Ujku i zi

Citim nga Juan Gómez-Jurado.

Citim nga Juan Gómez-Jurado.

Ujku i zi (2019) është romani i nëntë i autorit spanjoll Juan Gómez-Jurado dhe pjesa e dytë që paraqet detektiven Antonia Scott si personazhin kryesor. Dy librat e tjerë që shfaqin studiuesen e lartpërmendur me partnerin e saj, inspektorin Jon Gutiérrez, janë Mbretëresha e Kuqe (2018) y Mbreti i bardhë (2020).

Kjo trilogji e ktheu shkrimtarin madrilen në një nga eksponentët më të njohur të trilerëve të krimit në spanjisht sot.. Është një nënzhanër letrar që është shumë në modë, falë - përveç vetë Gómez-Jurado - stilolapsave të njohura të Dolores Redondo, Eva García Sáenz de Urturi dhe Carmen Mola, për disa përmendje.

Autori dhe romani i tij

Gómez-Jurado ka kërkuar që të mos publikohen paraprakisht ose detaje në lidhje me përmbajtjen e romanit të tij të zbulohen në media. Prandaj, çdo përpjekje për një përmbledhje shkon kundër kësaj kërkese. Megjithatë, po mund të përshkruhet në Ujku i zi si një thriller i gjallë, i drejtuar nga personazhet, me thellësinë e nevojshme psikologjike të një historie të mirë detektive.

Përveç kësaj, autori i lindur në Madrid shton doza të vogla konstante -Mas, jo e tepruar- të një humori që ndërthuret në mënyrë të përkryer me intrigën e kudondodhur në tekst. Ndoshta ironia dhe e qeshura në mes të intrigës përfaqësojnë një prekje shumë origjinale të një narrative shumë dinamike në vetën e tretë.

Analiza e Ujku i zi

Komploti dhe personazhet kryesore

Fillimi narrativ shkon rreth hetimeve të kryera nga detektivi Antonia Scott dhe partneri i saj Jon Gutiérrez. Kjo dyshe, pavarësisht se ka personalitete praktikisht antagoniste, është një përzierje shumë efektive kur bëhet fjalë për trajtimin e vrasjeve të vështira për t'u zgjidhur. Nga njëra anë, ajo është një grua e vogël në shtat, por e madhe në vendosmëri, nuk ka frikë nga askush.

Përkundrazi, ai është një burrë bask me një fizik të madh dhe karakter fisnik. Në fillim të librit, veprimi zhvendoset në dy vende. Në njërën anë, një trup është zbuluar në lumin Manzanares (Madrid). Paralelisht, në Malaga një grua u vra brenda një qendre tregtare. Fama e këtij të fundit është se, me sa duket, i ndjeri ka qenë objektiv i mafies ruse.

stil

Narratori i gjithëdijshëm i punësuar nga Juan Gómez-Jurado e shtyn lexuesin të zhytet në situatat e përjetuara nga personazhet. Ky lloj tregimtari na lejon të thellohemi në mendjet e protagonistëve: si mendojnë ata, arsyen e veprimeve të tyre, origjinën e emocioneve të tyre... E gjithë kjo krijon një lexim të aftë për t'u përfshirë nga faqja e parë.

Përveç kësaj, dialogët e romanit janë shumë realistë dhe të përpunuar mirë, gjë që plotësohet nga dokumentacioni i shkëlqyer i paraqitur nga autori në mjedise. Në harmoni, përshkrimet kriminalistike janë të përpikta si dhe referencat për funksionimin e organizatave të dedikuara për trafikun e drogës në brigjet e Andaluzisë.

Pritje kritike

Ujku i zi Ka qenë një roman i vlerësuar me pesë (maksimumi) dhe katër yje në Amazon në 61% dhe 28% të komenteve, respektivisht. Përveç kësaj, komentet në platformën e synuar dhe në portale të tjera kushtuar kritikës letrare flasin për një histori shumë të gjallë, plot pezull dhe thellësi të jashtëzakonshme psikologjike.

A është romani kriminel një nënzhanër i dominuar nga femrat?

Argumentet e Librat e parë të Gómez-Jurado ato u krahasuan me ato të Dan Brown për shkak të mbivendosjes në çështjet konspirative, politike dhe fetare. Ne te njejten menyre, Është e pashmangshme të çiftosh Antonia Scott me protagonistët e romanit kriminal të Dolores Redondo., ndër të tjera Carmen Mola apo Antonio Mecerro. (Ato janë të gjitha gra inteligjente me një temperament të fortë.)

Në fakt, Ujku i zi konfirmon trendin aktual të suksesit editorial të përfaqësuar nga romanet e krimit spanjoll me protagoniste femra. Nuk është për t'u habitur që personazhe si Amaia Salazar (Redondo) ose Elena Blanco (Mola) kanë fituar një vend të veçantë në mesin e fansave të thrillerëve policorë. Scott është sigurisht një nga ai grup i zgjedhur gjithashtu.

Sobre el autor

Juan Gómez-Jurado është një vendas i Madridit. Ai ka lindur më 16 dhjetor 1977. Në kryeqytetin spanjoll Ai mori diplomën e tij në Shkencat e Informacionit, veçanërisht në Universitetin CEU San Pablo. Kjo shtëpi private studimi është një institucion që drejtohet nën parimet e katolicizmit dhe të ashtuquajturit humanizëm të krishterë.

Juan Gómez-Jurado.

Juan Gómez-Jurado.

Ideologjia teologjike e autorit madrilen është evidente në librat e tij të parë, veçanërisht në debutimin e tij letrar, Spiun i Zotit (2006). Në atë kohë, gazetari gjithashtu kishte punuar për media të ndryshme, duke përfshirë Radio España, Canal + dhe Cadena COPE.

Një karrierë e jashtëzakonshme në revista, radio dhe televizion

Autori iberik ka bashkëpunuar me revista të ndryshme kombëtare dhe të huaja. Mes tyre: Çfarë të lexoni, Shënoj y Rishikimi i Librit New York Times. Në mënyrë të barabartë, është i njohur për paraqitjet e tij në emisione të ndryshme radiotelevizive. Një nga më të njohurit ka qenë segmenti "Individët" - së bashku me Raquel Martos - i programit. Julia në valë nga Onda Cero (2014 - 2018).

Po kështu, Gómez-Jurado ka qenë i njohur me audiencën spanjolle falë podkasteve I Plotfuqishëm (së bashku me Arturo González-Campos, Javier Cansado dhe Rodrigo Cortés) dhe Këtu janë dragons. Sa i përket serialeve televizive, paraqitjet e tyre në Seriotet e AXN dhe në programin veror për shikuesit e filmit Kinemaskopazo (2017 dhe 2018).

Punimet më të fundit

 • Prezantuesja e Kondensatori i fluksit në La 2, programi i përmbajtjes historiko-kulturore (2021)
 • Bashkëautor - së bashku me gruan e tij, Dr. në Psikologjinë e Fëmijëve Bárbara Montes - i serisë për të rinjtë Amanda e zezë
 • Në vitin 2021, ai nënshkroi një kontratë me platformën Amazon Prime për t'u bërë krijues i përmbajtjes ekskluzive për markën.

Punë me shkrim

Romani i dytë i Juan Gómez-Jurado, Kontrata me zotin (2007), përfaqësoi një botim shenjtërues në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar. Lindja shitesi me i mire ndan disa nga temat dhe personazhet e përshkruara në të Spiun i Zotit. Megjithatë, Shkrimtari madrilen nuk është vetëm një specialist i romanit, pasi ai ka demonstruar shkathtësinë e tij krijuese duke u futur në zhanre të tjera.

Dëshmi për këtë është titulli jo-fiction Masakra Teknike e Virxhinias: Anatomia e një mendjeje të torturuar (2007). Në mënyrë të ngjashme, ka botuar me sukses dy seri të letërsisë për fëmijë dhe të rinj, alex kolt (5 libra) dhe Rexkatuesit (3 libra). Përveç serialit Amanda e zezë, me dy publikime deri më sot.

Lista e plotë e romaneve të tij

Librat e Juan Gómez-Jurado.

Librat e Juan Gómez-Jurado.

 • Spiun i Zotit (2006)
 • Kontrata me zotin (2007)
 • Stema e tradhtarit (2008)
 • Legjenda e hajdutit (2012)
 • Pacienti (2014)
 • Historia e Fshehtë e Z. White (2015)
 • Shenja (2015)
 • Mbretëresha e Kuqe (2018)
 • Ujku i zi (2019)
 • Mbreti i bardhë (2020).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)