Varrezat e librave të harruar

Varrezat e librave të harruar

Varrezat e librave të harruar

Varrezat e librave të harruar Shtë një tetralogji e shkruar nga Carlos Ruiz Zafón nga Barcelona. Kjo seri është kryevepra e autorit, e cila u bë një fenomen editorial në letërsinë spanjolle të shekullit XNUMX. Shkrimtari krijoi katër histori të mirëorganizuara dhe autonome, secila me thelbin e vet, por përfundimisht të lidhura së bashku.

Komplotet kalojnë nëpër mistere të ndryshme që rrethojnë tre breza të familjes Sempere dhe librarisë së saj. Përveç kësaj, zhvillimi i secilit roman përfshin një libër enigmatik që përcakton ritmin e rrëfimit. Gjithçka plotësohet me personazhe të paharrueshëm që pasurojnë labirintin e trillimit dhe pezullimit të krijuar nga autori.

Tetralogji Varrezat e librave të harruar

Në 2001 Ruiz Zafón filloi këtë seri romanesh pezull, magjia e të cilave filloi me shpërndarjen e suksesshme të Hija e erës. Libri pushtoi menjëherë miliona lexues, duke filluar fenomenin e njohur si: "zafonmanía". Në këtë këst të parë, protagonisti dhe babai i tij hapin dyert për një vend misterioz dhe të pabesueshëm: Varrezat e librave të harruar.

Pastaj në vitin 2008 shkrimtari prezantoi Loja e engjëllit, një vepër që theu një rekord në shitjen paraprake të saj në Spanjë, me më shumë se një milion kopje. Tre vjet më vonë, I burgosuri i parajsës (2011) u bashkua me koleksionin. Në 2016 kapitulli i fundit do të mbërrinte me Labirinti i shpirtrave. Në këtë roman të fundit, të gjitha pjesët e kësaj enigme që autori propozoi kur krijoi sagën përshtaten së bashku.

Hija e erës (2001)

Isshtë një roman misteri dhe trillim gotik, me të cilin shkrimtari hap serinë e vlerësuar. Historia zhvillohet në qytetin e Barcelonës nga viti 1945, dhe protagonisti kryesor i saj është Daniel Sempere. Jeta e këtij të riu shndërrohet kur, falë babait të tij, ai takon Varrezat e Librave të Harruar dhe vendos të zgjedhë tekstin Hija e erësnga Julián Carax.

I mahnitur nga historia - dhe duke dashur të lexoj më shumë për Carax -, Daniel fillon një hetim të cilit i bashkohet shoku i tij i ri Fermín. Kërkimi i çon ata nëpër shtigje të padyshimta dhe ndërsa përparojnë, ata hasin në të dhëna interesante nga autori. Midis këtyre, bie në sy një episod i errët me Penelope Aldaya, i cili bëri që ky njeri të bëhej një person i errët dhe i vetmuar.

Ndërsa vazhdojmë me pyetjet, jeta e të rinjve fillon të rrezikohet. Por, asgjë nuk e ndalon instiktin e Danielit të guximshëm dhe shokut të tij besnik, i cili ata nuk pushojnë derisa të sqarojnë të gjithë misterin që rrethon Julián. Kështu kalon një komplot i rrethuar nga realiteti dhe fantazia, me një përzierje të hyrjeve, vrasjeve, romancave të ndaluara dhe shoqërisë.

Loja e engjëllit (2008)

Shtë një enigmë roman horror që zhvillohet në Barcelonën e viteve 20. Historia intriguese ka si protagonist shkrimtarin David Martín. Në këtë mundësi, Ruiz Zafón krijoi një komplot tjetër nga libri i parë, por me një rrëfim të dendur dhe të kornizuar mirë që e mbajnë lexuesin të zhytur në magji dhe pezullim.

Komploti zhvillohet me Davidin duke kujtuar fëmijërinë e tij të trishtuar, ndërsa kujton suksesi i punës së tij Qyteti i të mallkuarve, të cilën e botoi në një gazetë të njohur të Barcelonës. Protagonisti rrëfen se si me arritjen e kësaj njohjeje, ai zhvendoset në një rezidencë të braktisur dhe tako Cristinën (fiksimin e saj) Në këtë vendndodhje të re, ai shkroi shkrime të tjera - duke përfshirë edhe librin e tij -, vendosi të drejtojë jetën e tij dhe mori vendimin për t'u martuar me këtë të re të bukur.

megjithatë, për shkak të zhgënjimeve të ndryshme, asgjë nuk shkon siç është planifikuar. Ndër zhgënjimet, ai i Cristina, OBSH është me një person tjetër. Ademas, libri i tij i ri është një fiasko, yPër të shtuar fyerjen e lëndimit, ai mëson se kanë një problem serioz shëndetësor.

Gjatë depresionit tuaj, Davidi kontaktohet nga Andreas Corelli, një karakter enigmatik çfarë ju ofron një shumë e madhe e paratë dhe shërimin e tyre në këmbim të shkruaj një libër mbi një doktrinë të re fetare. Nga ai moment e tutje, një vorbull ngjarjesh të tmerrshme ndikojnë në jetën e shkrimtarit.

Në mes të fatkeqësive të reja, Martín fillon të hetojë, pasi supozon se e gjithë e keqja lidhet me kryerjen e tekstit të errët. Disa njerëz do të ndërhyjnë përgjatë kësaj rruge, të tillë si shitësi i librave Sempere dhe ndihmësja e tij zgjuar, Isabella. Çdo ngjarje e çon Davidin te libri Lux Aterna, shkruar nga pronari i pallatit të vjetër ku jeton, Z. Marlasca.

I burgosuri i parajsës (2011)

Isshtë një rrëfim plot pezullim dhe intriga, në të cilin disa personazhe kryesore të historisë kthehen në plan të parë, si: Daniel Sempere, Fermín Romero de Torres, David Martín dhe Isabella Gispert. Përveç kësaj, autori zbulon disa nga të panjohurat që më parë i kishin lënë lexuesit të pasigurt.

Kanë kaluar disa vjet, Daniel ka formuar një familja me gruan e tij Bea dhe Julianin e vogël. Për momentin punon së bashku me babanë e tij dhe shoku i tij Fermin (personazhi kryesor komploti) në librarinë familjare: Sempere dhe djemtë. Vendi nuk është në gjendjen më të mirë, prandaj, Daniel është i ngazëllyer kur shfaqet një klient shumë i interesuar për një libër të shtrenjtë: Konti i Monte Kristos.

Sidoqoftë, ngazëllimi së shpejti shndërrohet në shqetësim, ndërsa njeriu i lig e merr librin dhe vendos një shënim: "Për Fermín Romero de Torres, i cili u kthye nga të vdekurit dhe ka çelësin e së ardhmes". Sapo i panjohuri të largohet, Daniel shkon me mikun e tij për t’i treguar se çfarë ndodhi. Për shkak, Fermín u tregon atyre për të kaluarën e tij dhe zbulon një sekret të tmerrshëm.

Në atë kohë, historia lëviz vite mbrapa, kur Fermín ishte i burgosur në kështjellën ushtarake të Montjüic y takohu me David Martín. Në atë vend është Mauricio Valls - drejtori i burgut dhe një shkrimtar i kobshëm -, i cili kërcënon Martin dhe përdor aftësitë e tij. Prej aty lindi miqësia midis Fermín dhe David, dhe ky i fundit i cakton atij një mision domethënës që përfshin Daniel Sempere.

Labirinti i shpirtrave (2016)

Deliveryshtë shpërndarja që mbyll ciklin e romaneve që rrethon universin e Varrezat e librave të harruar. Në këtë drejtim, Ruiz Zafón tha: “last kjo e fundit është e preferuara ime, mbase është sepse është pak copë dantelle, i cili shton të gjitha elementet që u ngritën në ato paraardhëse ”. Dhe, me të vërtetë, është libri më i gjatë dhe më i plotë në të gjithë sagën, me 900 faqe në të gjitha.

Alice Grey është një grua në të njëzetat e saj, e cila me nostalgji e kujton fëmijërinë e saj, dhe si mbijetoi sulmet e tmerrshme të Lufta civile spanjolle. 1958shtë viti XNUMX dhe kjo e re guximtare dëshiron të tërhiqet nga puna e saj, pas një dekade të të qenit hetuese për policinë sekrete të Madridit. Por më parë duhet kryej një detyrë të fundit: pyes mbi zhdukjen e Mauricio Valls, një ministër i qeverisë Franko.

Alicia ndërmerr kërkimin së bashku me kapitenin Vargas, kolegun e saj. Kur kontrollojnë zyrën e të zhdukurve, ata gjejnë një libër të shkruar nga Víctor Mataix. Së shpejti, ata e lidhin atë me kohën në të cilën Valls drejtoi Montjüic - vendi ku u burgosën disa shkrimtarë, përfshirë atë autor. Agjentët ndjekin gjurmët e kësaj piste dhe shkojnë në Barcelonë për të hetuar disa librashitës, mes të cilëve është Juan Sempere.

Ndërsa Alicia përparon në hetime, ajo zbulon një lëmsh ​​gënjeshtrash, rrëmbimesh dhe krimesh nga të regjimit të Frankos. Pasi hynë në atë tufë korrupsioni, ata u nënshtrohen rreziqeve të mëdha, por arrijnë të shpëtojnë të padëmtuar. E gjitha falë faktit që Alicia kishte mbështetjen e njerëzve të rëndësishëm, ndër të cilët spikasin Daniel dhe Fermín. I riu Julian Sempere gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm, në fakt, ai përfundon të jetë kryesor në rezultatin e historisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.