Virgjil Përvjetori i vdekjes së tij. 25 fraza të zgjedhura

Busti i Virgjilit. Park virgjilian Napoli

Publius Virgil Maron vdiq në një ditë si sot Brindisi19 a C. Consideshtë i vëmendshëm poema më e famshme latine dhe pa dyshim që është një nga më të mëdhatë e antikitetit. Nga e përjetshmja e saj Eneidë te tij Bukolike, vepra e tij vazhdon të jetë objekt admirimi dhe ndikuar emra si kolegët tuaj Ovidi ose, shumë më vonë, Dante aligheri. Sot unë rishikoj shkurtimisht figurën e saj dhe e marr 25 frazat e tij.

Publius Virgil Maron

Më duhet ta pranoj që kam një farë mospëlqimi për Virgjilion. Feelingshtë një ndjenjë thjesht personale dhe e patransferueshme për atë që duhej të përktheja prej saj në vitin e parë të universitetit. Kjo Eneidë me Eneas dhe të gjithë bandën e Grekëve dhe Trojanëve ne u kryqëzuam pak me metrin e tij dhe vargjet e tij të lidhëzave ut dhe ablativat absolute. Por, pavarësisht nga kjo, unë e njoh vlerën e saj. Këto janë disa nga veprat e tij më të njohura.

 • Eneida: La epika më e rëndësishme e shkronjave latine. Ai e filloi atë rreth vitit 30 para Krishtit. C. dhe nuk e përfundoi sepse ai vdiq. Eshte nje vizioni poetik i atdheut të tij dhe ndahet në Libra 12. Vdekja e befasoi, por ai e kishte lënë atë të papërfunduar dhe madje urdhëroi që të shkatërrohej. Por Augusto e publikoi. 6 këngët e para janë frymëzuar nga Odisea e Homerit, dhe 6 të fundit në Iliada. Virgjili prezanton dhe lidh Romakët me popullin heroik Trojan.
 • Bukolikët: Një libër tjetër, i ndarë në 10 eklogje, në të cilën ai ndryshon plotësisht i treti dhe largohet nga lufta dhe lavdëron heronjtë për t'i kënduar jetës baritore. Gjithçka nga idealizimi.
 • Gjeorgjikët: Duke u lidhur me sa më sipër, ai e shkroi këtë poezi kushtuar bujqësisë, por tani konteksti është real, është sakrifica e punës së tokës, megjithëse ajo gjithashtu ka kompensimet e saj.
 • Arti i Dashurisë: Një tjetër nga veprat e tij më të famshme. Ata janë 3 libra ose këngë me këshilla për marrëdhëniet e dashurisë dhe si të merren dhe veshin ato.

Fraza 25

 1. Pasuria favorizon trimat.
 2. I lumtur është njeriu që ka shkelur të gjitha frikën e tij dhe mund të qeshë me afrimin e vdekjes që pushton të gjithë.
 3. Nëse nuk mund t'i bind perënditë e qiellit, unë do t'i lëviz ata të botës tjetër.
 4. Ata që besojnë se munden munden.
 5. Koha për të jetuar është e shkurtër dhe e pariparueshme për të gjithë.
 6. Jo të gjithë mund të bëjmë gjithçka.
 7. Dashuria pushton të gjitha gjërat; Le t'i japim rrugë dashurisë
 8. Nuk është Fati që na mbyt. I vdekshëm ne jemi dhe i vdekshëm është armiku që na përndjek. Jetë dhe duar kemi aq shumë sa ai.
 9. Shpëtimi i vetëm për të mundurit është të mos presësh ndonjë shpëtim.
 10. Edhe sikur të kisha njëqind gojë dhe njëqind gjuhë dhe zëri im të ishte prej hekuri, nuk mund të numëroja të gjitha format e krimit.
 11. Çfarë ka për të mos tërhequr zemrat njerëzore larg, o uri e ekzekutueshme për ar?
 12. Gjumi është vëllai i vdekjes.
 13. Si mund të përshtatet një zemërim kaq i madh në shpirtrat qiellorë?
 14. Gjërat njerëzore përloten dhe sëmundjet e tyre prekin zemrën.
 15. Frika zbulon shpirtra të pamend.
 16. Mos u përkul para fatkeqësisë; përkundrazi kundërshtojeni me guxim aq sa ju lejon fati.
 17. Mos i beso kalit, Trojanë. Çfarëdo që të jetë, unë kam frikë nga Danaos, edhe nëse ata sjellin dhurata.
 18. Të gjithë mposhten nga pasioni i tyre.
 19. Dashuria pushton gjithçka, edhe ne i dorëzohemi Dashurisë.
 20. Por nëse keni aq shumë dëshirë të njihni aventurat tona të trishtueshme dhe të dëgjoni shkurtimisht ekstazën supreme të Trojës, megjithëse mendja tmerrohet nga kujtesa e saj e thjeshtë dhe tërhiqet nga tmerri, unë do të filloj.
 21. Dashuri dismale, për çfarë gjërash nuk e nxiton zemrën e njeriut!
 22. Ah, nëse Jupiteri do të më kthente vitet e kaluara!
 23. Secili rrëmbehet nga kënaqësitë e veta.
 24. Lehtë është zbritja në ferr.
 25. Jashtë vetes time mbaj armë dhe një herë me ta në dorë, më mungon maturia e nevojshme.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.