Vajza e orëndreqësit

Vajza e orëndreqësit.

Vajza e orëndreqësit.

Vajza e orëndreqësit (2018) është titulli i fundit i botuar nga romancieri i njohur australian Kate Morton. Siç ka ndodhur me veprat e tjera të mëparshme, Shtëpia e Riverton (2006) y Kopshti i harruar (2008), kjo vepër letrare ka mahnitur kritikët dhe publikun lexues ndërkombëtar. Paraprakisht, nëse dëshironi të lexoni këtë përmbledhje, këshillohet që ta keni prishës.

Theshtë vera e vitit 1862 dhe disa artistë të rinj vendosin të kërkojnë frymëzim në Berkshire. Por, kur të mbarojnë ditët e nxehta, ndodhin gjëra misterioze. Njëra nga vajzat zhduket, një tjetër pushkatohet dhe vritet dhe ka një grabitje. Më shumë se një shekull ka kaluar që nga ajo kohë dhe, në Londër, Elodie Wislow gjen atë që duket si një fletore me dy gjëra brenda që i duken shumë të njohura: një vizatim i një shtëpie dhe një foto e një gruaje.

Për autorin, Kate Morton

Kate Morton lindi në Berri, Australi, në 1976. Që në moshë shumë të re ai tregoi afinitetin e tij për leximin dhe letrat, duke pasur një preferencë të madhe për librat e autorit Enid Blyton. Trajnimi i tij arsimor filloi në një shkollë bazë rurale afër shtëpisë së tij.

pastaj, në pjekurinë e tij, ai u zhvendos në Londër për të studiuar në Trinity College. Atje ai mori BA në Fjalim dhe Dramë. Më vonë, përsëri në vendin e tij, ai studioi në Universitetin e Queensland, ku u diplomua me rezultatin më të lartë në Letërsinë Angleze.

Fillimet e tij me shkrim

Gjatë viteve të saj të studimit, Kate shkroi disa histori të gjata, por asnjëherë nuk i publikoi ato. Vetëm në vitin 2006, autori i romanit u ngrit në yllin letrar me titullin Shtëpia e Riverton. Kjo vepër fitoi disa çmime dhe arriti të pozicionohej si Shitësi më i mirë numri 1 në New York dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Nga atje, Morton filloi të kishte një publik lexues shumë besnik, pavarësisht se kishte periudha të gjata, prej dy deri në tre vjet, midis çdo botimi. Librat e tij të mëposhtëm: Kopshti i harruar (2008), Orët e largëta (2010), Ditëlindja sekrete (2012) y Lamtumira e fundit (2015) u pritën shumë mirë. Sot, në moshën 44 vjeç, me miliona shitje dhe vepra të përkthyera në më shumë se 30 gjuhë, Kate Morton është një klasike e letërsisë bashkëkohore.

Për punën Vajza e orëndreqësit

Librin mund ta blini këtu: Vajza e orëndreqësit

Disa e quajnë atë një nga titujt më ambiciozë të Morton. Isshtë një roman bashkëkohor krimi me prekje të lehta pezullimi dhe terrori. Rrëfehet nga zëra të ndryshëm dhe vendoset në epokën viktoriane. Karakterizohet nga i ndarë dhe në të njëjtën kohë i lidhur ndërmjet afateve të ndryshme kohore. Historia ndërthur një pasion për artin, vdekjen dhe dashurinë.

Kthesat e mprehta në kohë

Afatet kohore të ndryshme që përdor Kate Morton në këtë roman janë tani të zakonshme. Ne po flasim për një nga burimet që janë parë tashmë në titujt e tij të mëparshëm. Historia e Vajza e orëndreqësit zhvillohet në dy epoka të ndryshme: e kaluara (1862) dhe e tashmja (1962).

Kate Morton.

Kate Morton.

Komploti i së kaluarës ka shumë më shumë peshë dhe goditje, ndërsa ai i së tashmes është më pak emocionues nga pikëpamja enigmatike. Të dy lidhen në një moment. Prandaj, për të gjetur lexuesin, çdo kapitull i librit tregon datën në të cilën ndodhet veprimi.

Rishikimi

1862

Vera solli Edward Radcliffe, një piktor i ri, së bashku me motrat e tij dhe një grup miqsh artistë në Berkshire. me synimin e vendosur për të gjetur frymëzim dhe për të bërë lulëzimin e krijimtarisë. Ata qëndruan në Birchwood Manor, një shtëpi buzë lumit e blerë më parë nga Radcliffe.

Ditët e verës po marrin fund dhe ndodhin një seri tragjedish shumë misterioze. E fejuara e Edward Radcliffe u qëllua dhe u vra, dhe muza e tij, Lily Millington - e njohur gjithashtu si Birdi - zhduket së bashku me një xhevahir të vlefshëm familjar: Radcliffe Blue. Kjo e bën Edward-in të prishet.

1962

Elodie Winslow punon si arkiviste në Londër. Një ditë, si zakonisht, ai merr një paketë plot me sende të vjetra për t’i lënë larg. Kur e hap, gjen një libër të vjetër të skicave që i përket një piktori ku ka vizatime. Midis tyre është një shtëpi në bregun e lumit të stilit Viktorian që Elodie e gjen shumë të njohur, por ajo nuk e di pse. Por kjo nuk është e gjitha. Gjithashtu, ekziston një foto me sepia që, megjithëse koha ka abuzuar, e bën të qartë portretin e një gruaje të bukur me një fustan të shekullit XX.

Dashuri

Edward u fejua me një trashëgimtare të ardhshme të lindjeve të larta. Megjithatë, ai ra në dashuri me Lily dhe e bëri atë muzën e tij.. Falë saj - dhe për shkak të saj - ai ishte në gjendje të ketë sukses si piktor. Sidoqoftë, dashuria e këtyre të dyve ishte e pamundur. Në atë kohë, një pasardhës i Radcliffe nuk mund të martohej me dikë me origjinë të tillë të dyshimtë si Lily.

Shtëpia

Manor Birchwood luan një rol kryesor në këtë histori, pasi është djepi i gjithçkaje. Pas asaj ngjarje tragjike në verën e vitit 1862, vendi shërbeu si një shkollë me konvikt për zonjat të reja, një qendër arti dhe madje si një lloj pensioni apo hoteli.

Qëndrimi i secilit prej njerëzve që ishin dikur në shtëpi shkaktoi jetën e tyre në një mënyrë apo në një tjetër për t'u lidhur. Përmes leximit, të gjithë duhet të rrëfejnë përvojën e tyre në Birchwood Manor nga këndvështrimi i tyre. Kjo është mënyra se si Elodie e njeh shtëpinë. Nëna e tij - e cila ishte një violonçeliste e famshme - i tregoi për të sikur të ishte një përrallë. Për Elodie, Birchwood Manor ishte shtëpia e veçantë e fëmijërisë së saj.

Moti

Përmes zërit të Lilit, pak nga pak e dimë se si kanë kaluar ditët dhe askush tjetër nuk e ka kujtuar kurrë atë. Isshtë konfuze, sepse megjithëse njerëz të rinj kanë mbërritur në Birchwood Manor, për të koha nuk ka kaluar.

Megjithëse orët kalojnë, ajo nuk është e vetëdijshme. Ai nuk mund ta perceptojë atë pasi që nga ajo verë Lili ka mbetur i bllokuar në kohë dhe në shtëpi si një fantazmë. As ajo nuk e mban mend, por është vajza e orëndreqësit, gjë që është mjaft paradoksale.

Citim nga Kate Morton.

Citim nga Kate Morton.

Misteri

Në fillim, autori jep disa të dhëna në mënyrë që lexuesi të zbulojë misterin për veten e tij. Sidoqoftë, ato janë vetëm shpërqendrime. Në disa pika të tregimit është e vështirë të dihet se ku dëshiron të shkojë Morton. Por nuk dihet deri në fund e gjithë e vërteta.

Ka shumë pyetje dhe misteri i madh zvarritet nga koha e Lily Çfarë i ndodhi asaj? Kush e vrau gruan e ardhshme të Eduardit? Ku ishte xhevahiri i Radcliffe?

Ndikimi i librit

Përveç faktit që të gjitha veprat e Kate Morton kanë një komplot origjinal, ky është një autor me një stil shumë të shënuar. Stili që lexuesit tuaj tashmë e njohin në mënyrë të përsosur. Vajza e orëndreqësit ishte një libër i shumëpriturEpo, ishte një kohë e gjatë që kur nuk kishim ndonjë gjë të re në lidhje me shkrimtarin e famshëm. Gjithashtu sepse titulli i tij i mëparshëm, Lamtumira e fundit, la një shije të keqe në gojën e shumë vetave, kjo pavarësisht se kishte qenë një shitës më i mirë.

Po, pritjet me Vajza e orëndreqësit ata ishin me të vërtetë të gjatë, dhe, Në terma të përgjithshëm, është një punë shumë e plotë, si argumentuese, ashtu edhe për hapësirat e arritura mirë. Libri pati një shtrirje të jashtëzakonshme në të gjithë botën dhe një pritje të veçantë në Spanjë. Sidoqoftë, megjithë bollëkun e vlerësimeve të mira, disa prisnin shumë më tepër nga shkrimtari Shitesi me i mire. 

Çfarë tha kritiku

Kulturorja

"Pa dyshim, ky Australian është shkrimtari i momentit."

ABC

"Historia, misteri dhe kujtesa [...] i qëndrojnë besnike formulës së saj, një roman në të cilin e kaluara dhe e tashmja, të dy me një theks anglisht, janë të ndërthurura me misterin për të kapur pa dyshim lexuesin".

Vendi

"Morton është tërheqës për mënyrën se si endje skena në romanet e tij për të ndërtuar një sixhade të çmuar, intime, plot kiaroskuro dhe mistere delikate, në të cilën ju bini pa ndonjë rezistencë të mundshme."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.