Vallja e tulipanit

Vallja e tulipanit

Vallja e tulipanit

Vallja e tulipanit është një triller nga shkrimtari spanjoll Ibon Martín Álvarez. Libri u botua në vitin 2019 dhe për një kohë të shkurtër u vendos në vendet e para të shitjeve, gjë që rriti shumë karrierën e autorit. Sot, Ibon njihet si një nga eksponentët më të mirë të zhanrit dhe është quajtur: "mjeshtri bask i pezullimit".

Misteri fillon me vrasjen e Natalia Etxano, një gazetar i suksesshëm nga Gernika. Krimi u transmetua përmes transmetimit përmes një rrjeti të famshëm social dhe arriti mijëra shikime, të cilat tronditi të gjithë komunitetin. Autori bëri një histori shumë të plotë; përshkrimi i tij i atmosferës është i zoti, siç janë detajet e sakta të hetimit policor. Nga ana e tyre, personazhet janë të larmishëm dhe të realizuar mirë, me drama të thurura me përpikëri.

Përmbledhje e Vallja e tulipanit

Ishte një ditë normale treni i linjës Urdaibai bëri udhëtimin e tij zakonisht, kur, Papritmas, shoferi pa diçka në distancë mu në shina. Ndërsa iu afrua, ai ishte në gjendje të shihte qartë se për çfarë bëhej fjalë: ishte një grua e lidhur në një karrige, me një tulipan të kuq në duar. Njeriu menjëherë u përpoq të ndalonte makinën për hulking, por ai e dinte thellë brenda vetes se ishte e pamundur ta bënte atë në kohë.

Pak para përplasjes, shoferi arriti të njohë gruan ... bëhej fjalë për gruan e tij, Natalia Etxano, një gazetar i njohur i radios nga Gernika. Mendja e sëmurë që planifikoi krimin e rëndë la një celular në vendngjarje, me të cilin tragjedia u transmetua drejtpërdrejt në Facebook. Mijëra spektatorë ishin në gjendje të vëzhgonin atë ngjarje çnjerëzore.

Si rezultat i këtyre ngjarjeve, krijohet Njësia e Vrasjeve me Ndikim të Veçantë, për të filluar hetimet për çështjen. Ky grup përbëhet nga nën-inspektori Ane Cesteno dhe partneri i tij Aitor Goneaga, së bashku me agjentët Julia Lizardi, Txema Martínez dhe psikologia Silvia.

Kur filloni hetimet, ekspozohen detajet e veçanta të krimit, dhe midis tyre, më e dukshme dhe goditëse: tulipani i kuq dhe e ndritshme në duart e viktimës, diçka e vështirë për t’u gjetur në vjeshtë. Ky dhe elementë të tjerë sugjerojnë se ai nuk është vetëm ndonjë vrasës dhe se ndoshta një vrasës serial.

Ky argument merr forcë kur ata gjejnë trupa të tjerë të grave me prova të ngjashme.. Kështu fillon kërkimi kundër kohës për një vrasës serial të errët dhe të zgjuar.

Analiza e Vallja e tulipanit

strukturë

Vallja e tulipanit (2019) eshte nje thriller vendosur kryesisht në komunën Gernika të komunitetit bask. Libri ka 79 kapituj të shkurtër, Disa prej tyre janë raportohet në person të tretë nga një tregimtar i gjithëdijshëm, dhe të tjerët në vetën e parë nga një prej personazheve në histori.

Figurë

Protagonistët -katër anëtarët e njësisë kërkimore -  ato janë të përpunuara shumë mirë, me histori të forta, prekëse dhe interesante, të cilat nuk shpëtojnë nga realiteti aktual. Këta janë individë me nuanca dhe kultura të ndryshme, të cilët ato do të evoluojnë gradualisht ndërsa komploti përparon.

Mes personazheve thekson Ane Cesteno, të cilit i tregohet gjithë jetën. Së bashku me të, Julia dhe agjentët e tjerë e rregullojnë komplotin. Rrëfimi i Ibonit e çon lexuesin të jetë pjesë e jetës së tyre, deri në pikën që t’i dojë po aq sa i urren ata.

Temat

Përveç temës kryesore të hetimit, prezantohen tema të tjera. Një nga më të rëndësishme është dhuna gjinore lidhen drejtpërdrejt me bixhoz. Ata gjithashtu bien në sy abuzimi dhe korrupsioni nga policia, ngacmimet, abuzimet dhe traumat familjare.

peizazh

Përvoja e fituar nga shkrimtari përmes udhëtimeve të tij dëshmohet shumë gjatë historisë. Martín përshkruan në detaje çdo skenë në Urdaibai; rezultati përfundimtar është i thjeshtë dhe madhështor në të njëjtën kohë, aq sa përmes leximit nuk është komplekse të imagjinosh vendndodhjet e Gernika ose Mundaka; ujëvarat dhe peisazhet e tjera.

Mister i vazhdueshëm

Mjedisi enigmatik —Gjeneruar nga dënimi i egër i përshkruar në fillim të librit - ruhet në secilën rresht gjatë gjithë historisë. Rezolucioni sqarohet pikë për pikë, gjë që e mban lexuesin të intriguar nga fillimi në fund.

Shqyrtime

Vallja e tulipanit ka një normë mjaft të lartë të pranimit në internet: më shumë se 85% e lexuesve e pëlqyen librin. Vetëm në Amazon, puna ka më shumë se 1.100 vlerësime, me një rezultat total mesatar prej 4,4 / 5. Mbizotërojnë 5 yjet, me 57%; ndërsa vlerësimet e më pak se 3 yjeve janë të pakta, vetëm 10%.

Dashamirët e pezullimit do të jenë të kënaqur me këtë këst. Workshtë një punë e shpejtë, e freskët, argëtuese, me një ritëm të gjallë dhe një fund të habitshëm. Pa dyshim, një alternativë e shkëlqyeshme për adhuruesit e thriller.

Disa informacione rreth autorit: Ibon Martín Álvarez

Gazetari dhe shkrimtari gipuzkoan Ibon Martín vlvarez lindi në 1976 në qytetin e San Sebastián (Vendi Bask), afër kufirit francez. Ai studioi Komunikim dhe Gazetari në Universitetin e Vendit Bask. Pasi mbaroi diplomën, ai punoi për disa vjet në media të ndryshme lokale, punë që ai e ndërthuri me një nga pasionet e tij më të mëdha: udhëtimet.

Udhëtime nëpër Vendin Bask

Jeta e tij u përmbys kur vendosi të ndiqte një nga ëndrrat e tij, për të udhëtuar në peisazhet dhe gjeografinë e Vendit Bask. Plani i tij ishte të udhëtonte me qindra rrugë në rajonin historik të Euskal Herria, si vendet turistike ashtu edhe zonat rurale. Arritja e dëshirës së tij e bëri atë të hynte në letërsi, filloi të shkruajë libra në lidhje me udhëtimet dhe itineraret e tij në komunitetin spanjoll.

Me këto udhëzues, Objektivi kryesor i autorit ka qenë promovimi i vizitave në vendet me potencial të madh turistik, por që dihen pak. Ai e ka arritur atë në një mënyrë të thjeshtë: ai ka bërë rekomandime të ndryshme bazuar në eksplorimet e tij në komunitetin bask. Shumë prej këtyre librave kanë qenë të mundshëm falë mbështetjes së Álvaro Muñoz.

Romanet e hershme

Në 2013 prezantoi romanin e tij të parë, të cilën ai e titulloi Lugina pa emër; një rrëfim historik për vendlindjen e tij. Falë pranimit të mirë të këtij libri të parë, një vit më vonë ai botoi një sagë me thriller nordikë thirrje Krimet e farit (2014) Kjo seri përmban katër punime: Fari i Heshtjes (2014), Fabrika e hijeve (2015), Akelarre e Fundit (2016) y Kafazi i kripës (2017).

Pas suksesit të sagës —Kjo rrëfen aventurat e shkrimtares Leire Altuna - botuar Vallja e tulipanit (2019). Me këtë roman pezull, shkrimtari bask arriti të pozicionohej midis eksponentëve më të mirë të zhanrit, për shkak të angazhimit që shkaktoi në një numër të madh lexuesish. Në 2021 vazhdoi me thrillers, me prezantimi i romani i tij i fundit: Koha e pulëbardhave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.