Vandalizëm në emër të Harry Potter

 

2016111009230531260

Fotografi e domenit të sulmuar.

Na pëlqen apo jo, në sagën e Librat e Harry Potter të shkruar nga JK Rowling kanë shumë për ta falënderuar për të. Unë nuk jam duke e thënë këtë për hir të thënë, por më vjen keq vërtet edhe pse kurrë personalisht nuk i kam pëlqyer ose kam ndjerë shumë interes për këtë histori.

Në çdo rast, duhet të pranohet se ato janë shumë fëmijë që kanë filluar udhëtimin e tyre të parë përmes letërsisë dorë për dore me aventura të nxënësit të magjistarit. Një fakt që, prandaj, të gjithë ne që e konsiderojmë veten popullarizues të zakonit të leximit duhet të jemi mirënjohës dhe ta pranojmë.

I gjithë universi i shpikur nga JK Rowling është bërë një zhanër kulti për dashamirët e sagës. Muzetë, rekreacionet ose grupet e lexuesve janë përhapur në të gjithë botën, duke e bërë peshën e këtyre romaneve edhe më të mëdha brenda kulturës popullore. I tillë është ky ndikim që "Quidditch" (lojë me fshesa fluturuese që shfaqet në romane) që të mund të luhet në realitet në këtë mënyrë, turne karakteri
bota.

Një lëvizje e tërë e lidhur me Harry Potter që ndonjëherë është njollosur nga njerëz që nuk dinë ta dozojnë shumë mirë këtë pasion. E them këtë në lidhje me lajmet që janë botuar në media të ndryshme në të cilat raportohet se një dolmen parahistorik me më shumë se 4.000 vjet i vjetër është shfaqur me një vizatim grafiti që korrespondon me një simbol që shfaqet në libër "Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes".

Faktet kanë ndodhur në Vigo, konkretisht në një dolmen megalitik të vendosur në Casa dos Mouros. Simboli në fjalë korrespondon me atë që përfaqëson vetë "Shenjtorët e Vdekjes". Do të ishim, pra, të flisnim për një rreth brenda një trekëndëshi të dy të kryqëzuar nga një vijë nga lart poshtë.

Autoritetet kanë hapur një hetim për të sqaruar faktet dhe për të kërkuar tek ai përgjegjës për njollosjen e emrit të letërsisë me një akt kaq të neveritshëm. Mungesa e respektit për kulturën mizore që zbulon ndjeshmërinë e vogël të një pjese të shoqërisë sonë.

Një agresion që Jo vetëm që ka njollosur një monument me vlerë unike historike, por ka njollosur edhe imazhin e lexuesve dhe adhuruesve të vërtetë të sagës. Gjynah që lajmet e kësaj natyre lidhen drejtpërdrejt me leximin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.