William Wordsworth. Pavdekësia e poezive të tij

William Wordsworth. Portret i Benjamin Haydon.

William Wordsworth Ai lindi në 7 Prill 1770, në Cockermouth. Emri themelor i Preromantizëm anglez, ai dhe Samuel Coleridge konsiderohen poetët më të mirë anglezë të romantizmit. Të paktën ata filluan lëvizjen që ishte kaq e përhapur në Evropë në shekullin e XNUMX-të. Sot zgjedh 4 poezi të tij për të festuar përvjetorin e lindjes së tij.

e tyre Balada lirike 

Puna e tij më e rëndësishme është kjo. Titulli origjinal ishte Balada lirike, me disa poezi të tjera. Dhe është një koleksion i poezi botuar në 1798 së bashku me mikun e tij Samuel Taylor Coleridge.

I ndarë në dy vëllime, përmban disa nga tekstet më e rëndësishmja e prodhimit të saj. Edicioni i parë paraqiti katër poezi e pabotuar nga Coleridge. Njëra prej tyre është vepra e tij më e njohur: Kënga e vjetër e marinarit. Ishte, nga origjina dhe në thelb, gurthemeli i kësaj Romantizmi ai që dha rrugën. Suksesi i tij nuk ishte shumë në ato parime, por ndikimi pasues do të ishte vendimtar dhe me ndikim.

Këto janë katër poezi zgjedhur nga puna e tij e gjerë: Oda e pavdekësisë, Ajo ishte një fantazmë e kënaqësisë, I befasuar nga gëzimi, dhe një nga të tijat Poezi Lucy.

Oda e pavdekësisë

Edhe pse shkëlqimi që
dikur ishte aq e ndritshme
sot fshihem përgjithmonë nga sytë e mi.

Megjithëse sytë e mi nuk janë më
a mund ta shihni atë blic të pastër
Kjo në rininë time më ka verbuar

Megjithëse asgjë nuk mund të bëjë
ktheje orën e shkëlqimit në bar,
e lavdisë në lule,
nuk duhet të pikëllohemi
pse bukuria ekziston gjithmonë në kujtesë ...

Në atë të parë
simpatinë që ka
kam qene nje here,
do të jetë përgjithmonë
në mendimet ngushëlluese
që buruan nga vuajtjet njerëzore,
dhe në besimin që shikon përmes
vdekja

Falë zemrës njerëzore,
me të cilin jetojmë,
falë butësisë së tyre, të tyre
gëzimet dhe frika e tyre, lulja më e përulur kur lulëzon,
mund të më frymëzojnë ide që shpesh
ato tregohen shumë të thella
për lotët.

Ajo ishte një fantazmë e kënaqësisë

Ajo ishte një fantazmë e kënaqësisë
kur e pashë për herë të parë,
para syve të mi që shkëlqenin:
dërguar një shfaqje e adhurueshme;
të dekoroj një çast;
Sytë e tij ishin si yje muzgu
Dhe nga perëndimi i diellit edhe flokët e tij të errët.
Por gjithë pjesa tjetër e saj
erdhi nga pranvera dhe agimi i saj i gëzueshëm;
një formë vallëzimi, një imazh rrezatues
për të ngacmuar, trembur dhe kërcitur.
E shikova nga afër: një shpirt
Por edhe një grua!
Lehtë dhe eterike lëvizjet e tyre të shtëpisë,
Dhe hapi i tij ishte ai i lirisë virgjëreshë;
Një dukje në të cilën ata menduan
kujtime të ëmbla, dhe premtime gjithashtu;
për ushqimin e përditshëm të qenies,
për dhimbje kalimtare, mashtrime të thjeshta,
lavdërim, qortim, dashuri, puthje, lot, buzëqeshje.
Tani shoh me sy të qetë
i njëjti impuls i makinës;
një qenie që merr frymë nga një ajër i medituar,
një pelegrin midis jetës dhe vdekjes,
arsye e vendosur, vullnet i butë,
durim, largpamësi, forcë dhe shkathtësi.
Një grua perfekte
planifikuar fisnikërisht për të paralajmëruar,
për të ngushëlluar dhe rregulluar.
Dhe akoma një frymë që shkëlqen
me ca dritë engjëllore.

I befasuar nga gëzimi

I befasuar nga gëzimi, i paduruar si era,
U ktheva për të filluar kthimin tim.
Dhe me kë, përveç teje,
varrosur thellë brenda varrit të heshtur,
në atë vend që asnjë peripeci nuk mund ta shqetësojë?
Dashuria, dashuria besnike, në mendjen time të kujtoi,
Por si mund të të harroja Përmes asaj fuqie,
edhe në ndarjen më të vogël të një ore,
ai më ka mashtruar, më ka bërë të verbër, në humbjen time më të keqe!
Ishte dhimbja më e keqe që mbante trishtimi,
Përveç një, vetëm një, kur u ndjeva e shkatërruar
duke e ditur se thesari i pabarabartë i zemrës sime nuk ekzistonte më;
se as koha e tanishme, as vitet e palindura,
ata mund ta kthenin atë fytyrë qiellore në sytë e mi.

Poezi Lucy

Shpërthime të çuditshme pasioni kam njohur

Shpërthime pasioni kam njohur:
dhe unë do të guxoj ta them,
por vetem ne veshin e dashnorit,
çfarë më ka ndodhur dikur.

Kur ajo më donte mua ajo perceptonte çdo ditë
i freskët si trëndafili në qershor.
Unë drejtova hapat e mi drejt shtëpisë së tij,
nën një natë me hënë.

I drejtova sytë nga hëna,
mbi tërë gjerësinë e livadhit;
Me një hap të shpejtë kali im u afrua
përgjatë atyre rrugëve kaq të dashura për mua.

Dhe tani kemi ardhur në kopsht;
Dhe ndërsa ngjiteshim në kodër
hëna po zhytej në djepin e Lucit;
Ajo erdhi afër, dhe më afër akoma.

Në një nga ato ëndrrat e ëmbla më zuri gjumi
Një favor fisnik i natyrës së mirë!
Dhe ndërkohë më mbetën sytë
mbi hënën e rënë.

Kali im kaloi; përkrenare në përkrenare
përshpejtuar, dhe kurrë nuk u ndal:
kur u vendos nën çatinë e shtëpisë
menjëherë, shkëlqimi hënor u errësua.

Çfarë vlerësimesh dhe mendimesh kapriçioze do të kalojnë
nga koka e një dashnori!
Oh Zoti im! Thashë dhe qava
Sikur Lucy të kishte vdekur!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Natyra dijo

  Hey.
  Kush është përkthyesi i këtyre poezive në spanjisht?

  Falënderim