Yukio mishima

Yukio mishima

Yukio mishima

Yukio Mishima ishte një romancier, poet dhe eseist, i konsideruar si një nga shkrimtarët më të rëndësishëm japonezë të shekullit XX. Veprat e tij përzihen traditat japoneze me modernizmin, duke arritur kështu njohjen letrare ndërkombëtare. Në vitin 1968 ai u emërua për Çmimin Nobel në Letërsi, me atë rast fitues i këtij çmimi ishte mentori i tij: Yasunari Kawabata.

Shkrimtari karakterizohej nga disiplina e saj, si dhe nga shkathtësia e temave të saj (seksualiteti, vdekja, politika ...). Në vitin 1988, shtëpia botuese Shinchōsha - e cila botoi një pjesë të madhe të librave të tij - krijoi Çmimin Mishima Yukio për nder të shkrimtarit. Ky çmim u dha për 27 vjet rresht, edicioni i fundit ishte në 2014.

biografi

Yukio Mishima lindi më 14 janar 1925 në Tokio. Prindërit e tij ishin Shizue dhe Azusa Hiraoka, të cilët e pagëzuan me emrin: Kimitake Hiraoka. Ai u rrit nga gjyshja e tij Natsu, e cila e largoi nga prindërit e tij në moshë të re.. Ajo ishte një grua shumë kërkuese dhe dëshironte ta rriste atë nën standarde të larta shoqërore.

Studimet e para

Sipas mendimit të gjyshes së tij, hyri në shkollën Gakushüin, një vend për shoqërinë e lartë dhe fisnikërinë japoneze. Natsu dëshironte që nipi i tij të kishte marrëdhënie të mira me aristokracinë e vendit. Atje ai arriti t’i përkiste redaksisë së shoqërisë letrare të shkollës. Kjo e lejoi atë të shkruante dhe botonte tregimin e tij të parë: Hanazakari jo Mori (1968), për revistën e famshme Bungei-Bunka.

Luftës së Dytë Botërore

Si rezultat i konflikteve të armatosura që u lëshuan Lufta e Dytë Botërore, Mishima u thirr për t'u bashkuar me Marinën Japoneze. Pavarësisht se kishte një fizik me pamje të dobët, ai gjithmonë mbante dëshirën për të luftuar për vendin e tij. Por ëndrra e tij u cung kur ai paraqiti një fotografi të gripit në ekzaminimin mjekësor, arsye për të cilën mjeku e skualifikoi atë duke konsideruar se ai kishte simptoma të tuberkulozit.

Studime Profesionale

Megjithëse Mishima ishte gjithnjë i apasionuar pas shkrimit, ai nuk ishte në gjendje ta ushtronte atë lirisht gjatë rinisë së tij.. Kjo sepse ai i përkiste një familje mjaft konservatore dhe babai i tij kishte vendosur që ai të studionte një diplomë universiteti. Për këtë arsye, ai hyri në Universitetin e Tokios, ku u diplomua për Drejtësi në 1957.

Mishima praktikoi profesionin e tij për një vit si anëtar i Ministrisë Japoneze të Financave. Pas asaj periudhe, ai përfundoi jashtëzakonisht i rraskapitur, kështu që babai i tij vendosi që ai të mos vazhdonte të punonte në atë vend. Më vonë, Yukio iu përkushtua tërësisht shkrimit.

Garë letrare

Romani i tij i parë ishte Tozoku (Vjedhësve, 1948), me të cilën u bë i njohur në fushën letrare. Kritikët e konsideruan atë "të marrë pjesë në brezin e dytë të shkrimtarëve të pasluftës (1948-1949)". Një vit më vonë, ai vazhdoi me botimin e librit të tij të dytë: Kamen no kokuhaku (Rrëfimet e një maske, 1949), punë me të cilën ai fitoi sukses të madh.

Prej andej autori u nis për krijimin e gjithsej 38 romaneve të tjerë, 18 drama, 20 ese dhe një libreto. Ndër librat e tij më të shquar mund të përmendim:

 • Thashethemet e shfletoj (1954)
 • Pavijoni i Artë (1956)
 • Detari që humbi hirin e detit (1963)
 • Dielli dhe çeliku (1967) Ese autobiografike
 • Tetralogji: Deti i pjellorisë

Rituali i vdekjes

Mishima themeloi në vitin 1968 "Tatenokai" (shoqëri mburojë), një grup ushtarak privat i përbërë nga një numër i madh patriotësh të rinj. Më 25 nëntor 1972, ai hyri në Komandën Lindore të Forcave të Vetë-Mbrojtjes së Tokios, së bashku me 3 ushtarë. Atje ata e nënshtruan komandantin dhe vetë Mishima shkoi në ballkon për të mbajtur një fjalim në kërkim të pasuesve.

Misioni kryesor ishte të kryente një grusht shteti dhe që perandori të kthehej në pushtet. Sidoqoftë, ky grup i vogël nuk mori mbështetjen e ushtarakëve të pranishëm në vendin e ngjarjes. Duke mos arritur misionin e tij, Mishima vendosi menjëherë të kryente ritualin japonez të vetëvrasjes të njohur si seppuku ose harakiri; dhe kështu i dha fund jetës së tij.

Librat më të mirë nga autori

Rrëfimet e një maske (1949)

Novelshtë romani i dytë i shkrimtarit, i konsideruar nga i njëjti Mishima si autobiografik. 279 faqet e tij transmetohen në vetën e parë nga Koo-chan (shkurt për Kimitake). Komplot është vendosur në Japoni dhe paraqet fëmijërinë, rininë dhe moshën e rritur të hershme të protagonistit. Përveç kësaj, tema të tilla si homosexualidad dhe fasadat false të shoqërisë japoneze të kohës.

Përmbledhje

Koo-chan Ai u rrit gjatë periudhës së Perandorisë Japoneze. Ai Ai është një i ri i hollë, i zbehtë, me pamje të sëmurë. Për një kohë të gjatë ai duhej të merrej me komplekse të panumërta për të qenë në gjendje të përshtatej me standardet kryesore sociale. Ai jetonte në një familje të drejtuar nga gjyshja e tij, e cila e rriti vetëm dhe i siguroi një shkollim të shkëlqyeshëm.

En Në adoleshencën e saj, Koo-chan fillon të vërejë tërheqjen e saj ndaj njerëzve të të njëjtit seks. Ndërsa kjo ndodh, ai zhvillon shumë fantazi seksuale të shoqëruara nga ana tjetër me gjak dhe vdekje. Koo-chan përpiqet të krijojë një marrëdhënie me shoqen e saj Sonoko - për të vazhduar paraqitjen - por kjo nuk funksionon kurrë. Kështu kalojnë kohërat e vështira për të, pasi ai duhet të zbulojë dhe vendosë identitetin e tij.

Pavijoni i Artë (1956)

Shtë një roman i vendosur në vitet e fundit të Luftës së Dytë Botërore. Historia përshkruan një ngjarje të vërtetë që ndodhi në vitin 1950, kur Pavion i Artë Kinkaku-ji-u u dogj në Kioto. Personazhi kryesor i tij është Mizoguchi, i cili rrëfen historinë në vetën e parë.

I riu admironte bukurinë e të ashtuquajturit Pavijon i Artë dhe dëshironte të ishte pjesë e manastirit Zen të Rokuojuji. Libri mori Çmimin Yomiuri në 1956, përveç kësaj, ai është përshtatur disa herë në kinema, si dhe shfaqje, muzikal, vallëzim bashkëkohor dhe opera.

Përmbledhje

Komploti është i bazuar në jetën e Mizoguchi, Kush një i ri i vetëdijshëm për belbëzimin e tij dhe pamja jo tërheqëse. I lodhur nga ngacmimet e vazhdueshme, ai vendos të braktisë shkollën për të ndjekur gjurmët e babait të tij, i cili ishte një murg budist. Për këtë, babai i tij, i cili është i sëmurë, ia beson arsimin e tij Tayama Dosen, para manastirit dhe mikut të tij.

Mizoguçi Ai kaloi nëpër ngjarje që shënuan jetën e tij: pabesinë e nënës së tij, vdekjen e babait të tij dhe refuzimin e dashurisë së tij (Uiko). I motivuar nga situata e tij, i riu hyn në manastirin Rokuojuji. Ndërsa është atje, ai bëhet i fiksuar duke menduar për një bombardim të mundshëm, i cili do të shkatërronte Pavijonin e Artë, një fakt që nuk ndodh kurrë. Ende i shqetësuar, Mizoguchi do të kryejë një akt të papritur.

Korrupsioni i një engjëlli (1971)

Shtë libri i fundit i tetralogjisë Deti i pjellorisë, seri në të cilën Mishima shpreh mohimin e tij të ndryshimeve dhe parashtrimeve të shoqërisë japoneze. Komploti është vendosur në vitet '70 dhe ndjek historinë e personazhi i saj kryesor, gjyqtari: Shigekuni Honda. Duhet të theksohet se shkrimtari ia dorëzoi këtë vepër redaktorit të tij në të njëjtën ditë kur vendosi t'i japë fund jetës.

Përmbledhje

Historia fillon kur Honda takohet me Tōru Yasunaga, një jetim 16 vjeçar. Pasi humbi gruan e tij, gjykatësi gjen shoqëri me Keiko, të cilit i tregon dëshirën e tij për të birësuar Torun. Ai mendon se është rimishërimi i tretë i mikut të tij nga fëmijëria Kiyoaki Matsugae. Më në fund ajo regjistron mbështetjen e saj dhe i jep asaj arsimin më të mirë të mundshëm.

Pasi të ketë mbushur 18 vjeç, Tōru është bërë një person shqetësues dhe rebel.. Qëndrimi i tij e çon atë të tregojë armiqësi ndaj mësuesit të tij, madje duke arritur ta bëjë Honda të paaftë nga ana mjekësore.

Muaj më vonë, Keiko vendos t'i zbulojë të riut arsyen e vërtetë të birësimit të tij, duke e paralajmëruar atë se rimishërimet e tij paraprake vdiqën në moshën 19 vjeçare. Një vit më vonë, një Honda i plakur viziton tempullin Gesshū, ku do të marrë një zbulesë tronditëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.