Përzgjedhja e lajmeve editoriale për korrikun

Julio. Pushimet, për aq sa është e mundur. Koha e lirë në çdo rast dhe gjithmonë e nxehtë. Kështu që është koha për të pushuar, për të kaluar një kohë të mirë dhe për të lexuar. Dhe kjo është një zgjedhja e 6 titujve të lajmeve editoriale që dalin këtë muaj. Për çdo shije.

Krimet e Saint-Malo - Jean-Luc Bannalec

El Komisioneri Dupin është personazhi më i famshëm i autorit gjerman me origjinë Breton Dok i fortë-Luc Bannalec, pseudonimi i zgjedhur nga redaktori dhe përkthyesi Jörg Bong. Dhe kjo është çështja e tij e nëntë që ndodh në Saint-Malo. Atje ai lëviz për të marrë pjesë në një seminar në Shkollën e Policisë, ku synohet të promovojë punën midis katër departamenteve të Bretanjës.

Dupin nuk është shumë i lumtur sepse i duhet të kalojë katër ditë me prefektin, kështu që duke përfituar nga një pushim, ai shkon për një shëtitje në tregun e Saint-Servan. Po aty shfaqet një grua me një thikë të ngulur në zemër. Bshtë Blanche Trouin, a kuzhinier i suksesshëm rajoni i. Gjithçka tregon për motrën e tij Lucille, gjithashtu një kuzhiniere e famshme, dhe rivalitetin mes tyre. Dupin mendon se çështja do ta ndihmojë atë të injorojë seminarin, por ai do të duhet të bashkëpunojë me komisionerët e tjerë për ta zgjidhur atë.

Zgjimi - Trashëgimia e Dragoit 1 - Nora Roberts

Bestseller Nora Roberts lëviz në fantazi me këtë titulli i parë në një trilogji që premton shumë mister, aventurë dhe dashuri.

Protagonist është E gjelbër, së cilës kur ishte fëmijë, babai i saj i tregonte histori të vendeve të pabesueshme. Tani ajo është tashmë një njëzet e diçka me borxhe dhe një punë që nuk i pëlqen. Por jeta e tij merr një kthesë kur ai zbulon se nëna e tij i ka fshehur një llogari bankare në të cilën babai i tij, i cili u largua kur Breen ishte dymbëdhjetë vjeç, kishte depozituar para. Kështu që tani ai ka një pasuri. Prandaj vendosni udhëtimi në Irlandë.

Por atje, në një pyll të Galway, Breen takon një botë plot magji, një familje që ai nuk e imagjinonte dhe, mbi të gjitha, a dashuri legjendare.

Rruga e faljes - David Baldacci

Tjetër shitesi me i mire si David Baldacci paraqet në këtë titull të ri një protagonist me aftësi të jashtëzakonshme, gjë që nuk është e re në punën e këtij autori. Namedshtë emëruar Pisha e Atlee dhe jetët e shënuara nga një përvojë e tmerrshme e fëmijërisë së tij: kur ishte gjashtë vjeç, a i panjohur rrëmbeu motrën e tij binjake dhe askush nuk e pa më kurrë. Tridhjetë vjet më vonë, Atlee është një Agjent i FBI-së me aftësi të mëdha, por gjithashtu rebel, trim dhe i vetëmjaftueshëm Dhe do t'ju duhet të merrni vendime kur të përballeni me rastin e një vdekjeje të rrallë me thikë në një zonë të Grand Canyon të frekuentuar nga turistë.

Pasojat e të thënëit të dua - Manu Erena

Ata thonë se Manu Erena është surpriza editoriale e vitit dhe dukuri e re e poezisë për të cilën të gjithë flasin. Dhe është se, falë botimit të kësaj libri i tij i parë, ka arritur në krye të listave të bestsellerëve. Lindja poezi ka emocionuar mijëra lexues sepse Manu ka qenë në gjendje të shprehë në vargjet e tij ndjesi dhe emocione që të gjithë i ndiejmë. Ky është një botim i ri special, i cili përfshin poezi të pabotuara.

Viti i përmbytjes - Margaret Atwood

Ky titull thuhet se zbulon Margaret Atwood-in më të ndritshme dhe më imagjinare. Bëhet fjalë për spjesa e dytë Të thirrjes Trilogjia MaddAddam. Dhe ajo që na tregon kjo trillim i ri distopian është miqësia e dy gra që i mbijetojnë zhdukjes së planetit. 

El Përmbytja e thatë ka shkatërruar planetin dhe duket se ka vrarë jetën njerëzore. Vetëm dy gra duket se kanë mbijetuar: Kanë në formë njeri, ngulitur në një banjë luksoze, dhe Ren, një aerialist i ri i cili ka mbyllur veten në Colas y Escamas, një klub i dalluar ku punojnë "vajzat më të pastra në qytet". Dhe në botën e jashtme pushtetarët e korruptuar dhe shumohen specie të reja transgjenike, të cilët kërcënojnë të shkatërrojnë gjithçka.

Gjak me re - Robert Galbraith

Vuelve JK Rowling, ose Robert Galbraith në këtë seri, me detektivin e tij privat gjithashtu të suksesshëm Greva Cormoran. Në këtë histori të re Strike ka shkuar në Cornwall për të vizituar familjen e tij, kur në mes të rrugës ndalet nga një grua që kërkon ndihmën e tij për të gjetur nënën e saj, Margot Bamborough, e zhdukur në 1974 në rrethana të çuditshme.

Strike nuk është përballur kurrë me një rast që ka ndodhur kaq kohë më parë dhe është në dijeni të pak shanse e suksesit, por së bashku me partnerin e tij në agjenci, Robin Ellacott, e cila është ende e kapur midis divorcit të saj të stuhishëm dhe ndjenjave të saj për Cormoran, pranoj çështjen. Dhe në hetim, ata hasin në një histori shumë komplekse me letra nga tarot përmes një vrases serial psikopat dhe dëshmitarë të pabesueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.