Leopoldo Panero. Përvjetori i lindjes së tij. Disa poezi

Leopoldo Panero Ai lindi në Astorga, León, më 27 gusht 1909. Ai studioi në Valladolid dhe atje shkëlqeu për talentin e poezisë së tij, ku eksperimentoi me vargje falas, Dadaizmi, Dhe surrealizmi.
Puna e tij përfshin tituj të tillë si Dhoma e zbrazët, Vargjet al Guadarrama, Shkruar në çdo moment o Kenge personaleMe Dhe më i kujtuari është CandidaMe Ndër të tjera, ai fitoi Çmimin Kombëtar për Letërsinë në 1949. Kjo është një përzgjedhje e disa poezive të tij. Për ta kujtuar ose zbuluar atë.

Leopoldo Panero - Poezi

Ne buzeqeshjen tende

Fillon buzeqeshja jote,
si zhurma e shiut në dritare.
Pasditja vibron në fund të freskisë,
dhe një erë e ëmbël ngrihet nga toka,
një erë e ngjashme me buzëqeshjen tuaj,
po lëviz buzëqeshjen si shelg
me aurën e prillit; furçat e shiut
në mënyrë të paqartë peizazhi,
dhe buzëqeshja jote humbet brenda,
dhe brenda fshihet dhe zhbëhet,
dhe drejt shpirtit më merr,
nga shpirti më sjell,
i habitur, pranë jush.
Buzëqeshja jote tashmë digjet mes buzëve të mia,
dhe me erë në të jam një tokë e pastër,
tashmë e lehtë, tashmë freskia e pasdites
ku dielli shkëlqen përsëri, dhe irisi,
lëvizur pak nga ajri,
eshte si buzeqeshja jote qe mbaron
duke lënë bukurinë e saj midis pemëve ...

Rrjedha nga Spanja

Unë jam duke pirë në dritë, dhe nga brenda
e dashurisë sime të nxehtë, vetëm toka
që më dorëzohet në këmbë si një valë
me bukuri të ndezur. Hyj në shpirtin tim;

I zhyt sytë në qendrën e jetesës
e mëshirës që pa kufi vetëvraset
njësoj si një nënë. Dhe shkëlqen
hija e planetit takimi ynë.

Pas detit të pastër stepa rritet,
dhe shkëmbin kafe, dhe rrjedhën e qetë
në fund të luginës së papritur

që ndalon zemrën dhe e errëson atë,
si një pikë kohe tashmë e përfunduar
se drejt Zotit del në rrugën e tij.

Djali im

Nga bregu im i vjetër, nga besimi që ndjej,
drejt dritës së parë që merr shpirti i pastër,
Unë jam duke shkuar me ty, biri im, në rrugën e ngadaltë
të kësaj dashurie që rritet tek unë si një çmenduri e butë.

Unë shkoj me ty biri im, furi e përgjumur
e mishit tim, fjala e thellësisë sime të qetë,
muzika që dikush rreh nuk e di ku, në erë,
Nuk e di ku, biri im, nga bregu im i errët.

Unë shkoj, ti më merr, shikimi im bëhet i besueshëm,
ti më shtyn pak (pothuajse e ndjej të ftohtin);
Ti më fton në hijen që zhytet në gjurmët e mia,

Ti më tërheq për dore ... Dhe në injorancën tënde kam besim,
Unë tashmë e braktis dashurinë tuaj pa lënë asgjë,
tmerrësisht i vetmuar, nuk e di ku, biri im.

Duart e verbuara

Duke injoruar jetën time
goditur nga drita e yjeve,
si një i verbër që shtrihet,
kur ecni, duart në hije,
të gjithë mua, Krishti im,
gjithë zemrën time, pa u zvogëluar, e tërë,
i virgjër dhe në, pushon
në jetën e ardhshme, si pema
ai mbështetet në lëngun, i cili e ushqen atë,
dhe e bën atë të lulëzojë dhe të gjelbërojë.
E gjithë zemra ime, prush i një njeriu,
e padobishme pa dashurinë Tënde, pa Ty bosh,
natën ai të kërkon,
E ndjej që të kërkon, si një i verbër,
që shtrihet kur ecni me duar të plota
e gjerë dhe e gëzueshme.

Çështje transparente

Përsëri si në ëndrra zemra ime është mjegulluar
të kesh jetuar… Oh lëndë e ftohtë e transparente!
Përsëri si atëherë e ndiej Perëndinë në zorrët e mia.
Por në gjoksin tim tani është etja ajo që ishte një burim.

Në mëngjes drita e malit pastrohet
zhyt grykat blu të pamëshirshëm ...
Edhe një herë ky cep i Spanjës është si në ëndrra,
kjo erë dëbore që ndjen kujtesa ime!

Oh çështje e pastër dhe transparente, ku të burgosurit,
ashtu si lulet në acar, ne qëndrojmë
një ditë, atje nën hijen e pyjeve të dendura

ku rrjedhin rrjedhat që kur jetojmë të grisim!
Oh pranverë e ëmbël që kalon nëpër kockat e mia
përsëri si në ëndrra ...! Dhe përsëri u zgjuam.

sonet

Zot, trungu i vjetër prishet,
dashuria e fortë e lindur pak nga pak,
prishet. Zemra, budallai i varfër,
po qan vetëm me zë të ulët,

e trungut të vjetër duke bërë kuti të varfër
i vdekshëm Zot, unë prek lisin në eshtra
bëra midis duarve të mia, dhe unë të thërras ty
në pleqërinë e shenjtë që plas

forca e tij fisnike. Çdo degë, në një nyjë,
ishte vëllazëria e lëngut dhe të gjithë së bashku
ata dhanë hije të lumtur, brigje të mira.

Zot, sëpata e quan trungun memec,
goditje me goditje, dhe mbushet me pyetje
zemra e njeriut ku tingëllon.

Në këtë paqe zemre me krahë ...

Në këtë paqe zemre me krahë
horizonti i Castile pushon,
dhe fluturimi i resë pa breg
bluja e thjeshtë me butësi.

Mbetet vetëm drita dhe pamja
duke u martuar me mrekullinë e ndërsjellë
nga toka e verdhë e nxehtë
dhe gjelbërimin e lisit paqësor.

Thuaj me gjuhën fatin e mirë
të fëmijërisë sonë të dyfishtë, vëllai im,
dhe dëgjo heshtjen që të emëron!

Lutja për të dëgjuar nga uji i pastër,
pëshpëritja aromatike e verës
dhe krahun e plepave në hije.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.