Vladimir Mayakovski. Përvjetori i lindjes së tij. Poezi

Vladimir Mayakovski ishte një nga poetët më të jashtëzakonshëm, të diskutueshëm, inovativ dhe më të veçantë të poezisë ruse të shekullit 1893 rus. Dhe ai lindi në një ditë si sot në fshatin gjeorgjian Bagdadi në XNUMX. Kjo është një përzgjedhje e disa prej poezive të tij për ta zbuluar ose kujtuar atë.

Vladimir Mayakovsky

Kur babai i tij vdiq në fillim të shekullit të XNUMX-të, Majakovski u transferua me familjen e tij në Moska, ku la studimet për t’iu përkushtuar politikës.

Përveç kësaj Poeta, ishte gjithashtu një e shkëlqyer piktor dhe aktor kinemasë. Shkëlqeu gjithashtu si eseist dhe në tekstet e tij ai gjithmonë shënonte dhe mbronte idealin e tij revolucionar. Dashuri e madhe, dhe gjithashtu e pamundur, e jetës së tij, ishte Lili brik, të cilit ia kushtoi veprën e tij më të famshme. Ai gjithashtu udhëtoi në Francë dhe Shtetet e Bashkuara, gjë që ndikoi shumë në poezinë e tij. Por viktimë e ndjenjës së disfatës dhe braktisjes, bëri vetëvrasje në vitin 1930.

Përzgjedhja e poezive

Si fëmijë

Unë isha i hijshëm në dashuri, pa kufij.

Por si fëmijë,

njerëzit shqetësoheshin, punonin.

Dhe une

u arratis në brigjet e lumit Rion,

dhe endeshin duke mos bërë asgjë.

Nëna ime u zemërua:

"Fëmijë i mallkuar!"

Babai më kërcënoi me rrip.

Por une

Kam fituar tre rubla false

dhe luajti me ushtarët nën mure.

Pa peshën e këmishës,

pa peshën e plaçkave,

tjerrje

dhe unë dogji nën diellin e Kutaís,

derisa ma qepën zemrën.

Dielli ishte i habitur:

«Ju vështirë se mund ta shihni

dhe ai gjithashtu ka një zemër

djali insiston.

Si përshtatet në këtë pjesë të a

metro,

lumi,

zemra,

une,

dhe majat kilometrike? »

i ri

Rinia ka një mijë profesione.

Ne studiojmë gramatikë derisa të mbetemi të habitur.

Për mua

ata më dëbuan nga viti i pestë

dhe unë shkova në burgun e Moskës të ngrënë nga tenja.

Në botën tonë të vogël të shtëpisë

Poetë me flokë kaçurrela paraqiten për shtretërit.

Çfarë dinë këto tekste anemike?

Kështu për mua

ata më mësuan të dua në burg.

Çfarë ia vlen të krahasohet me këtë

trishtimi i pyllit të Boulogne?

Çfarë ia vlen të krahasohet me këtë

psherëtima para një peizazhi deti?

Unë pra,

Unë u dashurova me dritaren e kamerës 103,

nga "zyra e sipërmarrësit".

Ka njerëz që shikojnë diellin çdo ditë

dhe është krenar.

"Rrezet e tyre nuk vlejnë shumë", thonë ata.

Por une,

atëherë,

për një rreze dielli pak të verdhë,

reflektuar në murin tim,

Unë do të kisha dhënë gjithçka në botë.

Zakonisht është kështu

Dashuria i jepet kujtdo

por

ndërmjet punësimit,

paratë dhe kështu me radhë,

ditë pas dite,

ngurtëson nëntokën e zemrës.

Në zemër ne mbajmë trupin,

në trup këmisha,

por kjo është pak.

Vetëm idiot,

trajtojë grushtat

dhe gjoksi e mbulon atë me niseshte.

Kur të plaken pendohen.

Gruaja vendos kozmetikë.

Njeriu ushtron me sistemin Müller,

por eshte shume vone

Lëkura shumëfishon rrudhat e saj.

Dashuria çel

lulëzon,

dhe pastaj ajo zhvishet.

Verlaine dhe Cezánne

Unë përplasem, çdo herë,
me buzë të tryezës ose raftit,
duke matur me hapat e mi, çdo ditë,
katër metrat e dhomës sime.
E gjithë kjo në lidhje me hotelin Istria është e ngushtë për mua,
në këtë cep, rruga Campagne-Premiere.
Jeta e Parisit më shtyp.
Ajo e hedhjes së ankthit, nga bulevardet,
nuk është për ne.
Në të djathtë, unë kam Bulevardin Montparnesse,
në të majtë, Bulevardin Raspall.
Unë eci dhe eci pa i pickuar thembra,
Unë eci ditë e natë
si një poet standard,
deri para syve te mi,
fantazmat ngrihen. (…)

Puerto

Fletë uji nën bark.
Të shqyer në valë nga dhëmbët e bardhë.
Ishte rënkimi i oxhakut - sikur po ecnin
dashuria dhe epshi për fireplace bakri.

Anijet u afruan në daljet e krevateve
të thithë nënën e hekurt.
Në veshët e anijeve të shurdhër
vathët e spirancës po digjeshin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.