Vepra nga Juan Valera

Citim nga Juan Valera

Citim nga Juan Valera

Juan Valera është një nga autorët mbizotërues të letërsisë spanjolle të shekullit të XNUMX-të. Stili i tij ishte unik dhe i pakrahasueshëm, i karakterizuar nga shfaqja e jetës reale, por në mënyrë të stolisur dhe të idealizuar. Kështu krijoi Pepita Jimenez (1874), një histori që mahniti lexuesit dhe kritikët e kohës, duke u bërë një vepër e shquar në Spanjë dhe në botë.

Në karrierën e tij pjellore si shkrimtar, Valera u fut në disa zhanre letrare, duke dominuar poezinë, tregimet, letrat, romanin dhe teatrin.. Shumë nga këto vepra janë ribotuar dhe madje janë përshtatur për film, teatër apo televizion. Gjithashtu, me kalimin e kohës janë paraqitur disa përmbledhje të veprës së tij të plotë, më e fundit prej të cilave u shfaq në vitin 1995.

Vepra nga Juan Valera

Pepita Jimenez (1874)

Është vepra e parë e spanjollëve, e cila filloi të shkruante në 1873 dhe u botua një vit më vonë. Autori pretendoi se e kishte përgatitur romanin nga një dokument i zbuluar në një tempull në Andaluzi. Teksti përmban dy segmente: një i thënë si tekst epistolar (letër e protagonistit drejtuar dajës së tij) dhe një tjetër i fiksionalizuar në vetën e tretë.

Në 1895, muzikanti i shquar spanjoll Isaac Albéniz kompozoi një operë të bazuar në komplotin e Nugget. Po kështu, ai u përshtat në kinema në katër raste: 1927, 1946, 1975 dhe 1978. Ky version i fundit u drejtua nga Manuel Aguado dhe u prezantua në episode nga TVE. Një version teatral i shfaqur premierë në 1896 në Teatro del Liceo në Barcelonë u prodhua gjithashtu.

Përmbledhje

Louis de Vargas ishte nje student për prift njëzet e ca Ai u kthye në shtëpi për një pushim të fundit përpara se të hedhin votën e tyre. kur takohen rishtas me babain e tij -Zoti Pedro- e prezantoi me të fejuarën e tij, Pepita Jimenez. I mahnitur nga e reja, seminaristi filloi të dyshonte në profesionin e tij në çdo takim me njerkën e tij të ardhshme.

Luis filloi me një luftë të madhe shpirtërore midis dashurisë hyjnore dhe njerëzore, të cilën ia shprehte me letra xhaxhait të tij Dean. Më në fund pasioni ishte më i fortë se arsyeja dhe dy të rinjtë u dashuruan marrëzisht.. Pikërisht atëherë Pepita i bën presion Luisit që t'i zbulojë gjithçka babait të tij, i cili do t'i habisë me reagimin e tij.

Zonja Dritë (1879)

Ky është romani i pestë i autorit, i botuar për herë të parë në Revista Bashkëkohore ndërmjet nëntorit 1878 dhe marsit 1879. Si në Pepita Jimenez (1874), protagonisti i tij është i ndarë midis dashurisë mishore dhe qiellore. Sidoqoftë, rrjedha e ngjarjeve nuk çoi në një fund të lumtur. Ndryshe nga paraardhësi, rezultati është mjaft tragjik.

Përmbledhje

Luz u rrit vetëm nga babai i saj, Markezi i Villafrías, pasi nëna e saj —një grua me origjinë të dyshimtë— vdiq kur ajo ishte dy vjeç. Pavarësisht se i përket shoqërisë së lartë të Madridit, të dy duhej të transferoheshin në një qytet të vogël në Andaluzi. Arsyeja: aristokrati shpërdoroi pasurinë e tij gjatë bredhjeve të tij në kryeqytetin spanjoll

Pasi të instalohet në Villafria, markezi, i cili tashmë ishte i shkatërruar financiarisht, u sëmur dhe vdiq. Para vdekjes së tij, ai la Don Acisclo—menaxher i familjes—në krye të Luzit. Kështu, e reja u bë një grua e arsimuar pa plane martese. Por, gjithçka ndryshoi kur ai takoi fratin Dominico Enrique dhe ushtarakun Don Jaime Pimentel.

Juanita e gjata (1895)

Është një rrëfim romantik i botuar në I Paanshëm ndërmjet tetorit dhe dhjetorit 1895. Ngjarjet e raportuara ndodhin në Villalegre, në fund të shekullit të XNUMX-të. Komploti i saj sillet rreth romancës mes një burri të moshuar dhe një vajze.. Romani shquhet për prekjet e tij humoristike, me shprehje të kulturuara e bisedore, krahas një përshkrimi mjeshtëror të Spanjës së asaj kohe.

Përmbledhje

Juanita është një nga i ri më e bukura në qytet, pra, të gjithë burrat atje duan ta pushtojnë atë. Megjithatë, ajo kujdeset vetëm një person: Don Paco, OBSH, përkundër trefishon moshën e tij, gjithashtu korrespondon me të. Ndërkohë, të dy duhet të luftojnë për të mbrojtur dashurinë e tyre kundër një shoqërie hipokrite që i konsideron të mangët në moral.

Gjeniu dhe figura (1897)

Është një nga librat më të njohur të autorit për shkak të zhurmës letrare të shkaktuar nga tema e tij afër romaneve erotike franceze. Me këtë rast, aksioni zhvillohet mes Rio de Zhaneiros dhe Parisit, ku marrin pjesë shoqëria e lartë e të dy vendeve. Në plotësim, historia është frymëzuar nga përvojat dhe lidhjet e dashurisë së autorit iberik gjatë kohës së tij në qytetin brazilian..

Përmbledhje

Rafaeli është një grua andaluziane e njohur si "La Generosa", një zonjë që për shkak të dinakërisë dhe karakterit të saj, bëni një martesë të mirë Aleanca e lartpërmendur e lejoi atë të dallohej në elitën sociale të Rio de Zhaneiros dhe Parisit.. Mirëpo, kjo nuk i ndryshoi zakonet që e çuan atë në atë pozicion, jo më kot ajo u njoh si një “vajzë sigurisht”.

morsamor (1899)

Është vepra e fundit e shkrimtarit kordovan, botuar në Madrid në 1899. Është një roman historik aventuresk me disa prekje të letërsisë fantazi. Protagonist është Fray Miguel de Zuheros, një banor i vjetër i një manastiri me një karakter të mërzitur, të zemëruar dhe të pakënaqur. Por një ditë ai fillon të lërë pas zhgënjimet e tij kur zgjohet i ri nga veprimi i një shpikjeje.

Nuk u gjet asnjë produkt.

Përmbledhje

Fray Ambrosio de Utrera —mjeku magjik— i jep personazhit kryesor një eliksir mpirës. pas zgjimit, Fray Miguel de Zuheros e gjen veten të rinovuar. Me këtë transformim, burri vendos të udhëtojë nëpër botë i shoqëruar nga Fray Tiburcio.

Në udhëtimin tuaj, Fretërit përjetojnë situata të pafundme mes dashurive, dhimbjeve, triumfeve dhe humbjeve. Kështu kalojnë vitet derisa protagonisti kthehet në manastirin nga i cili është larguar. Aty mund ta mbyllni ciklin e jetës suaj në paqe dhe të mbarsur me dashuri hyjnore.

Rreth autorit, Juan Valera

John Valera

John Valera

Juan Valera dhe Alcalá-Galiano Ai lindi të hënën, më 18 tetor 1824, në komunën spanjolle Cabra që i përket provincës së Kordobës. Prindërit e tij ishin oficeri i Marinës José Valera y Viaña dhe Marquesa de la Paniega Dolores Alcalá-Galiano y Pareja. Kur shkrimtari i ardhshëm ishte fëmijë, familja u transferua në Madrid dhe menjëherë pas kësaj në Malaga për shkak të detyrimeve ushtarake të babait..

Midis viteve 1837 dhe 1840, Valera studioi Gjuhë dhe Filozofi në seminarin Malaga. Më 1841 filloi studimet në Sacromonte të Granadës, ku u diplomua për Filozofi dhe Drejtësi në Universitetin e Granadës më 1846. Gjatë kohës që ishte në universitet filloi të botonte poezitë e tij të para dhe ishte një ndjekës besnik i poezisë romantike.

Karriera diplomatike dhe politike

Në 1847 ai filloi si diplomat kur u bashkua me ambasadën në Napoli nga Ángel de Saavedra, Duka i Rivas. Falë kësaj, ai udhëtoi nëpër Evropë dhe Amerikë, ku punoi në ambasada të rëndësishme spanjolle. Njëmbëdhjetë vjet më vonë, ai vendosi të banojë në Madrid dhe të lërë përkohësisht trupin diplomatik për t'iu përkushtuar politikës.

Karriera letrare

filloi e tij karrierën letrare si poet me librin e tij të parë ese poetike (1844), nga të cilat u shitën vetëm 3 kopje. Ishte në 1874 kur ai u fut në zhanrin narrativ me Pepita Jimenez (1874). Më vonë ai vazhdoi me romane të tjera të suksesshme si: Iluzionet e doktor Faustino (1875) y Komandant Mendoza (1877).

Kjo fazë e parë si romancier u mbyll me Zonja Dritë (1879), më vonë duke bërë një pushim për shkak të verbërisë së tij të përkeqësuar. Pavarësisht rrethanave të tilla të vështira, gjashtëmbëdhjetë vjet më vonë ai rifilloi punën e tij letrare me katër rrëfime të reja të përfunduara para vdekjes së tij (ndodhi më 18 prill 1905). Ndër ato vepra spikat Juanita e gjata (1895) y Gjeniu dhe figura (1897).

Romane nga Juan Valera

 • Pepita Jimenez (1874)
 • Iluzionet e doktor Faustino (1875)
 • Komandant Mendoza (1877)
 • bëhu i zgjuar (1878)
 • Zonja Dritë (1879)
 • Juanita e gjata (1895)
 • Gjeniu dhe figura (1897)
 • morsamor (1899).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.