Punimet më të mira të Stephen King

Një ditë e tillë si sot, por e vitit 1947, lindi Stephen King, një nga mjeshtrat e zhanër horror. Vite më parë, librat e tij ishin në listat më të shitura për një kohë të gjatë, kështu që mund të flasim për cilësinë e shumë prej veprave të tij.

Në shenjë nderimi për këtë shkrimtar të madh dhe karrierën e tij të madhe letrare, ne ju lëmë me ato që ne i konsiderojmë si veprat më të mira të Stephen King. Si në çdo art tjetër, është diçka shumë subjektive, kështu që ju mund të mos bini dakord me ne për të gjithë titujt, por të paktën shpresojmë që të kënaqeni duke kujtuar këto libra të shkëlqyeshëm horror.

"Vallja e vdekjes" (1978) ose i njohur gjithashtu në versionin e tij të ribotuar si "Apokalipsi" (1990)

Kjo histori tregon se si një virus gripi, i krijuar artificialisht si një armë e mundshme bakteriologjike, përhapet nëpër Shtetet e Bashkuara dhe shkakton vdekjen e miliona njerëzve. Të mbijetuarit kanë ëndrra të përbashkëta, në të cilat shfaqen një grua e moshuar dhe një i ri. Gruaja e vjetër i inkurajon ata të udhëtojnë në Nebraska për të luftuar Randall Flagg, një personazh i neveritshëm që mishëron forcat e së keqes dhe posedon një arsenal bërthamor.

"Ajo" (1986)

Shumë aktuale për filmin që është në kinema sot, kjo vepër e Stephen King ka qenë një nga më të rikrijuarat dhe të kujtuarat nga të gjithë.

Kush ose çfarë gjymton dhe vret fëmijët e një qyteti të vogël amerikan? Pse vjen tmerri ciklikisht tek Derry në formën e një kllouni të lig që shkatërron pas tij? Kjo është ajo që protagonistët e këtij romani vendosin të zbulojnë.

Pas njëzet e shtatë vjet qetësie dhe largësie, një premtim i vjetër i fëmijërisë i bën ata të kthehen në vendin ku jetuan fëmijërinë dhe rininë e tyre si një makth i tmerrshëm. Ata kthehen në Derry për t'u përballur me të kaluarën e tyre dhe më në fund varrosin kërcënimin që i bëri ata të hidhur gjatë fëmijërisë së tyre. Ata e dinë që mund të vdesin, por janë të vetëdijshëm se nuk do ta dinë paqen derisa ajo gjë të shkatërrohet përgjithmonë.

"Mile E Gjelbër" (1999)

veprat më të mira të Stephen King

Tetor 1932, IEVP Mali i Ftohtë. Të dënuarit me vdekje presin momentin për tu çuar në karrigen elektrike. Krimet e tmerrshme që ata kanë kryer i bëjnë ata karremin e një sistemi ligjor që ushqehet me një cikël çmendurie, vdekje dhe hakmarrje. Dhe në atë parathënie të ferrit Stephen King tërheq një rreze X të tmerrshme të tmerrit në formën e tij më të pastër.

Këto janë 3 librat që më kanë pëlqyer më shumë nga Stephen King nga të gjithë të tij që kam lexuar deri më tani. A je dakord me mua? Cilat janë tre të preferuarat tuaja të këtij autori?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Anonim plus më shumë dijo

    Ata janë dy të çarë dhe shkoni të shkojnë