Cenital, nga Emilio Bueso

Zenitali.

Zenitali.

Zeniti është një roman i krijuar nga Spanjisht Emilio Bueso, një autor i specializuar në trillime spekulative y i nominuar për çmimin Ignotus 2014. Titulli është për shkak të emrit të një "ekovilgji", një koncept i prezantuar nga shkrimtari në lidhje me territoret e pakta që janë shndërruar në strehimore për të mbijetuarit e fundit të njerëzimit. Atje, protagonisti - emri i koduar i të cilit është Destral - vëzhgon të gjithë universin me një teleskop të fuqishëm dhe rrëfen ngjarjet e kësaj bote apokaliptike.

Botuar në vitin 2012, ngjarjet e përshkruara në këtë libër do të ndodhnin vetëm dy vjet më vonë, gjatë vitit 2014. Për këtë arsye, disa analistë letrar si Sergio Sancor, e konsiderojnë Zeniti si një "roman thelbësor" për shkak të angazhimit të papërmbajtshëm të gjeneruar në lexues përmes "përvojës që na jep mundësinë për të reflektuar në peripecitë e kësaj bote dhe në të cilën Emilio Bueso e vë qenien njerëzore si subjekt në dëshmi të një realiteti që është më afër sesa mendojmë ”.

Sobre el autor

Emilio Bueso lindi në Castellón, Spanjë, në 1974. Trajnimi i tij universitar ishte si inxhinier i sistemeve kompjuterike, duke u bërë profesor i Sistemeve Operative në Universitetin Jaume I të Castellón. Sidoqoftë, ai filloi të përzihej vetë në krijimin e historive të tmerrshme. Deri në vitin 2007 ai tashmë kishte botuar romanin e tij të parë të pavarur: Natën e mbyllur.

Pastaj erdhi fillimi i Diastole (2011) dhe Zeniti (2012), me të cilin Bueso ndërtoi një reputacion të mirë si shkrimtar të historive të errëta dhe i dha atij çmimin Celsius Novel, ndër dallime të tjera. Në vitet në vijim ai botoi Sonte qielli do të digjet (2013), Eonet e çuditshme (2014), Tani përpiquni të flini (2015), Muzg (2017) y antisolare (2018).

Karakteristikat karakteristike të Zenithit

Puna pioniere

Me siguri, Zeniti shënoi një pikë kthese pozitive në karrierën e Emilio Bueso, sepse e bëri atë një pionier në rrëfimet origjinale të pritjes në gjuhën spanjolle. Po kështu, ky libër mund të konsiderohet si një nga të parët brenda zhanrit të përshkruar si një "roman shkencor-klimë", një trend që po rritet sipas portaleve të tilla si BBC ose DW.

Emilio Bueso.

Emilio Bueso.

Kritika e drejtpërdrejtë e një sistemi ekuivok

Megjithëse argumenti i tij nuk përqendrohet drejtpërdrejt në ngrohjen globale, en Zeniti Bueso bën një referencë të qartë për budallallëkun njerëzor që do të thotë të insistosh në një model ekonomik botëror krejtësisht absurd, të favorshëm për shfaqjen e pasojave të mundshme të mbërritjes së pikës së naftës.

Përmes protagonistit të saj, Destral, autori denoncon deformimet e shoqërisë së industrializuar të shekullit XXI, si dhe duke treguar pasojat më të vrazhda të së ardhmes së afërt, përmes një filli argumentues që tregon ngjarjet e së tashmes paralelisht me të kaluarën e disa banorëve kryesorë të eko-fshatit.

Shkrim i thjeshtë, por i drejtpërdrejtë dhe i hapur

Duke përdorur një stil të thjeshtë, konciz dhe të ngarkuar me imazhe të forta që tërheqin shpejt vëmendjen, autori shkakton reflektim të vazhdueshëm te lexuesi mbi gjendjen e pashmangshme të qenies njerëzore si shkaktar i shkatërrimit të vet. Gjithashtu të pashmangshme janë aludimet për mohuesit e katastrofave të mundshme sociale dhe ekonomike që shfaqen mbi sistemin financiar global sot.

Zeniti Shtë një lexim shumë i rrjedhshëm falë kapitujve të tij të shkurtër, pa devijime, për të pavarësisht atmosferës së ngarkuar me tension dhe barbarizëm. Sidoqoftë, është një roman i vështirë, i vështirë për tu tretur në disa segmente, ai përballet vazhdimisht me lexuesin dhe e detyron atë të vlerësojë realitetin e tij të veçantë.

Zhyt lexuesin

En Zeniti të gjitha ngjarjet e rrëfyera kanë një arsye për të qenë. Të panjohurat duhet të marrin përgjigje nga lexuesi ndërsa zhyt veten në një botë plot me vizione shqetësuese dhe mbresëlënëse (shumë mirë e përdorur nga autori pa e ekzagjeruar këtë burim).

Zhvillimi i parcelës

Kapituj të shkurtër, të lehtë për t’u lexuar

Struktura alternative e kapitullit, e shkurtër dhe e lehtë për t’u lexuar, plotësohet në mënyrë të përkryer nga historia jo aq fiktive e cila shkakton një goditje shumë të fortë. Practshtë praktikisht kimerike të jesh indiferent ndaj pyetjeve të paraqitura shumë seriozisht nga autori në këtë libër. A paraqet kërcënimi Zeniti A është e padukshme apo idiotësia njerëzore është shumë këmbëngulëse?

Dyshime kudo

Dyshimet janë konstante. Së pari, sepse aureola e realizueshmërisë së dukshme është e pamundur të injorohet e përzier me imazhet tronditëse të kanibalizmit dhe shkatërrimit të tepruar. Së dyti, ndërgjegjja e lexuesit apelohet duke demonstruar me postulat të mbështetur paqëndrueshmërinë e ekonomisë botërore bazuar në lëndët djegëse fosile, brenda një konteksti që nuk duket shumë i ekzagjeruar.

Citim nga Emilio Bueso.

Citim nga Emilio Bueso.

Në vendin e tretë, shpresa e një rilindjeje të njerëzimit përplaset me vetë natyrën e qenies njerëzore. Dhe kjo nuk është e pazakontë, individualizmi dhe ambicia e njeriut kanë ndërtuar rrugën e palodhur drejt vetëshkatërrimit. Më në fund, shkrimtari përshkruan me ironi kontradiktën e njeriut në lidhje me ligjet e natyrës, ku - teorikisht - më të fortët mbijetojnë dhe arrijnë të kalojnë gjenet e tyre brezit tjetër.

Fuqia në duart e më të këqijve

Megjithatë, në histori zhvillimi i civilizimit rezultoi në praninë e njerëzve të dobët (fizikisht). Këta ishin në gjendje të përpunojnë një guasë fuqie për të mbizotëruar të tjerët dhe për të transformuar mjedisin e tyre sipas komoditetit të tyre. Për këtë arsye, qenia njerëzore nuk është në gjendje të ekzistojë në harmoni me mjedisin e saj ... jo, është një specie që mbart mallkimin e kthimit të gjithçkaje që prek në kanalizim për shkak të urisë së saj të pangopur për pushtet.

Të dëbuarit i pëlqejnë shpëtimtarët

Përveç kësaj, Emilio Bueso rrit në një mënyrë shumë filozofike se cilët janë njerëzit e aftë të ndërtojnë strehimore të njohur si ekoviljet. Prandaj, kjo vepër fisnike prek të margjinalizuar nga shoqëria, keqpërdorimet, keqkuptimet, të rrallat. Por jo gjithçka është rozë brenda këtyre rrethimeve. Nëse në dukje është një Eden për të mbijetuarit e apokalipsit, në të njëjtën mënyrë është një burg. Kjo nuk është e çuditshme, njerëzimi banon në to.

Detaje ekstreme si mjet për terror

Kjo do të thotë, asnjë person nuk është plotësisht i lirë qoftë brenda ose jashtë këtij parajse. Terrori është emëruesi i përbashkët pas çdo vendimi. Nga ana tjetër, gjuha e drejtpërdrejtë e përdorur nga Bueso trondit lexuesin. Detajet e rrëfyera janë brutale, por pa përdorur fraza të panevojshme ose të largëta.

Çdo ngjarje që ndodh ka një origjinë, një arsye të rëndësishme me një logjikë të brendshme, nuk ka përfundime të lira ose ngjarje të rastësishme. Narracioni është shumë preciz nga shkronja e parë deri në shkronjën e fundit, prandaj kërkon vëmendjen e plotë të marrësit. Padyshim, Zeniti Ka të gjitha elementet thelbësore të një leximi ushqyes dhe emocionues, të cilat e bëjnë atë një roman shumë të rekomanduar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.