Vdekja e komandantit

Haruki Murakami.

Haruki Murakami.

Vdekja e komandantit Releaseshtë botimi i fundit nga shkrimtari i njohur japonez Haruki Murakami. Në këtë titull, i nominuari i përjetshëm për Çmimin Nobel në Letërsi ofron një histori emocionuese dhe prekëse, e cila nuk e lë indiferent klubin e tij të madh të tifozëve. Për më tepër - në një rrethanë tipike të "autorëve të ekskluzivitetit" - ai ende nuk e bind legjionin e tij për të haters.

Në fakt, nuk ka shumë rishikime objektive për dy vëllimet që përbëjnë këtë histori. Ky turne en rreth një piktori me probleme ekzistenciale dhe një kërkim sa obsesiv aq edhe të çuditshëm. Idetë e paramenduara rreth veprës së Murakami parandalojnë një qasje "të pafajshme" ndaj këtyre linjave të reja. A është çmimi i famës dhe madhësia e suksesit tuaj?

Autori

Emri i tij është sinonim i super shitjeve. Ashtu si Michael Jackson ishte në të njëjtën kohë për industrinë e muzikës ose Harrison Ford për Hollywood, një libër, kopertina e të cilit mban vulën e Haruki Murakamit është një hit i sigurt. Në të njëjtën kohë, përgjigjet nga audiencat dhe kritikët janë shpesh të njëjta: të adhuruara dhe të mbrojtura nga grupe më të mëdha dhe më të mëdha.

Ai erdhi në botë në 12 Janar 1949, në Kioto. Ai qytet, së bashku me Kobe dhe Tokio, monopolizojnë shumicën e historive të tij. Ne te njejten menyre, autori shpesh demonstron të tijat prirje për muzikën perëndimore. Sidomos dashuria që ai ndjen për The Beatles është e dukshme. Paralelisht, ai shpreh një urrejtje pothuajse të brendshme për shkëmb glam (veçanërisht drejt grupit Duran Duran).

Bota e brendshme e protagonistëve të Murakamit

Personazhet e tij vazhdimisht jetojnë udhëtime të trazuara. Përtej peripecive të jashtme - ndjekje labirint, në rastin e Vdekja e komandantit- elementi vërtet transhendent është vetë-zbulimi i brendshëm. Shko në kufijtë më të thellë të introspektivës dhe thellohu edhe më tej.

Murakami, përmes protagonistëve të saj, tregon interes të veçantë për botët e ëndrrave. Atje, ai ekspozon një diatribe midis fantazisë dhe realitetit; herë në rrafshe të mbivendosur dhe, herë të tjera, në kontekste plotësuese. Ato mund të korrespondojnë me ëndrrat, si dhe me "të vërtetën": a jetoni ndërsa flini apo flini për të jetuar?

Argument nga Vdekja e komandantit

Vdekja e komandantit.

Vdekja e komandantit.

Librin mund ta blini këtu: Vdekja e komandantit

Kriza e përjetshme

Divorcet, ndarjet, dashuritë e pamundura ... Ato janë situata të zakonshme në shumë prej protagonistëve të Murakamit. Këto karakteristika shfaqen përsëri në duart e piktorit portret rreth të cilit rrotullohet. Vdekja e komandantit, Tomohiko Amada. Bëhet fjalë për një piktor të prirur të përzihet në komplotet e të tjerëve për të mbushur boshllëqet ekzistenciale të tyre dhe për një jetë aq të padëmshme sa anodine.

Kështu, protagonisti tenton të projektojë vështirësitë e tij mbi të tjerët, ndërsa ushqen shpresat e tij dhe të palëve të treta përmes zgjidhjeve fantaziste dhe joreale. Sigurisht, shumë nga këto "zgjidhje" janë të vlefshme. Edhe në raste të caktuara ata bëjnë ndryshimin midis të jetuarit ose vdekjes. Më në fund, kuptoni nevojën për të shmangur fatkeqësitë më të këqija: harresa.

Vdekja e komandantit, me pak fjalë

Një portretist - emri i të cilit nuk dihet kurrë nga publiku - nis një udhëtim pa destinacion. Destinacioni juaj: rrugët e ndërlikuara malore të arkipelagut japonez. Shkas?: Ai u braktis nga gruaja e tij. Prandaj, nevoja për të ikur, arratisur, kërkuar, eksploruar, gjetur ... gjeni veten.

Kriza e një ndarje traumatike gjithashtu e tërheq atë të heqë dorë nga arti i tij. Në mes të udhëtimit të tij ai takon një grua me të cilën ai beson se dashurohet. Edhe pse ajo që ndodhi mes tyre është një raund i dhunshëm i seksit. Pastaj, zonja zhduket pa dhënë shpjegime, duke rritur tek ai ndjenjat e zbrazëtisë dhe të pashpresës.

Rastësitë dhe shkaqet

Prishet makina e protagonistit. (Ky është një aspekt tjetër i shpeshtë në rrëfimet e Murakamit: makinat japoneze me sa duket nuk janë aq të mira sa në pjesën tjetër të botës besohet. Në veçanti, autori e konsideron markën Subaru si ekuivalentin aziatik të Volvo zviceran: automjete që Ata pretendojnë të jetë i zbukuruar, por nuk janë).

Introspeksioni

Tani udhëtimi do të jetë "brenda". Për këtë qëllim, një shtëpi e bukur në mes të një mali do të jetë shumë e dobishme për Tomohiko.. Shtëpia i përket një piktori të saj të famshëm të moshuar, ditët e fundit të të cilit janë kaluar në një qendër kujdesi për të moshuarit.

Brenda një dhome misterioze (zbuluar me ndihmë të pashpjegueshme), merrni një pikturë me titull Vdekja e komandantit. Kjo Pjesë përfaqëson një skenë nga opera e famshme Don Giovanni nga Lorenzo da Ponte me muzikë nga Wolfgang Amadeus Mozart.

Një zhdukje e re

Portretisti i turpëruar merr një porosi: të vizatojë një adoleshent të ri. Kjo punë ju lejon të shijoni përsëri pikturën. Ai e kishte rifituar zakonin më parë, por jo në një mënyrë shumë të lumtur, të fiksuar pas një burri dhe Subarut të tij të bardhë. Po kështu, një Tomohiko i çmendur lidh zhdukjen e gruas misterioze (nga nata e epshit) me automjetin e saj të përplasur.

Detyra do të sjellë me vete edhe një interes të ri romantik: tezja e vajzës. Kur universi duket se ekuilibron, ndodh një zhdukje tjetër: vajza që duhet të portretizojë. Në atë pikë, "gjërat e çmendura" fillojnë të ndodhin në një mënyrë të pakontrollueshme dhe të pashpjegueshme. Si pasojë, as personazhi kryesor dhe as lexuesit nuk dinë shumë mirë se çfarë po ndodh.

Një atmosferë bukolike

Murakami në më shumë se një rast i ka tejkaluar kufijtë e terrorit. Por jo aq për shkak të ngjarjeve "klasike" paranormale, por për shkak të terrorit të shfaqur në mendjet e protagonistëve të saj. Shkaku: pafuqia për të mos qenë në gjendje të përcaktojë se ku fillon realiteti dhe ku përfundojnë makthet (ose anasjelltas).

Citim i Haruki Murakami.

Citim i Haruki Murakami.

En Vdekja e komandantit një pyll i harlisur dhe i lagësht bëhet labirinti i tij i ri. Ata nuk janë më korridoret e një hoteli të vjetër apo rrugët e shkatërruara nga një tërmet. Isshtë një masë perimesh që herë-herë duket e padepërtueshme, por mbi të gjitha, shumë frikësuese. Prandaj, udhëtimi introspektiv i kësaj pjese rrjedh nga eksplorimi i thellësive të një xhungle të trashë.

Për të gjitha shqisat

Në këtë libër, autori japonez tregon aftësinë e tij për të ndërtuar mjedise shtypëse. Aty ku protagonistët dhe lexuesit e saj ndihen të asfiksuar në një botë sa të bukur aq edhe të rrezikshme dhe "tradhtare". A është e nevojshme të ecim në thellësi për të gjetur të vërtetën? Sipas Murakamit, për të kapërcyer, përgjigjja është po.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Murakami karakterizohet nga të qenit një autor që ndan mendimet. Kjo mund të jetë një simptomë e mirë, romanet e tij kanë një thelb tërheqës që ju mbështjell në një mënyrë të tillë që të ndieni kënaqësi dhe të keni nevojë ta përfundoni atë.

  -Gustavo Woltmann.