Miguel de Cervantes dhe vargjet e tij të para

miguel-de-cervantes-juan-lopez-de-hoyos

Ne dimë shumë episode të jetës së tij për Miguel de Cervantes, megjithatë, ndonjëherë nuk i japim të gjithë njohjen që meriton, duke qenë në gjendje të shkruajmë shumë më tepër për të dhe jetën e tij "të tmerrshme".

Përkundër asaj që besohet, Miguel de Cervantes Ai nuk kishte një fëmijëri idilike dhe super të lumtur. Familja e tij lëvizte shpesh për shkak të borxheve të shumta që kishin këtu dhe atje për shkak të menaxhimit të dobët të babait të familjes, Rodrigo. Nëna e tij, EleanorAjo ishte disi më "inteligjente" dhe fleksibile, dhe ishte ajo që solli familjen përpara në më shumë se një rast vështirësish. Ne mund të vazhdonim të flisnim për fëmijërinë dhe adoleshencën që shkrimtari duhej të jetonte, por në këtë artikull do të merremi kryesisht me atë që ishin vargjet e para të Servantesit dhe kë i detyrohemi, ndoshta, të njohim autorin kaq shumë sot.

Në një nga ato aventura ...

Në një nga ato aventurat si i ri, Cervantes tashmë numëron me 20 vjet, është vendi ku u takua John Lopez de Hoyos, një mësues nga Madridi, me një trajnim humanist, i cili kishte drejtuar Estudio de la Villa vitin e kaluar. Megjithëse Miguel nuk ishte një student i rregullt i atij institucioni, meqenëse kurset e tij u mësoheshin kryesisht të rinjve 17 ose 18 vjeç (Cervantes ishte gati të mbushte 21 vjeç), përmes marrëdhënies së tij me Profesorin López de Hoyos, ai përsosi njohuri të letërsisë latine dhe latine (Seneca, Ovid, Cicero, etj.) Dhe gjithashtu u zhyt në mendimin e Erasmus, një nga çelësat për rinovimin evropian të kohës.

miguel-de-cervantes

El erasmizëm, është në vetë burimin e trendit të madh satirik që u shfaq në Spanjë në mesin e shekullit të gjashtëmbëdhjetë dhe Universiteti i Alcalá de Henares ishte një nga qendrat e tij më aktive për përhapjen e tij. Kjo është arsyeja pse rëndësia e mësuesit López de Hoyos në jetën e shkrimtarit. Ishte edhe falë të njëjtit mësues, për të cilin sot sonet që përmban vargjet e para të Cervantes, nga të cilat ka të dhëna të shkruara.

Ata nuk ishin vargje të mirëfillta dhe shumë të shkëlqyeraDuke folur letrarisht, por ata morën "vlerësime" nga mësuesi, i cili në atë kohë përfaqësonte humanizmin më të ndriçuar në Madrid. Falë López de Hoyos, Cervantes ishte në gjendje të shihte vargjet e tij të botuara në moshën 22 vjeç. Unë nuk do të shihja ndonjë gjë tjetër të botuar shpenzimet e tij 20 vjet më vonë,

Pra, a mund të themi që falë mësuesit López de Hoyos, Cervantes na dha mundësinë për të lexuar "Don Kishoti de la Mancha"? Epo ndoshta ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.