Zemra me të cilën jetoj

Zemra me të cilën jetoj

Zemra me të cilën jetoj

Zemra me të cilën unë jetoj është një roman historik i shkruar nga Spanjolli José María Pérez, i njohur më mirë si Peridis. Ai u botua në vitin 2020 dhe është vendosur në Spanjën e trazuar të vitit 1936. Që nga fillimi, libri gëzoi një pranim të shkëlqyeshëm nga lexuesit dhe kritikët letrar. Në të njëjtin vit të lëshimit të tij, ai u vlerësua me çmimin Primavera de Novela.

Autori shprehet në parathënien e librit se u frymëzua nga një bisedë që bëri në tren me një të panjohur, i cili ishte një pasardhës i një mjeku të vjetër nga popullata Paredes Rubias. Ai i tregoi asaj disa anekdota nga të afërmit e tij, si dhe nga disa fqinjë. Çdo rresht i këtij rrëfimi mbështetet nga fjalimi i përmendur, me histori dhe personazhe reale të plotësuara me disa trillime.

Zemra me të cilën jetoj (2020)

Isshtë një roman historik vendosur në komunitetin e Paredes Rubias, pikërisht në fillim të Luftës Civile Spanjolle. Libri është i organizuar en pesëdhjetë kapituj të shkurtër, ata fillojne en Qershor i 1936 y përfundojnë në Tetori i 1941. Komplot përfshin personazhe të ndryshëm, të cilët kalojnë nëpër fatkeqësi të ndryshme, përtej konfliktit të armatosur.

Ai është i lirë tregon se si ata jetojnë vite të vështira ndërsa lufta vazhdon dhe pasi kjo kulmon, por pa humbur shpresën se gjithçka do të përmirësohet. Gjithçka ndodh në një Spanjë me të vërtetë të dëmtuar, por me njerëz të fortë, të cilët do të luftojnë për ta shpëtuar, bazuar në dashurinë, familjen dhe dëshirën për një të ardhme më të mirë.

Familja Beato

Honorio Beato është një i ve dhe jeton me tre vajzat e tij: Caridad, Esperanza dhe Felicidad. Ai është një mjek i njohur që drejton një klinikë në Cubillas del Monte dhe para luftës ai shërbeu si kreu i Falange Spanjolle. Një herë filloi konflikti, ata ata vendosin të ikin nga qyteti me qëllim që të shmangen hakmarrjet e mundshme.

Esperanza është një nga personazhet kryesore në histori. Ajo është një aktiviste politike që i përket Seksionit Femëror të Falange dhe një grua e kujdesshme. Përveç mbrojtjes së idealeve të tij, ai ndihmon miqtë e tij Republikanë, shumica e të cilëve janë dënuar me vdekje. Pavarësisht nga kthimi që i ka dhënë jeta e saj, ajo preferon të vendosë mirëqenien e të tjerëve para se të mendojë për të sajat.

Familja Miranda

Arcadio Miranda është një mjek dhe republikan, një e ve me dy djem, Gabrielin dhe Lukasin, dhe një vajzë me emrin Jovita - e cila punon si mësuese në qytet -. Familja juaj do të preket shumë nga konfrontimet e armatosura, duke u kërcënuar edhe nga vetë pacientët dhe të njohurit e tyre. Të gjithë do të largohen nga punët e tyre për të përjetuar pasojat e këtij kaosi.

Gabriel ai është një mjek i ri me një karrierë të patëmetë dhe gjithashtu Këshilltar i Këshillit të Qytetit. Ai do të duhet të fshihet sepse i përket palës kundërshtare, megjithëse edhe ai do të përfundojë i mbyllur. Nga ana e saj, Lucas, i cili është në mes të realitetit të tmerrshëm të vëllait të tij, thirret, një situatë që ai e sheh si një alternativë për të shpëtuar jetën e tij, pasi ai ka privilegje për profesionin e tij.

Përmbledhje

Historia përfshin dy familje, atë të Dr. Honorio Beato —Kristian dhe Falangist— dhe atë të Dr. Republikan Dr. Arcadio Miranda. Të dy e kishin njohur njëri-tjetrin nga studimet e tyre në akademinë e mjekësisë, megjithëse kishin gjithnjë prirje të ndryshme politike. ata dhe familjet e tyre ata jetuan ditë të lumtura në prag të pelegrinazhit, mbahet çdo vit për ditën e Virgen del Carmen.

Në mes të kësaj feste, të gjithë njerëzit e qytetit ndanin vaktet dhe vallëzimet, pa dalluar se në cilën anë politike ishin. Thereshtë atje ku -Pas shumë vitesh- Esperanza Beato dhe Lucas Miranda takohen, Unë konstatoj se do të sjellë me vete më shumë sesa thjesht miqësi. Kjo pa imagjinuar se për disa ditë do të fillonte një luftë e tmerrshme, gjë që do të ndryshonte gjithçka.

Kundërshtarët e qeverisë kaluan nga të qenit renegatë në të qenit në ballë dhe të kishin një zë. Me të marrë pushtetin, ata filluan të përndjeknin anëtarët e qeverisë në largim. La realiteti i ri solli si pasojë një kaos të tmerrshëm politik dhe ushtarak, e cila fshiu gjithçka në rrugën e saj.

E gjithë kjo situatë komplekse bëri që vlerat të shfaqeshin tek njerëzit; guximi, përulësia, solidariteti dhe njerëzimi ata lulëzuan jashtëzakonisht shumë; përtej ndarjeve politike.

Sobre el autor

José María Pérez - arkitekt dhe shkrimtar i njohur si Peridis - erdhi në botë të Dielën, 28 Shtator 1941 në komunën Cabezón de Liébana (Cantabria). Kur isha 3 vjeç, familja e tij u zhvendos në Palencia, posaçërisht në qytetin e Aguilar de Campoo, vendi ku qëndroi deri në mbarimin e shkollës së mesme.

Vite më vonë, ai u transferua në Madrid për të kryer studimet e tij universitare dhe në 1969 ai u diplomua si arkitekt. Ai zgjodhi këtë profesion të motivuar nga interesi i tij për ruajtjen, mbrojtjen dhe shpëtimin e trashëgimisë artistike Spanjolle.

Performanca si arkitekt

Që nga diplomimi, ai ka punuar në rindërtimin e disa tempujve, teatrove, ndërtesave, kështjellave, bibliotekave dhe shtëpive kulturore. Për 40 vjet (1977 - 2017) Ai drejtoi në Palencia Fondacioni Santa María la Real për Trashëgiminë Historike, gjë që e lejoi atë të ishte i pranishëm në disa rehabilitime të rëndësishme, të tilla si:

  • Pallati Francisco de los Cobos në Úbeda
  • Manastiri i Santa María la Real në Aguilar de Campoo
  • Kryetari i Bashkisë Colegio "Vasco de Quiroga" në Universitetin Complutense të Madridit

Punë të tjera profesionale

peridis njihet gjerësisht për punën e tij si karikaturist me humor, punë që filloi në vitet shtatëdhjetë. Karikaturat e para i bëri në bazë të politikanëve të kohës, të cilat i botoi në revistë siriane PS

Që nga viti 1976 deri më sot, Perez boton komike në gazetë Vendi. Për këtë vepër të frytshme, autori ka bërë disa përmbledhje, dhe si rezultat, janë botuar 6 libra me ilustrimet e tij më të mira, duke theksuar: Peridis 1.2.3. 6 vjet deri në ndryshim (1977) y Besimi dhe asnjë lidhje (1996). Ai gjithashtu ka prodhuar dy vizatime komike karikaturë për TVE

Nga 2002 në 2007 prezantoi seritë televizive Çelësat e Romanesque en TVE. Ky dokumentar kishte tre sezone ku u bë një turne gjysmë ore në monumente të ndryshme historike. Pas kësaj pune, Peridis gjithashtu voziti dy programe të tjerë në të njëjtin kanal televiziv, siç janë: Lëviz malet y Drita dhe misteri i katedraleve.

Garë letrare

Ai filloi botimet e tij në fushën letrare në 1977, megjithëse ishte në vitin 2014 kur ai prezantoi romanin e tij të parë: Në pritje të mbretit. Dy vjet më vonë, ai u kthye me: Mallkimi i mbretëreshës Eleanor, një rrëfim që vazhdon historinë e mëparshme. Që atëherë ai ka shkruar 3 libra të tjerë: Edhe një shkatërrim mund të jetë një shpresë (2017), Mbretëresha pa një mbretëri (2018) y Zemra me të cilën jetoj (2020).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.