Ujë 6 risi dhe romane klasike me lëngun më thelbësor

Qershori ka filluar kaloi ujë. Dhe megjithëse ata thonë se kurrë nuk bie shije për këdo (gjithmonë imja), uji është një burim - asnjëherë më mirë të thuhet - inspiración për një mijë arte.

Sot vij me këto 6 tituj Pra, i holluar me ujë për një rifreskim. 4 prej tyre janë romane krimi. Risi sapo ka dalë Eva G.ª Sáenz de Urturi, libri i dytë i trilogjisë së tij të Qytetit të Bardhë, pas suksesit të të parit. Dhe 3 tituj në distancë të largët tashmë, ata të Kamileri, villa y Markaris. Dhe 2 të tjerët janë një romantik i Klaudia Velasko dhe një distopi rinore e finlandishtes Emmi Itäranta.

Ujë shiu - Claudia Velasco

Shkrimtari kilian dhe me qendër në Spanjë Claudia Velasco na e sjell këtë histori dashurie botuar dy vjet më parë. Vera Saldana, nga Madridi, vegjetariane, luftime kundër demave dhe idealiste, ajo takohet rastësisht në Irlandë Michael Kennedy, një aktor i talentuar dhe projeksion i jashtëzakonshëm ndërkombëtar. Ata duhet të përpiqen të mbaje romancen tende ndërsa punojnë në rrugët e tyre përkatëse të karrierës.

Me ujin deri në qafë - Petros Markaris

Kjo ishte 6 titulli nga seriali i famshëm me protagonist inspektorin grek Kostas Jaritos. Ishte e para e thirrjes trilogji e krizës brenda sagës.

Jemi në verën e vitit 2010 dhe Jaritos merr pjesë në Boda të vajzës së tij Katerina. Por të nesërmen vrasje Nikitas Zisimópulos, një ish-menaxher banke, të cilit i ishte prerë fyti. Fakti përkon me një fushatë anonime kundër bankave, gjë që inkurajon qytetarët të bojkotojnë institucionet financiare. Jaritos do të duhet të hetojë me ndihmën e dy ndihmësve të tij të zakonshëm. Por vrasësi sapo ka filluar.

Kujtesa e ujit - Emmi Itäranta

Romani i parë të këtij autori finlandez që ka joshur kritikët. Ai ka fituar dy nga çmimet letrare më prestigjioze në vendin e tij: Theos  dhe Kalevi Jäntti për autorët e rinj.

Me temën e mungesës së ujit Itäranta krijon një distopia me adoleshentin Ferris Wheel Kaitio. Ajo trashëgon nga babai i saj virtytet e nevojshme për t'u bërë mjeshtër çaji. Të dy janë të vetmit që dinë vendndodhjen e pak burimeve të ujit të mbetura në mjedisin e tyre.

Por kur babai i saj vdes, Noria mbetet vetëm dhe përgjegjëse për ruajtjen e a pranvera e rrezikshme e fshehur që mund të shpëtojë jetë (dhe t'i marrë edhe ata). Sekreti i ekzistencës së kësaj pranvere arrin në veshët e së resë komandant ushtarak, i cili kontrollon, së bashku me një ushtri të tërë, furnizimin me ujë në territor. Noria do të duhet përpiquni të mbijetoni dhe të mbroni një komunitet i tërë nën kërcënim.

Sytë e ujit - Domingo Villar

Menjëherë pas largimit për në Galicia me pushime, unë gjithmonë rekomandoj Domingo Villar nga Vigo me të tijin romani i parë me protagonist inspektorin e mrekullueshëm Leo Caldas.

En Vigo një saksofonist i ri me sy të lehta gjendet i vrarë në atë që duket të jetë a krimi i pasionit. Inspektori Caldas, i cili kombinon punën e tij me një zyrë radio, do të marrë përsipër hetimin së bashku me të tijin ndihmësi Rafael Estévez, një aragonas i cili nuk shqetësohet nga ironia proverbiale dhe paqartësia e Galicisë.

Prekjet e Humori galisian, verë e mirë, prodhime deti më të mira dhe shumë pezullim. Dhe ideal për ata që i duam te terra galega dhe njerëzit e saj dhe, mbi të gjitha, ne e njohim Vigon dhe rrethinat e tij.

Forma e ujit - Andrea Camilleri

La romani i parë del mjek Montalbano ... Për të dhënë një sfond për të gjithë ata që fillojnë me të.

Përveç Montalbano ka dyzet e pesë vjet, një nuse (i përjetshëm) në Genova dhe është një komisioner policie për qytetin e vogël (dhe imagjinar) të Siçilisë Vigata. Ai është mik i miqve të tij, adhurues i ushqimit të mirë dhe prototip i karakterit më mesdhetar.

Në këtë libër një i njohur politikani dhe biznesmeni duket gjysmë i zhveshur i vdekur brenda makinës tuaj në një lagje të varfër. Gjithçka tregon një sulm në zemër pasi keni qenë intim. Por Montalbano nuk ka besim dhe do të zhytet në një komplot seksual dhe politik.

 

Ritet e ujit - Eva G.ª Sáenz de Urturi

E pritshmja pjesa e dytë e kësaj trilogjie tashmë është në shitje. Krijuesi i mëparshëm gjithashtu shumë i famshëm Saga e të vjetrave vazhdon të korrë suksese kumbuese. Këtë herë lëvizim në dy rrahje.

Ana Belén Liaño, e dashura e parë e Kraken, shfaqet e vrarë. Gruaja ishte shtatzënë dhe u ekzekutua sipas një ritual 2 vjet më parë. Por më parë, në 1992 Unai dhe tre miqtë e tij më të mirë punojnë për të rindërtuar një qytet Kantabrian. Aty ata takojnë një karikaturist enigmatik, të cilin të katër e konsiderojnë dashurinë e tyre të parë.

Dhe duke u kthyer në 2016 ne kemi Kraken, i cili duhet të ndalojë një vrasës që imiton ritet e ujit në vendet e shenjta të Vendit Bask dhe Cantabria viktimat e të cilave janë njerëz të cilët presin një fëmijë. Nënkomisari Díaz de Salvatierra është shtatzënë, dhe nëse Kraken është babai, ai do të bëhet një nga listat e të kërcënuarve nga Ritet e Ujit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.