Vajza e padukshme

Fraza e Jeans Blu

Fraza e Jeans Blu

Vajza e padukshme është një roman i shkrimtarit të letërsisë romantike rinore Francisco de Paula Fernández González, i njohur si Blue Jeans. Vepra u botua më 05 Prill 2018, me të cilën autori hyri në zhanër melodramë dhe filloi një trilogji homonime për librin e parë. Në këtë komplot të gjykatës policore, një vajzë adoleshente vritet në shkollën e saj, një vend plot enigma dhe të dyshuar.

Blue Jeans prodhoi një histori në të cilën të rinjtë ishin protagonistë, duke treguar ashpër vështirësitë me të cilat përballen dhe si zakonisht i trajtojnë ato. Për atë, prek çështje shqetësuese, të tilla si: ngacmimi, mediat sociale, lajmet e rreme dhe preferencat seksualeMe Objektivi i autorit është të reflektojë mbi realitetet që po përjetojnë të rinjtë aktualisht.

Përmbledhje Vajza e padukshme

Gjithçka fillon

Të Premten, 19 Maj 2017, të rinjtë Agim Ai kërkon nëpër rrobat e tij të veshura për një veshje për të dalë jashtë. Shoqërojeni eksplorimin e tij me këngën e tij të preferuar: "Castle on the hill" nga Ed Sheeran. Me atë përpiquni të injoroni realitetini cili jeton së bashku me nënën e tij, Vera. Ata të dy e kanë pasur të vështirë pas babait të tij -Bernard- do t'i braktisë ato tre vjet më parë.

Ishte një natë e nxehtë Agim ajo më në fund gjen çfarë të veshë, vendos grimin dhe ndalon të shikojë orën e saj: ishte ora tetë. Pak para nisjes, merrni një mesazh në WhatsApp: "Vjen tani? Unë nuk do të jem në gjendje të qëndroj gjatë. Deri në orën nëntë më së voni. Nxito". Së shpejti, Ai merr gjërat e tij dhe shkon në vendin e takimit: instituti Rubén Darío, i cili ishte afër qoshes.

Takim i papritur

Me të mbërritur në shkollë - e cila ishte ende e hapur për mësimet e mbrëmjes -, Agim arrin të hyjë pa u vëzhguar. Ai shkon në dhomën e zhveshjes por ai ndalet kur arrin në fushën e sportit, pasi një i ri praktikonte basketbollMe Për të mos u parë, ajo vendos të qëndrojë atje derisa zona të jetë e qartë. Ndërkohë, ajo i dërgon një WhatsApp kujtdo që pret të shpjegojë se çfarë ka ndodhur, por ajo nuk merr përgjigje.

Minuta më vonë, i riu largohet dhe Agim ecni menjëherë në destinacionin tuaj. Kur hyn në dhomën e zhveshjes ai nuk gjen askënd, mendoni se ndoshta takimi juaj kishte diçka të paparashikuar. Papritur, ata hapin derën, e reja kthehet shpejt, por emocioni i saj u zbeh kur pa se kush kishte mbërritur. Gruaja e re - e tmerruar - pengohet dhe bie, në të njëjtën kohë ajo dëgjon fjalët: "Përshëndetje, nuk jam unë personi që prisnit?"

Provimet finale

Po atë natë, Julia - shoku i klasës së Aurorës - ai studion për provimet e tij përfundimtare me Emilio, kjo përmes një video thirrje në Skype. Ata të dy kanë qenë miqtë më të mirë që kur ajo u transferua - e motivuar nga puna e babait të saj - në qytetin e vogël 3 vjet më parë. Pasi ranë dakord të takohen të nesërmen për mëngjes dhe të vazhdojnë studimet, ata i thonë lamtumirë dhe e përfundojnë thirrjen.

Thirrje intriguese

Julia Ai zbret për darkë, nëna e tij - Aitana - kishte porositur pica. Miguel Ángel, babai i familjes, u tregon atyre për një aksident. Në atë kohë, e reja merr një telefonatë e panjohur; merr pjesë dhe rezulton të jetë Vera, kush pyet po vajza jote Aurora është me të.

Julia është e befasuar, meqenëse nuk lidhet me shokun e tij të vetmuar Ajo dhe Emilio madje e klasifikojnë atë si vajzën e padukshme.

Gjetje e tmerrshme

Në orët e para të së shtunës Vera raportoi vajzën e saj si të zhdukur dhe menjëherë çështja i caktohet rreshterit Miguel Ángel, babait të Julisë. Të nesërmen në mëngjes, trupi i pajetë i Aurorës u gjet në institut, me një goditje të fortë në kokë dhe një busull në anën e tij. Ngjarja tragjike tronditi të gjithë, si në shkollë ashtu edhe në qytet.

Julia ishte shumë e mërzitur me lajmin, ajo menjëherë i tha Emilio se ata duhet të pyesnin për atë që ndodhiMe Ajo është një grua e re depërtuese dhe është e privilegjuar të ketë informacione të dorës së parë nga babai dhe nëna e saj-i cili është mjeku ligjor. Të gjithë në institut do të intervistohen, kështu, pak nga pak dhe ndërsa hetojnë vrasësin e Aurora, zbulohen sekrete befasuese dhe të errëta.

Analiza Vajza e padukshme

strukturë

Vajza e padukshme zhvillohet në 544 páginas i ndarë nga një prolog, 72 kapituj dhe një epilogMe Çdo pjesë është e shkurtër, me gjuhë të thjeshtë dhe dialogë të shkurtër që e bëjnë leximin të rrjedhshëm dhe të këndshëm. Historia është rrëfyer në vetën e tretë dhe komploti shpaloset midis e tashmja dhe disa momente të së shkuarës, veçanërisht të jetës së Aurorës.

Figurë

Aurora Rios

Ajo është një grua e re 17 vite i cili studion shkollën e mesme dhe Ajo është izoluar dhe introverte që nga dita kur babai i saj u largua. Personaliteti i tij e ka penguar atë të ketë miq, përveç kësaj, ai ka qenë viktimë e refuzimit dhe talljes në disa raste. Ajo është vrarë në një mënyrë misterioze në shkollën ku ishte në vitin e parë të shkollës së mesme.

Julia Plaza

Ajo është protagonistja e historisë, një vajzë e re të inteligjencës mahnitëse me një IQ mjaft të lartë dhe një kujtesë të jashtëzakonshmeMe Ajo është një tifoze e romaneve misteriozë, veçanërisht atyre të Agatha Christie; i pëlqen të luajë shah dhe idhujton Magnus Carlsen. Ndërsa përpiqeni të zgjidhni vrasjen e Aurora, do të përballeni me enigmën më komplekse të gjithë jetës tuaj.

Emilio

Ai është një djalë i pazakontë, i strehuar në të tijën personalitet asocialMe Megjithatë, ai është krejtësisht ndryshe kur është me Julia; janë miqtë më të mirë dhe të besuaritMe Edhe pse ajo fillimisht ishte tërhequr nga mënyra e tij e të qenit, marrëdhënia e tyre ka qenë vetëm miqësore. Emilio shoqëron Julia në hetimet për vdekjen e çuditshme të Aurora, e cila zgjon tek ai instinktin e tij gazetaresk.

Personazhe të tjerë

melodramë Do të përfshihen një sërë personazhesh, përfshirë mësuesit, studentët dhe fshatarët. Midis tyre Michelangelo bie në sy -rreshteri i policisë Gjyqësor i lokalitetit - dhe Aitana - mjeko -ligjore- të dy përgjegjës për çështjen e Aurorës.

Sobre el autor

Xhinse blu

Xhinse blu

Francisco de Paula Fernandez Gonzalez lindi në Sevilla më 7 nëntor 1978. Ai jetoi rininë e tij në Carmona, atje studioi në shkollën Salesianos dhe në shkollën e mesme Maese Rodrigo. Ai filloi universitetin me një diplomë juridike, por brenda pak muajsh ai e dinte se nuk ishte profesioni i tij. Ai doli në pension, udhëtoi për në Madrid dhe u diplomua si gazetar në Universitetin Evropian, Dhe ai u specializua në fushën e sportit.

Në shumë raste ai ka bashkëpunuar për media të ndryshme me punën e tij si gazetar sportiv. Ai ishte gjithashtu trajner i fëmijëve në ekipet e futsallit të Klubit Sportiv Palestra Atenea. Pas atyre përvojave, vendosi t'i përkushtohet shkrimit, i specializuar në krijimin e romaneve në zhanrin e të miturve, të cilat përfshijnë romancën dhe teknologjitë aktuale.

Në 2009, shkrimtari spanjoll ai botoi Këngë për Paula, tregimi i tij i parë, të cilat nënshkruar si Xhinse blu —Pseudonimi me të cilin njihet sot. Tipari i tij debutues filloi një trilogji romantike të të rinjve me të njëjtin emër. Suksesi i këtyre botimeve e hoqi karrierën e tij. Që atëherë ai ka shkruar tre seri shtesë dhe romanin e tij të fundit të pavarur, The triller: Kampi (2021).

Xhinse blu funksionojnë

 • seri Këngë për Paula:
  • Këngë për Paula (2009)
  • Ju e dini se unë të dua? (2009)
  • Më hesht me një puthje (2011)
  • seri Klubi i të Keqkuptuarve:
   • Miremengjes Princeshe! (2012)
   • Mos buzëqesh se dashurohem (2013)
   • A mund të ëndërroj me ty? (2014),
   • Unë kam një sekret: ditarin e Merit (2014)
   • seri Diçka kaq e thjeshtë:
   • Diçka aq e thjeshtë sa tweeting të dua (2015)
   • Diçka aq e thjeshtë sa të të puth (2016)
   • Diçka aq e thjeshtë sa të jesh me ty (2017)
   • seri Vajza e padukshme:
   • Vajza e padukshme (2018)
   • Enigma e kristaltë (2019)
   • Premtimi i Julia (2020)
   • Kampi (2021)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.