktojnë veten e tyre si "lexues të ditur" (ose me ndonjë term të ngjashëm), kjo përfaqëson një provë të vërtetë të të kuptuarit. Shtë gjithashtu një libër që duhet të merret pa presion. Kur koha është e përshtatshme, ajo shijohet. Dhe nëse jo, gjithmonë do të ketë liri për ta urrejtur atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.