Minjtë Tregime rreth tyre për të festuar Vitin e Ri Kinez

Minjtë. Pak kafshë me një reputacion kaq i keq si ata. Përveç disa Ratuille herë pas here, të tjerët nuk janë të dashur ose të interesuar për asgjë tjetër përveç eksperimente shkencore. Por në letërsi ata japin për shumë histori, sidomos tmerri. Ademas, viti i ri kinez filloi dje Miu metalik. kështu ekzistojnë këto tituj ku minjtë janë protagonistë.

Minjtë - Miguel Delibes

Klasike e letërsisë spanjolle. Historia e Nini dhe Xhepi, të cilët jetojnë në një shpellë dhe mbijetojnë minjtë e gjuetisë në lumin e qytetit, shërben si një tragjik dhe shumë i vështirë drama dhe mjerimi, por edhe madhështia dhe bukuria e Kastile rurale e kohës.

Historia e pabesueshme e ... meze të lehtë - David Walliams

Ne shkojmë në letërsia për fëmijë, ku nga përrallat klasike si Miu i vogël i vetëkënaqur (nga Perrault) ose Futelist i Hamelin (nga Grimms), kalojmë te a bestseller bashkëkohor siç është Walliams. Kjo është historia e Zoe, një vajzë që ka si nuskë në një mi dhe duhet ta mbrojë atë nga a shitës i keq i hamburgerëve shëtitës, në një aventurë me shumë humor. Nga 9 vjet.

Le të na pushtojnë minjtë! - Begoña Oro

Begoña Oro Pradera është nga Zaragoza dhe përveç përkthyes dhe këshilltar botuese, ajo është gjithashtu autore e letërsisë për fëmijë dhe të rinjve dhe librave shkollorë. Ai fitoi Çmimi Grand Angle në vitin 2011 dhe si të mos publikohet me vulën e referencës siç është Varka me avull.

Në këtë libër ne takojmë nxënës të një shkolle i cili ëndërronte të jepte mësim në një Kala e magjepsur, derisa një ditë mësuesi i tyre njoftoi vizitën e shërbimi i deratizimit. Por shfarosësit të kompanisë që erdhi nisur një magji dhe i ktheu studentët në brejtës duke shkaktuar një murtajë në shkollë. Kështu do të arrijnë ata fëmijë Gjej nje zgjidhje në mënyrë që ata të mos shfarosen dhe të bëhen përsëri njerëz?

Mbreti i minjve - James Clavell

Ishte romani i parë nga ky autor australian (anglisht për burime të tjera), i njohur më vonë me tituj si Shogun ose si skenarist (Arratisja e madhe) Dhe drejtor e filmave (Rebelimi në klasë) Clavell luftoi në Luftës së Dytë Botërore dhe me vetëm 18 vjet u bë i burgosur nga japonezët dhe dërguar në një burg nga Singapori. Kjo përvojë e ndihmoi atë për të shkruar këtë histori që u vendos gjithashtu në një kamp përqendrimi në Singapor.

Ata bashkëjetojnë atje Oficerë britanikë, australianë, zelandë të re, amerikanë dhe kanadezë, dhe problemi i tyre më i madh është mungesa e ushqimit dhe ilaçeve. Vetem më të fortët mbijetojnë dhe midis tyre është Rey, një trupor amerikan, i aftë në të gjitha llojet e biznesit të tilla si, për shembull, minjtë bebe.

Zoti i miut - Richard Corben

Dhe arritëm në terror, së pari në formën e komik, me Corben, i cili në këtë histori na tregon gjëra të tmerrshme që fshihen brenda pyjet afër Arkham. Atyre u vjen një arrogant qytetar i cili fillon një kërkim që do ta çojë atë të takohet tmerret që përzihen mutacione lovecraftian me legjendat indiane.

Minjtë e varrezave - Henry Kuttner

Henry Kuttner ishte pjesë e rrethi i tifozëve lovecraft i cili korrespondonte me të. Ky romancier i Los Anxhelosit dhe tregimtar i trillimeve dhe trillimeve të trillimeve shkencore botoi të tijat historia e parë në vitin 1936. Ishte kjo përrallë e tmerrshmeLucha e pafund e Mason, rojtari i vjetër i një prej varrezave më të vjetra të Salemit, me minjtë.

Varrosja e minjve - Bram Stoker

Më në fund, një nga historitë e tmerrshme të mjeshtrit irlandez të shekullit të XNUMX-të, i cili shkroi para Dracula. Vendosur në Nëntoka e Parisit, numëroni Aventura e cila bëhet një ndjekje makthi një Joven Anglez i cili zhyte në to dhe ndeshet me disa figura fantazmë tek i cili mjerimi e ka fshirë njerëzimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.