Wislawa Szymborska

Wislawa Szymborska

Shatërvani Wislawa Szymborska: bankat2

Wislawa Szymborska Ajo është një nga poetet më pak të njohura në botë, pavarësisht nga fakti se, në vitin 1996, ajo fitoi çmimin Nobel për Letërsi. Fatkeqësisht, nuk mund të besojmë më në praninë e tij, pasi ai ndërroi jetë në 2012, por puna e tij vazhdon të qëndrojë me kalimin e kohës dhe me siguri ju e keni hasur atë në një moment.

Por Kush ishte Wislawa Szymborska? Çfarë shkruajti ai? Pse jeni kaq i famshëm si në vendin tuaj dhe jashtë saj? Nga e gjithë kjo, dhe shumë më tepër, është ajo që ju do të dini sot.

Kush është Wislawa Szymborska

Kush është Wislawa Szymborska

Burimi: zendalibros

Wislawa Szymborska nuk është në të vërtetë emri i saj. Emri i plotë i këtij poeti ishte Maria Wislawa Anna Szymborska. Ai lindi në Prowent në 1923 (tani është ajo që ne e njohim si Kórnik, në Poloni).

Babai i tij ishte shërbëtor i kontit Wladyslaw Zamoyski, pronarit të qytetit të Kórnik, dhe kur vdiq një vit më vonë, ai donte të thoshte që familja duhej të transferohej në Torun, ku u rrit Wislawa Szymborska.

Ai ishte shumë i parakohshëm, aq sa, kur ishte pesë vjeç, kur po studionte në shkollë, filloi të shkruante poezi. Duhet thënë gjithashtu se të gjithë në familjen e tij ishin lexues të pasaktë dhe ata lexonin dhe diskutonin rreth librave. Përveç kësaj, ai kishte një "çmim". Dhe është se të gjitha poezitë e Wislawa Szymborska kaluan nëpër duart e babait të tij, dhe nëse i pëlqyen, atëherë ai i dha atij një çmim një monedhë, me të cilën ai mund të blinte çdo gjë që dëshironte.

Në vitin 1931 atyre iu desh të lëviznin përsëri dhe, megjithëse ai u regjistrua në shkollën e manastirëve në Krakov, ai nuk i mbaroi studimet atje. Në këtë kohë një nga traumat që e shënuan atë ishte, pa dyshim, vdekja e babait të saj. Familja nuk u zhvendos përsëri, por qëndroi në Krakov ku, disa vjet më vonë, me Luftën e Dytë Botërore, në 1940, vuajtën pushtimin gjerman të Polonisë.

Për shkak të kësaj, Polakët nuk mund të ndiqnin shkollat ​​publike. Por kjo nuk e ndaloi Wislawa Szymborska e cila vendosi të vazhdojë studimet e saj dhe e bëri atë në një shkollë nëntokësore, në Kështjellën Wawel. Kështu, në vitin 1941 mbaroi studimet e shkollës së mesme.

Dy vjet më vonë, ajo filloi të punojë në hekurudha, duke shmangur kështu deportimin në Gjermani për punë të detyruar. Gjithashtu gjatë kësaj kohe ai kaloi pjesën tjetër të kohës duke bërë ilustrime për një libër shkollor anglisht dhe duke shkruar si tregime të shkurtra dhe poezi.

Fundi i Luftës së Dytë Botërore ndihmoi Wislawa Szymborska të regjistrohej në Universitetin Jagiellonian në Krakov, ku ai vendosi për letërsinë polake, por përfundimisht ndryshoi karrierën në sociologji. Përkundër kësaj, ai nuk ishte në gjendje të mbaronte studimet, por u tërhoq në vitin 1948.

Sidoqoftë, gjatë asaj periudhe të shkurtër studentore, ai botoi disa poezi në gazeta dhe revista.

Wislawa Szymborska në letërsi

Wislawa Szymborska në letërsi

Burimi: abc

Poema e parë e botuar nga Wislawa Szymborska ishte në vitin 1945, në një shtojcë letrare të së përditshmes Dziennik Polski. Titullin e saj, unë kërkoj fjalën (Szukam slowa). Dhe kjo jo vetëm që nënkuptonte debutimin e tij, por gjithashtu se ata hapën dyert për poezitë e tij në gazeta dhe media lokale.

Në vitin 1948, kur u largua nga universiteti sepse nuk mund ta paguante, ajo filloi të punonte si sekretare për një revistë arsimore, posaçërisht për gazetën që i kishte dhënë asaj shansin e parë, Dziennik Polski. Dhe, në të njëjtën kohë që ajo ishte sekretare, ajo shërbeu gjithashtu si ilustruese dhe poete, pasi vazhdoi të botonte poezi.

Në fakt, në vitin 1949, ai tashmë kishte përmbledhjen e tij të parë me poezi.

Pak kohë më vonë, në '52, ai lëshoi ​​një koleksion tjetër me poezi, Dlatego zyjemy (Kjo është arsyeja pse jetojmë), shumica dërrmuese e tyre plot me ideologjinë e tij politike. Dhe është se në atë kohë ai u bë anëtar i Partisë Punëtore polake, me një ndjenjë të madhe socialiste që ai u kthye jo vetëm në atë përmbledhje poezish, por edhe në tjetrën, në 1954, Pytania zadawane sobie (Pyetjet e bëra vetveten).

Tani, pavarësisht se ishte një socialist, tre vjet më vonë ai botoi një koleksion të ri me poezi, Walanie do Yet (Thirrje për Yeti) në të cilin ai tregoi një zhgënjim i qartë dhe prishje me atë ideologji komuniste, dhe si ajo kishte ndryshuar në të menduarit e saj, e pakënaqur me atë se si funksiononte ajo lloj politike.

Përveç kësaj, ai tregoi shqetësim për njerëzimin, posaçërisht Stalinizmin, madje i kushtoi një poezi Stalinit ku e krahasoi atë me burrin e dëborës të neveritshëm (Yeti). Deri në atë moment ai hoqi dorë nga komunizmi dhe socializmi që hodhi poshtë ato dy vepra që botoi dhe nuk dëshironte kurrë t'i dëgjonte më prej tyre.

Çfarë librash ka shkruar ai

Çfarë libra shkroi Wislawa Szymborska

Ju duhet ta merrni parasysh këtë Wislawa Szymborska filloi të shkruajë që nga mosha 5 vjeç. Thuhet se ai la më shumë se 350 poezi të shkruara. Në libra, ai shkroi më shumë se 15 poezi dhe prozë. Por, pavarësisht se ishte kaq pjellor, nuk mund të thoshim se ishte me famë botërore, në fakt nuk ishte ashtu. Ata e njihnin pak atë në vendin e saj, por jo jashtë tij. Siç njihej më mirë, ishte në veprat e tjera të saj: kritika letrare dhe përkthimet.

Kështu që kur në 1996 ai u dha Çmimin Nobel për Letërsi, Wislawa Szymborska ishte një surprizë, si për të ashtu edhe për të gjithë ata që nuk e njihnin deri në atë moment. Sigurisht, nuk ishte çmimi i vetëm që iu dha. Më parë ai tashmë kishte të tjerë, siç ishte Çmimi i Ministrisë Polake të Kulturës, dhënë në 1963; Çmimin Goethe, në 1991; ose Çmimi Herder dhe njohja si Doktor Nderi i Letrave nga Universiteti Adam Mickiewicz i Poznan, në 1995.

1996 ishte një vit i shkëlqyeshëm për të, jo vetëm për shkak të Çmimit Nobel, por edhe sepse iu dha Çmimi i Klubit PEN të Polonisë.

Vite më vonë, në 2011, ai mori një nga çmimet e tij të fundit, Urdhrin Orla Bialego (Urdhri i Shqiponjës së Bardhë), nderi më i lartë i marrë në Poloni.

Në Spanjë mund të gjesh një pjesë të veprës së tij të përkthyer, disa nga librat janë:

 • Peisazh me kokërr rërë.
 • Dy pika.
 • Numri i madh.
 • Dashuri e lumtur dhe poezi te tjera.
 • Posta letrare.
 • Poezi të zgjedhura.

Më në fund, ju lëmë me një nga poezitë e Wislawa Szymborska.

SHPALLJE NGA FJALT

Çdokush që di vendndodhjet

dhembshurie (fantazia e shpirtit),

"Le të paralajmërojë!" , Le të paralajmërojë!

Më lër ta këndoj me zë të lartë

dhe vallëzoj sikur e humba mendjen

i gëzueshëm nën shelgun e brishtë

Përjetësisht në prag të copëtimit të lotëve.

Unë mësoj të hesht

në të gjitha gjuhët

me një metodë të soditjes

e qiellit me yje,

nofullat e sinantropit,

plankton,

dëbora.

E KTHEJ dashurinë.

Vëmendje! Ujdi!

Në barin e dikurshëm,

kur lahet në diell deri në qafë,

ju gënjeni ndërsa era kërcen

(mjeshtër i vallëzimit të flokëve tuaj).

Oferta për "Dreamndërr".

Personi i kërkuar

të qajë

tek të moshuarit që në shtëpitë e të moshuarve

vdes Shërbeni veten tuaj

dil përpara pa referenca

nuk ka kërkesa me shkrim.

Gazetat do të shkatërrohen

pa vërtetimin e marrjes.

PER Premtimet e burrit tim

- Se ai ju mashtroi me ngjyrat

të botës së populluar, me trazimin e saj,

me një çift nga dritarja, me një qen

pas murit-

se nuk do të ishe kurrë vetëm

në muzg, i heshtur dhe pa frymë.

Unë nuk mund të përgjigjem.

Nata, e veja e Ditës.

Tregti Elzbieta Bortkiewicz


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Noel perez dijo

  Unë isha një nga ata që e zbulova vonë dhe nuk pushova të bëhesha një nga poetët e mi të preferuar. Shumë janë poezitë që më verbuan, por e para që më goditi ishte padyshim Numri Pi.