Karakteristikat e tekstit përshkrues

Kur qeniet njerëzore komunikojnë, ata priren të përdorin fjalët si një mjet për të karakterizuar disa fenomene. Në këtë mënyrë, individi evokon vazhdimisht mendimet e tij, të cilat ekspozohen përmes përshkrimeve të njerëzve, kafshëve, sendeve, ideve apo dëshirave.

Sipas Akademisë Mbretërore të Spanjës, përshkrimi është "të përvijosh, të vizatosh, të përfytyrosh diçka, duke e përfaqësuar atë në një mënyrë që jep një ide të plotë për të“. Për më tepër, RAE thekson një përkufizim të dytë: "përfaqësoni dikë ose diçka përmes gjuhës, duke iu referuar ose shpjeguar pjesëve, cilësive ose rrethanave të ndryshme".

çfarë është një tekst përshkrues?

Për të përfaqësuar këtë koncept është e pamundur të mos lindësh në një paradoks konfirmimi, pasi, pikërisht, duhet përdorur teknika e përshkrimit. Në aspektin praktik, teksti përshkrues është ai që përdoret për të shprehur një subjekt, subjekt ose objekt të caktuar.

Prandaj, nuk bëhet fjalë vetëm për vënien në dukje (përmendjen) e një gjëje, qenieje të gjallë apo dukurie të përpunuar përmes intelektit. Përkundrazi, ju duhet t'i referoheni atributeve të ndonjë objekti në një mënyrë (të detyrueshme) të përshtatshme për t'i paraqitur ato me gojë ose me shkrim. Për këtë arsye, teksti përshkrues (i tipit objektiv) është thelbësor për shkrimin shkencor.

Klasa teksti përshkrues

Në të gjithë materialin e shkruar, është shumë e rëndësishme të vlerësohet nëse synimi i shkrimtarit, transmetuesit ose transmetuesit ka një gjykim vleror apo jo. Ky qëllim varet nga niveli dhe lloji i ndërhyrjes që subjekti vendos të vendosë në një shprehje. Pra, nën këtë premisë, teksti mund të jetë objektiv ose subjektiv.

Teksti përshkrues objektiv

Në këtë rast, forma e deklaratës varet nga vlerësimet e shprehura nga një këndvështrim (me sa duket) i paanshëm. Ne perputhje me, personi që shkruan përshkrimin rrëfen në vetën e tretë dhe eliminon çdo ngarkesë gjykimesh personale. Prandaj, pohimet e tekstit kufizohen në specifikimin e karakteristikave të një subjekti ose sendi, ashtu siç është.

Nga ana tjetër, teksti përshkrues objektiv është e natyrshme në çdo përkufizim teknik. Për shembull: sipas Wikipedia një re është "hidrometeor i përbërë nga një masë e dukshme e formuar nga kristalet e borës ose pikat mikroskopike të ujit të pezulluara në atmosferë. Retë shpërndajnë të gjithë dritën e dukshme dhe për këtë arsye duken të bardha”…

teksti përshkrues subjektiv

Ndodh kur individi artikulon grupin e karakteristikave përshkruese të objektit dhe ndërhyrja lejohet të japë një mendim pro ose kundër elementeve të caktuara. Domethënë, Në këtë lloj teksti, prania e vlerësimeve është krejtësisht normale., rekomandime, mohime të atributeve të treguara. Për rrjedhojë, teksti përshkrues subjektiv dallon përshkrimin letrar.

Për shembull (në krahasim me përkufizimin teknik të Wikipedia-s), nocioni i "reve" sipas Azorín: "retë na japin një ndjenjë paqëndrueshmërie dhe përjetësie. Retë janë - si deti - gjithmonë të ndryshme dhe gjithmonë të njëjta. Duke i parë ata, ndiejmë se si qenia jonë dhe të gjitha gjërat drejtohen drejt asgjësë, ndërsa ata - kaq të arratisur - mbeten të përjetshëm”.

Karakteristikat e tekstit përshkrues

Nëse merret parasysh përkufizimi i "përshkrimit" të dhënë nga RAE, është e kuptueshme pse teksti përshkrues është çelësi për shoqërimin e njerëzve. Për këtë arsye, ai duhet të jetë i qartë dhe, në asnjë rast, përdorimi i tij nuk mund të shkaktojë interpretime të paqarta ose konfuze.

Saktesi

Për të bërë një tekst përshkrues është thelbësore t'i kushtohet vëmendje objektit që karakterizohet pa qenë nevoja të shtohen elementë të marrëdhënieve të jashtme ose indirekte. Përveç kësaj, kjo saktësi imponon kufijtë e atributeve, prania e të cilave është me vend. Në të njëjtën kohë, kjo ashpërsi tregon se cilat prona janë të panevojshme për t'u vënë në dukje.

Prandaj, dosjet teknike ose shkencore mbi specien ose varietetin e caktuar për disa qenie të gjalla përfaqësojnë një shembull të mirë të saktësisë në tekstin përshkrues. Për shembull: "Raca e qenve dalmat ka lesh të shkurtër të bardhë me njolla të zeza, një bisht të gjatë dhe një figurë të hollë" (Bligoo.com, 2020). Në këtë rast, pyetjet në lidhje me origjinën kroate të qenve dalmat janë të pazgjidhshme.

qartësi

Kur një objekt i caktuar evokohet për ta përshkruar atë, përdoret gjuha. Ne perputhje me, është shumë e rëndësishme të dish të përdorësh një gjuhë dhe një fjalor që lidhet mjaftueshëm me objektin e përshkruar. Gjithashtu, është e nevojshme të shpjegohet elementi i karakterizuar sado kompleks apo i thjeshtë të jetë.

Në këtë pikë, synimi i dërguesit të mesazhit është i rëndësishëm së bashku me llojin e përshkrimit (teknik ose letrar). Për shembull: nëse doni të përshkruani perëndimin e diellit, gjëja më e përshtatshme është të përdorni fjalë që i referohen ngjyrave, kohës dhe vendit. Po kështu, nëse shkrimi mbart një ngarkesë subjektive, mund të flitet për kujtimet ose ndjenjat e transmetuara nga skena.

koherenca

Një përshkrim i vlefshëm përcakton cilësitë e një personi, kafshe ose sendi të arritura përmes një sekuence fjalësh ose fjalish që ndihmojnë në kuptimin e tij. Per kete arsye, tiparet dalluese të elementit të detajuar kërkojnë një renditje ose kuptim të caktuar. Me fjalë të tjera, çorganizimi i ideve cenon qëndrueshmërinë e përfaqësimit.

Për shembull: një gjitar gri me një trung të madh, veshë dhe tufa është padyshim një elefant dhe për këtë arsye i madh. Nuk është aspak e vogël. Ne anen tjeter, romanet fantastiko-shkencore dhe tregimet fantazi shpesh përfshijnë segmente me korniza jokoherente me synimin për të zhytur (ose konfuzë) lexuesit në një univers të pamundur.

Tekste të tjera për të dalluar nga teksti përshkrues

Teksti tregimtar

Një shkrim narrativ përdoret gjithashtu për të përshkruar një skenë, një moment, një person ose një send, por ai e bën këtë duke "treguar diçka". Veprimi është i pranishëm këtu si një element kyç, sepse e rëndësishme është të tregohet se çfarë ka ndodhur dhe si. Pastaj, një tekst tregimtar tregon një fakt ose mënyrën se si ndodh ose ka ndodhur diçka, ndërsa një përshkrues deklaron vetëm atributet.

Teksti argumentues

Ky lloj teksti synon të shpjegojë funksionimin e një objekti ose sekuencën e një ngjarjeje përmes një ekspozimi të vërtetë të veçorive ose ngjarjeve. Ky argument përpiqet të bindë lexuesin për vërtetësinë e pikës së ngritur.. Në të kundërt, teksti përshkrues kufizohet në shfaqjen e karakteristikave të një elementi pa u përpjekur të bindë marrësin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.