Përzgjedhja e lajmeve editoriale për Prillin

arrin Prill, muaji i librave dhe pranvera pothuajse par ekselencë. Dhe siç është gjithashtu zakonisht ata arrijnë lajmet editoriale. E pamundur të rishikohen të gjitha ose aq sa janë, kështu që kjo vazhdon zgjedhja e 6 titujve me ton të ndryshëm dhe autorë të kombësive të ndryshme. Një palë me një prekje provash, një historike dhe tre prerje të zezë.

Etika për investitorët - Petros Markaris

Mars 31

Sapo ka dalë, por kjo rast i ri i papërshkueshëm nga zjarri është përfshirë në muaj Kostas Jaritos, i cili ecën në një Athinë plot me investitorë të paskrupullt. Megjithëse ai bën një jetë të qetë me gruan e tij, Jaritos do të duhet të marrë përgjegjësinë për një rast të mundshëm vrasje, që nga viti kufoma e një Sauditi të pasur se ai kishte investuar një pasuri në tokë për të ndërtuar një kompleks hoteli luksoz.

Viktor Ros dhe sekretet e përtej detit - Jerónimo Tristante

1 prill

Inspektori kthehet Viktor Ros në këtë roman të vendosur në vitet e fundit të Kubë koloniale.

Jemi në Madrid të 1885 kur Ros thirret nga María Fuster, gruaja e Martin Roberts, një mik i vjetër të policit që tani punon për shërbimin sekret spanjoll dhe i cili është zhdukur pa lënë gjurmë. Ros do të zbulojë se kjo zhdukje ka të bëjë me Giselda Albertos, një artiste tërheqëse kubane e estradës. Kështu që Ros do të udhëtojë për në Havana, ku do të takojë spiunë ndërkombëtarë, agjentë të dyfishtë, biznesmenë amerikanë dhe ushtarë spanjollë.

Mosha e arrave. Fëmijët në Perandorinë Romake - José María Sánchez Galera

5 prill

Një interesante studim rreth fëmijërisë në Perandorinë Romake. Me idenë për t'iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me lodra dhe lojëra për fëmijë Ose, për shembull, atë që ata bënin me një grusht arra. Ai gjithashtu na flet nëse ata i ndihmuan prindërit e tyre në punë apo çfarë mësuan në shkollë. Të gjitha të mbështetura nga mostrat e la letërsi, art dhe arkeologji, për të ditur nëse fëmijët e antikitetit klasik dhe ata të sotmit ishin kaq të ndryshëm apo të ngjashëm.

Heshtur - Karin Thertore

7 prill

Karin Slaughter prezanton këtë roman të ri me protagonist Do trent, i cili po heton vrasje i një të burgosuri gjatë një trazire në një burg. Një tjetër nga të burgosurit i thotë se ai është i pafajshëm Ataque për të cilin ai ishte gjithmonë i dyshuari kryesor. Ai këmbëngul se e gjitha ishte organizuar nga një ekip i korruptuar policie, i udhëhequr nga Jeffrey Tolliver, dhe se fajtori i vërtetë mbetet i lirë: një vrasës serial që ka synuar gratë për vite me radhë. I dënuari dëshiron të dëshmojë, por për ta bërë këtë, Will do të rihapë një çështje në të cilën do të duhet të implikojë një oficer të dekoruar.

Përveç kësaj, Trent do të duhet të kërkojë ndihmën e një personi të cilin ai nuk dëshiron ta përfshijë as: Koronera Sara Linton, e dashura e tij dhe e veja e Tolliver.

Vend i klaneve - Sam Heughan dhe Graham McTavish

14 prill

Me nëntitullin e Wi hidhur, luftërat dhe një aventurë skoceze si askush tjetër dhe duke pasur dy nga yjet e serisë si nënshkrues Jabanxhi, ne e kemi të qartë se çfarë gjejmë në këtë udhëtim rrugor nëpër Skoci.

En celular shtëpije, dy aktorët dhe miqtë fillojnë një aventurë për të eksploruar vendin e tyre. Ata gjithashtu do të na marrin me anije, kajak, biçikletë dhe motor përmes peizazheve të ëndrrave dhe përmes Historia dhe kultura. Dhe në të njëjtën kohë ata reflektojnë në karrierën e tyre në film dhe teatër dhe dashurinë e tyre për atdheun e tyre.

Për adhuruesit e serialit hit.

Udhëtimi i fundit - José Calvo Poyato

14 prill

Unë e përfundoj përmbledhjen me këtë roman nga historiani dhe shkrimtari José Calvo Poyato. Bëhet fjalë për vazhdimi i Rruga e pafund, i cili rishikon figurën e Juan Sebastian Elcano, i cili në 1522 mori një stemë me moton "Primus circumadedisti me" nga duart e Carlos I, i cili ia dha atë pasi bëri raundin e parë të botës. Bërë një nga marinarët më të respektuar të mbretërisë, ai gjithashtu u shpërblye me një pension bujar, por ai nuk do të qëndronte kaq lehtë në tokë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.