Fiksi, kemi një problem: racizmin

racizëm

Bota e botimit të trillimeve është rrënuar nga racizmi "strukturor, institucional, personal dhe universal" sipas një raporti të ri që zbuloi se më pak se dy për qind e më shumë se 2000 historive të trillimeve shkencore të botuara vitin e kaluar u botuan nga shkrimtarët zezakë.

Ky raport u botua në revistën Fireside Fiction e cila thotë vetëm se 38 nga 2039 histori të botuara në 63 revista në 2015 janë shkruar nga shkrimtarë zezakë.

"Probabiliteti që është një rastësi që vetëm 2% e shkrimtarëve të botuar janë të zinj në një vend ku 13.2% e popullsisë është e zezë është 0.00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000321%"

 

"Ne te gjithe e dime. E dimë. Nuk na duhet një numër për ta parë, pasi në të gjitha pjesët e shoqërisë sonë, margjinalizimi ndaj zezakëve është ende një problem i madh në botën e botimeve ... I gjithë sistemi është ndërtuar për të përfituar të bardhët"

 

"Nuk mund të them se jam i befasuar… Unë mendoj se kushdo që u kushton vëmendje botimeve të trillimeve në përgjithësi dhe trillimeve të shkurtra në veçanti, e di se ekziston një problem i madh me nën-përfaqësimin e njerëzve me ngjyrë dhe se është edhe më keq për shkrimtarët zezakë. "

Një gjysmë nigerian, gjysmë autori amerikan, Nndi Okorafor, i cili fitoi çmimin World Fantasy, komentoi mbi këtë fakt:

"Nuk më duhet një raport për të më treguar atë që di tashmë. Dreq, kjo është një nga arsyet më të mëdha që fillova të shkruaj, sepse si lexues nuk mund të shoh historitë që dua të lexoj, personazhet që dua të lexoj, mungesën e diversitetit. Nuk kaloj shumë kohë i dëshpëruar për diçka që ka qenë atje për shekuj. Unë e mbaj atë në lëvizje ".

Raporti, i shkruar nga Cecily Kane me të dhënat e përpiluara nga Ethan Robinson, u përqëndrua tek autorët zezakë në veçanti sesa tek autorët me ngjyra sepse, sipas Kane, ndërsa të gjithë ata janë të rëndësishëm, ata vunë re modele të ndryshme në të cilat iniciativat e diversitetit përjashtuan zezakët.

Nga ana tjetër, autori Justina Ireland shkroi një ese të shoqëruar me raportin.

"Komuniteti i trillimeve shkencore dhe fantazisë ka një problem me racën. Më konkretisht, shtëpia botuese SFF si një e tërë është, dhe është akoma, anti-e zezë. Njerëzit në SFF pëlqejnë tregojnë autorët e suksesshëm zezakë si provë se ne kemi evoluar sepse është mashtrim popullor që nëse një person i vetëm me ngjyrë mund të ketë sukses atëherë padyshim që të gjithë kemi lëvizur përtej racizmit institucional. Por një analizë e vitit 2015 ka vendosur të vërtetën në lidhje me këtë gënjeshtër ”.

Autori Troy L Wiggins gjithashtu shkroi një ese tjetër duke komentuar sa vijon:

"E vërteta është se Unë kam një shans më të mirë për të qenë i dënuar padrejtësisht për një krim sesa për të shitur një histori. trillim i shkurtër për një revistë ".

A nuk ju kujton ky koment realitetin e To Kill a Mockingbird? Nëse jeni i zi, automatikisht dënoheni dhe të gjithë do të supozojnë se nëse dikush ju akuzon për diçka, do të jetë e vërtetë.

Brian White është autori i një reviste që hodhi një vështrim kritik në revistën e tij, e cila botoi vetëm 3 tregime të shkurtra nga shkrimtarët zezakë në 2015 nga gjithsej 32.

"Gjeje çfarë? Në 2015 Fireside nuk ka botuar asnjë shkrimtar të zi. "

Ai gjithashtu komenton se, sapo t'i hapen sytë, ai do të bëjë një përpjekje më të madhe për të parandaluar që ajo të ndodhë përsëri.

"Kjo është diçka që Unë kam bërë në të kaluarën, por dua të jem më e vetëdijshme për të. Për periudhat tona të hapura të dorëzimit, ne do të shtojmë një formë për t'i lejuar shkrimtarët të përfshijnë vullnetarisht dhe në mënyrë anonime informacionin e tyre demografik. Pjesa më e madhe e të dhënave që kemi është numri i shkrimtarëve zezakë që po dërgojnë histori në revistën tonë. Biseda me shkrimtarët zezakë, si për kompaninë tonë dhe në përgjithësi, është shumë e rëndësishme që të kemi diversitet si pjesë e udhëzimeve të prezantimit. Por edhe më e rëndësishme është prova se kjo në të vërtetë po vihet në veprim. Nëse thoni që diversiteti është i rëndësishëm për ju dhe atëherë një shkrimtar me ngjyra shikon revistën tuaj dhe kupton se shumica e postimeve janë nga burra të bardhë në burra të bardhë duke bërë gjëra të bardha për burra, autori i zi ndoshta nuk do të zhduket. Prezantoj "


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.