Tregime të shkurtra: cilat janë ato, karakteristikat dhe si të shkruhet një

Tregime të shkurtra.

Tregime të shkurtra.

Tregimet e shkurtra janë tregime jashtëzakonisht të shkurtra në të cilat trajtohet një temë e vetme. Në përgjithësi, ato nuk kanë kufizime në temën e duhur dhe variojnë nga histori të trilluara deri tek tekste të një natyre sugjestionuese ose të pazakontë. Mikro-historitë pothuajse gjithmonë anojnë nga çështjet e mbinatyrshme ose përshkrimet e një realiteti mbresëlënës.

Sido që të jetë, dy elementët themelorë brenda këtij nëngjini letrare janë origjinaliteti dhe konkretizmi. Në këtë mënyrë, historia e shkurtër do të ketë aftësinë të befasojë ose të pushtojë lexuesin (dhe nuk do të jetë një rrëfim "i harruar lehtësisht"). Kjo do të thotë, autori duhet të ketë aftësinë të fiksojë shikuesit e tij nga fjalia e parë deri në fjalinë e fundit.

Karakteristikat e tregimit të shkurtër

Cilësitë e mëposhtme përcaktojnë një histori të shkurtër:

Konciz

Padyshim, një histori e shkurtër nuk ka të njëjtën hapësirë ​​për të zhvilluar përshkrime të mjedisit krahasuar me zhanret e tjera letrare (të tilla si romani, për shembull). Gjithashtu nuk ka vend për të prezantuar personazhet në thellësi dhe nuk ka kohë për të reflektuar në motivimet e tyre. Në përputhje me rrethanat, zhvillimi i tregimit është i ngjeshur në maksimum.

Numrat e zvogëluar

Një histori e shkurtër kurrë nuk ka më shumë se tre personazhe, zakonisht filli i rrëfimit mbartet nga monologu diskursiv i protagonistit. Në kusht, në mikro-histori nuk ka kohë për të "soditur" mjedisin ose për disa kthesa në komplot (Mund të jetë vetëm një, në fund).

Intensiv

Një histori e shkurtër fillon pa hollësira apo detaje "sipërfaqësore"; veprimi shkon drejt e në pikën. Në këtë kuptim, shënimet e këtij lloji të teksteve janë zakonisht parashikime të një momenti kulmor ose të një pasazhi të ngarkuar me tension. Në fakt, mikro-historitë më të mira karakterizohen duke përfituar nga dhe duke rritur ndikimin ose përshtypjen e krijuar përpara dhe duke e ruajtur atë deri në mbyllje.

Shtë "një histori brenda një historie tjetër"

Tensioni i domosdoshëm narrativ i një historie të shkurtër arrihet nga autorët përmes përdorimit të ritmit. Në të njëjtën kohë, sekuenca dinamike e ngjarjeve kërkon kontroll të saktë të sasisë së informacionit të transmetuar. Arsyeja është e thjeshtë: qëllimi është të nxisim ndjenjën se lexuesi ka një "paraqitje të shkurtër" të privilegjuar të një historie shumë më të madhe të mëvonshme.

Stili diskursiv

Shumica e tregimeve të shkurtra rrëfehen përmes mënyrës së të folurit. Kjo vihet re veçanërisht në mikro-tregimet e shkruara në vetën e parë. Këto janë të ngjashme me deklaratat, shpërthimet ose portretet e ekzaltuara të protagonistit.

Llojet e tregimeve

Llogari realiste

Siç nënkupton emri, është një histori e shkurtër e frymëzuar nga një fakt i mundshëm. Prandaj, argumenti i tij fillon nga vëzhgimi i afërt i një mjedisi të caktuar ose nga një hetim real. Sidoqoftë, puna e mëparshme dokumentare nuk është e detyrueshme. Një nga format më të zakonshme të historisë realiste është policia, në të cilën një anekdotë i paraqitet lexuesit në lidhje me një krim.

Histori fantastike

Ato janë ato ku kanë vend të gjitha llojet e ngjarjeve joreale, (në të vërtetë, ngjarjet e pamundura dhe / ose personazhet trajtohen sikur të ekzistonin vërtet). Në mënyrë të barabartë, ka mikro-histori të meta-trillim nga natyra anekdotale. Këto bazohen në një ngjarje historike, edhe pse me një komplot të shpikur pjesërisht ose plotësisht nga shkrimtari.

Rekomandime për të shkruar një histori të shkurtër

Lexoni shumë tekste të këtij lloji

Ka autorë të panumërt që janë mjeshtra të vërtetë të kësaj nën-zhanri letrar, ata janë referenca më e mirë e mundshme kur shkruani një tregim të shkurtër. Midis atyre emrave të mëdhenj në Spanjisht janë Soledad Castro, Julio Cortazar, Jorge Luis Borges, Mario Benedetti, Julio Ardiles, Vicente Huidobro dhe Gabriel García Márquez.

Jorge Luis Borges.

Jorge Luis Borges.

Fokus ekskluziv në ngjarjet që do të rrëfehen

Duke qenë një lloj rrëfimi i kondensuar, konkret dhe intensiv, është e nevojshme të zgjidhni me kujdes se cilat pasazhe kanë rëndësi të vërtetë brenda një komploti. Një nga mënyrat për të arritur në këtë pikë është të shkosh nga makroja në mikro, diçka si "një përmbledhje e një përmbledhjeje". Nën-komplotet pa dyshim janë lënë anash.

Në të njëjtën kohë nuk mund të lësh disa element thelbësor sepse e bën të pakuptimtë tërë historinë. Pra, përshkrimi i një historie të shkurtër të mirë është një ekuilibër perfekt midis një vëllimi të madh informacioni - të treguar me një ritëm koherent ose të kuptueshëm - dhe gjatësisë më të vogël të mundshme.

Përzgjedhja e kujdesshme e personazheve

Kur një histori e shkurtër ka dy ose tre personazhe, këshilla është që t'i dalloni ato shumë qartë. Sidoqoftë - pasi nuk ka vend për përshkrime të hollësishme - tiparet kryesore duhet të vërehen me pak fjalë (sa më pak aq më mirë). Në këto raste, kontrasti midis personazheve mund të përdoret për ta bërë lexuesin të mendojë ose dyshojë.

Deklarata e strukturuar e fakteve

Organizimi super kompakt i historisë së shkurtër nuk e përjashton atë nga tregimi i lexuesit elementet e saj themelore:

 • Një hyrje (hyrje)
 • Një zhvillim
 • Një denoncim

Sigurisht, secila nga këto pjesë të tekstit zakonisht është vetëm një ose dy fjali dhe ato mbajnë një sekuencë kronologjike. Përndryshe, rreziku i krijimit të një historie të pakuptueshme është mjaft i lartë.

Një fillim tronditës, një mbyllje e paharrueshme

Fillimi duhet të tërheqë vëmendjen e lexuesit sa më shumë që të jetë e mundur. Kështu, hyrja duhet të jetë emocionuese dhe tërheqëse për vëmendjen. Në mënyrë të ngjashme, kthesa e fundit përfaqëson një mundësi për ta lënë shikuesin në frikë. Për të arritur të dy efektet, është e nevojshme të planifikoni dhe zgjidhni me kujdes informacionin e shfaqur në secilën rresht të tekstit.

Zgjedhja e rrëfimtarit

Për shkak të shkurtësisë së tekstit, ka vend vetëm për një raportues të vetëm. Në këtë kuptim, më të përshtatshmet për një mikro tregim janë treguesi kryesor dhe treguesi i gjithëdijshëm. Përveç kësaj, lloji i rrëfyesit lejon lojëra të caktuara me gjuhën që varen shumë nga origjinaliteti i autorit.

Befasia është në detaje

Gabriel Garcia Marquez.

Gabriel Garcia Marquez.

Megjithë kufirin e kufizuar në dispozicion për të kapur disa detaje, këshillohet të mos bëni plotësisht pa to. Në këtë drejtim - edhe një herë - aftësia e shkrimtarit për konkretësi është thelbësore për të kondensuar ato përshkrime të domosdoshme për qëndrueshmërinë e tregimit. Plus, ata elementë kryesorë mund të rrisin shanset tuaja për të marrë një fund mahnitës.

Më në fund, titulli

Pas kondensimit, shqyrtimit dhe korrigjimit të gabuar të përmbajtjes me kujdes ... është koha t'i jepni tekstit një titull. Në këtë pikë, këshilla është të shkoni në një titull intrigues, interesant dhe provokues. Mbi të gjitha, një ose dy gjëra në lidhje me një histori të shkurtër duhet të mbeten në mendjen e lexuesit: titulli dhe mendimi ose shqetësimi që ai prodhoi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, me të vërtetë është një udhëzues shumë i vlefshëm.
  -Gustavo Woltmann.

 2.   albert paqe dijo

  Sapo lexova "Dritën e nostalgjisë dhe historitë e tjera" të Miguel Angel Linares. Rekomandohet shumë një libër me tregime, aforizma dhe fraza. Shumë romantik dhe melankolik. Rekomandohet për ata që pëlqejnë tregimet e shkurtra.