Selecta Vision bëhet me 5 centimetra në sekondë

5 centimetra në sekondë

Dhe kemi një lajm shumë të mirë nga Selecta Visión, pasi sapo zbuluam se ata kanë fituar të drejtat për filmin fantastik 5 centimetra në sekondë, lëshuar në vitin 2007 nga regjisori japonez Makoto Shinkaii njohur si miyazaki i ri (Krahasimi, rastësisht, që është një mbivlerësim) dhe autori i Kopshtit të Fjalëve, ndër filmat e tjerë me metrazh të gjatë. Detajet e shpërndarjeve të tij të mundshme do të dihen më vonë, nga viti i ardhshëm 2014. Filmi është i ndarë në tre pjesë: lule qershie, Kozmonauti y Pesë centimetra në sekondë. argument Informacioni i hollësishëm për secilën pjesë është më poshtë:

Historia fillon në Japoni në fillim të viteve 1990 duke përfunduar në një ditë më moderne, duke u përqëndruar në një djalë të quajtur Takaki T? No.

Episodi 1: Lulja e Qershisë

Në diplomimin e shkollës fillore, Takaki T? Jo dhe shoqja e saj Akari Shinohara duhet të ndahen. Akari shkon në Tochigi për shkak të punës së prindërve të saj, ndërsa Takaki do të shkonte në një shkollë të mesme në Tokio. Të dy vendosin të mbajnë lidhje përmes letrave, por pavarësisht nga ndjenjat që ekzistonin mes tyre, e vetmja gjë që vazhdoi ishte koha. Kur Takaki zbulon se familja e tij do të transferohet në Kagoshima, ai vendos të shkojë të shohë Akari, sepse do të jetë shumë e vështirë për të që të vazhdojë ta shohë atë pasi të zhvendoset. Sidoqoftë, kur të vijë dita, një stuhi e madhe dëbore vonon udhëtimin e Takaki-ut për disa orë, gjë që e zhyt atë në dekurajim dhe dëshpërim sidomos kur letra që ai i shkroi Akarit hidhet në erë; në atë letër ai i deklaroi gjithë dashurinë e saj. Më në fund, kur treni ndalet në stacionin ku do të takoheshin, ai është tronditur kur kupton se, megjithë vonesën, Akari e ka pritur. Pas një bashkimi të shkurtër, të dy largohen nga stacioni dhe ecin natën nëpër një fushë plot me dëborë, në atë moment ata ndalojnë dhe ajo kujton që petalet e qershisë që binin ishin shumë të ngjashme me borën. Në atë moment ata puthen, dhe me të kuptojnë se marrëdhënia e tyre nuk do të jetë kurrë në gjendje të funksionojë. Pasi kaluan natën në një depo të vogël ata vendosin të shkojnë në stacionin e trenit për t'i dhënë lamtumirë, Takaki përpiqet të inkurajojë mikun e tij Akari duke i thënë asaj se ata do të shkruajnë letra dhe do të flasin me njëri-tjetrin në telefon, por për momentin treni dyert mbyllen dhe Ai largohet nga stacioni, ai e kupton që kjo nuk do të jetë e mundur dhe se fati i tij ishte të merrte dy rrugë të ndryshme.

Episodi 2: Kozmonauti

Takaki është në vitin e tretë të shkollës së mesme në Tanegashima, ku ndodhet Qendra Hapësinore Tanegashima. Kanae Sumita, një shoqe klase e Takaki, ka një dashuri të veçantë për të, por ende nuk ka guximin të shprehë ndjenjat e saj. Më vonë, ajo e kupton që Takaki gjithmonë mban një vështrim të “humbur”, sikur kërkon diçka përtej horizontit. Megjithëse e do Takaki, Kanae e kupton që ai po kërkon diçka tjetër diku tjetër, diçka që ajo nuk do të jetë në gjendje t’i ofrojë.

Episodi 3: Pesë centimetra në sekondë

Tani është 2008, dhe të dy personazhet kanë shkuar në rrugë të ndryshme. Takaki është një shkencëtare kompjuterike në Tokio, dhe Akari po përgatitet për martesën e saj. Një ditë, Takaki del dhe mendon se fytyra e një personi që kalon një binarë treni është shumë e njohur për të. I bezdisur nga takimi, ai përpiqet të shikojë prapa, por kalon një tren dhe pastaj një tjetër, duke i prerë shikimin. Duke menduar se po të ishte Akari edhe ajo do të kthehej, prit.

Pastaj filluan të ndodhin skena se si kaloi koha si për Akari ashtu edhe për Takaki, nga momenti kur ata u ndanë deri në momentin kur u takuan pa e kuptuar në tren, ku deri atëherë ai mendoi se Ai po shikonte gjithë këtë kohë, si në punë ashtu edhe në marrëdhëniet që ai kishte, ata nuk ishin në atë, por ai ishte në Akari, ajo që ai donte ishte të ishte me të përsëri.

Pasi trenat kaluan dhe kuptuan se nuk kishte njeri në anën tjetër, ai vendos të vazhdojë rrugën, por kësaj here me një buzëqeshje në fytyrë.

Më shumë informacion - "Udhëtimi në Agartha", në shitje në shtator - "Kopshti i Fjalëve" fshinë premierën e tij

Burimi - Misioni Tokio - wikipedia


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.