Unicomic 2013

Nga 14 deri më 16 Mars, Konferenca XV Komike, e njohur më mirë si Unicómic, do të zhvillohet në Universitetin e Alicante.

Nga 14 deri më 16 Mars të zhvillohet në Universitetin e Alicante Konferenca XV e Komike, e njohur më mirë si Unikomike. Aty do të takohen Alvaro Pons, Antonio Martín, Chelo Berná Rubio, Conchita López, Enrique Corominas, Cristina Florido, Daniel Simón, Eduard Baile, Fernando Dagnino, Francisco J. Ortiz, Francisco Ruizge, Jaime Albero, Jaume Ros Selva, Joan Miquel Rovira Collado , Jorge Almazán, José Rovira Collado, Juaco Vizuete, Lidia Mateo Leivas, Lilian Fraysse, Max Vento, Noelia Ibarra, Pilar Pomares, Ramón Sánchez Verdú, Román López, Salvador Espín dhe Vicente Garcia. Të gjitha ngjarjet do të zhvillohen në Universitetin e Alicante City (Avda. Ramón y Cajal 4, përballë Paseo Canalejas) dhe hyrja është falas derisa të arrihet kapaciteti i plotë. Unë ju lë programin e plotë të tre ditëve:

 E enjte, 14 mars

Reflektime mbi komiken (I): Komika dhe edukimi
09: 30-10: 00: Përurimi i Konferencës, Përmbajtja dhe Vlerësimi.
10: 00-10: 45: Vinjetat në realitetin e shtuar (Ramón Sánchez Verdú).
10: 45-11: 30: Kanuni komik i shkollës. Prezantimi i projektit (José Rovira Collado, UA).
11: 30-12: 15: Komunikim komik dhe politik (Jaime Albero).
12: 15-12: 30: Pushim.
12: 30-13: 15: Komiku në Arsimin Fillor (Conchita López dhe Román López, Blogmaníacos).
13: 15-14: 00: Seksizmi në humorin grafik. Rasti i El Jueves (Joan Miquel Rovira).

Reflektime mbi komiken (II) / Takim me autorët I
17: 00-18: 00: BD e re. Një hyrje në komikët aktualë francezë (varlvaro Pons).
18: 00-18: 45. Regis Loisel. Ri-krijues i legjendave (Lilian Fraysse).
18: 45-19: 00: Pushim.
19: 00-20: 00: TAKIMI ME JUACO VIZUETE (I zemëruari, Eksperimenti).
20: 00-21: 00: TAKIMI ME MAX VENTO (Aktor aspirues).

Për të parë pjesën tjetër të programit dhe kartel nga Enrique Corominas në mënyrë të plotë, thjesht klikoni mbi Vazhdoni leximin.

E Premte, 15 Mars

Reflektime mbi komiken (III)
10: 00-11: 00: 1973. El Rrollo Enmascarado: lindja e nëntokës, fillimi i transaksionit në komik (Antonio Martín).
11: 00-11: 45: Proceset historike të shekujve XNUMX dhe XNUMX: pasqyrimi i tyre në vazhdimësinë kryesore të komikave të Marvel (Daniel Simón).
11: 45-12: 30: Përdorimet dhe tipologjia e komikut nga një këndvështrim ndërmjetësues (Noelia Ibarra dhe Vicent Garcia, UV).
12: 30-12: 45: Pushim.
12: 45-13: 00: Prezantimi i dosjes «Komik dhe letërsi» në Itakë. Revista de Filologia (Departamenti i Filologjisë Katalanase të Universitat d'Alacant) (Eduard Baile, UA).
13: 00-13: 45: Sekreti i syve të tyre. Metakomik: dy mënyra të vetë-referencës (Francisco J. Ortiz, UA).
13: 45-14: 30: Seksi i qartë në Omaha. Valltari i maceve si një komplot dhe përshkrim psikologjik (Eduard Baile, UA).

Reflektime mbi komiken (IV) / Takim me autorë (II) / Marrëdhëniet midis komikes dhe kinemasë
17: 00-17: 45: Ekzekutuesit dhe autorët e regjimit të Frankos. Një qasje ndaj përfaqësimit të saj përmes humorit grafik dhe ilustrimit (Lidia Mateo Leivas, CCHS-CSIC).
17: 45-18: 30. Prezantimi i Eloísa dhe Napoleón. Me autorët CRISTINA FLORIDO dhe FRANCISCO RUIZGE.
18: 30-18: 45: Pushim.
18: 45-21: 00: TAKIMI ME COROMINAS (Dorian Grey, Një këngë me akull dhe zjarr).
21: 00-22: 30: Divendres në SEU. Shfaqja e filmit Rrudhat, bazuar në komiken e Paco Roca.

E SHTUN, 16 MARS

Reflektime mbi komiken (V)
10: 00-10: 15: Prezantimi i III Salón del Manga de Alicante (2013).
10: 15-11: 00: Manga-kissa dhe nomadizmi urban në Tokio (Jorge Almazán).
11: 00-11: 15: Prezantimi i Clueca 2013 (José Rovira Collado dhe Pilar Pomares).
11: 15-12: 00: Studentët e SEN si protagonist i komikes (Pilar Pomares).
12: 00-12: 15: Pushim.
12: 15-13: 00: Gastrocomics. Komiku si mjet për përvojat gastronomike (Jaume Ros Selva, UA dhe Chelo Berná Rubio).
13: 00-14: 00: Superheroes dhe manga. Përmbysja e industrisë botuese të librave komikë spanjollë, 1983-2001 (Antonio Martín).

Takimi me autorët (III): Të kesh sukses në SH.B.A.
16: 30-18: 00: Shfaqja: Paraqitje në internet e Komik-Episodi IV: Një Shpresë e Një Tifozi.
18: 00-19: 00: TAKIMI ME FERNANDO DAGNINO (Supermeni, Lidhja e Drejtësisë: Gjenerata e Humbur, Skuadra e Vetëvrasjeve).
19: 00-20: 00: TAKIMI ME SALVADOR ESPÍN (Masakra, Wolverine: Klasa e Parë, X-Men: Shpresa e Gjenerimit).
20: 00-21: 00: Tryezë e rrumbullakët me autorët.
+
kentakomike
17: 00-21: 00 h. në Selinë e UA.

Nga 14 deri më 16 Mars, Konferenca XV Komike, e njohur më mirë si Unicómic, do të zhvillohet në Universitetin e Alicante.

Më shumë informacion: Unicomic 2012

Fuente: AACE


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.