Tregime të Edgar Allan Poe

Citim i Edgar Allan Poe.

Citim i Edgar Allan Poe.

Të flasësh për tregimet e Edgar Allan Poe (1809 – 1849) do të thotë të eksplorosh veprën e një prej autorëve të pavdekshëm të letërsisë në gjuhën angleze. Megjithëse vdiq relativisht i ri - në moshën 40-vjeçare - ai mundi të botojë njëzet e gjashtë tregime, tridhjetë e dy pjesë poetike, nëntë ese kritike dhe një roman. Midis tyre, historitë e tij të shkurtra misterioze dhe horror janë veçanërisht të famshme.

Përveç kësaj, shkrimtari boston konsiderohet si pararendës i dy zhanreve narrative: romanit kriminal dhe romanit fantashkencë. Rrjedhimisht, është e pamundur t'i shpëtojmë ndikimit të Poe-s mbi shkrimtarët dhe artistët e mëvonshëm të panumërt. Në fakt, ndikimi i tij në kulturën popullore (veçanërisht i dukshëm në arketipin e detektivit modern) vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Përmbledhje e pesë tregimeve emblematike nga Edgar Allan Poe

"Një ëndërr"

Një ëndërr —emri origjinal në anglisht— ishte tregimi i parë i botuar nga autori amerikano-verior, i cili e nënshkroi me një “P” të thjeshtë. Historia transmetohet nga një tregimtar në vetën e parë që përjeton gjendje të përziera zgjimi dhe ëndërrimi. së bashku me momentet e dritës dhe shpresës. Shumë nga ëndrrat e protagonistit janë të errëta, të tjerat janë shumë të mira, por asnjëra prej tyre nuk është e çuditshme për të.

Paralelisht, narratori ndihet i pakëndshëm me jetën e tij reale, në të cilën ai mbart një pesimizëm të dukshëm dhe një lidhje toksike me të kaluarën.. Ai emocionohet vetëm kur është zgjuar kur shkëlqimi e drejton drejt një emocioni pozitiv dhe të pastër. Në fund, folësi u jep më shumë kuptim atyre vizioneve të shkëlqyera të ditës sesa dritës së mëngjesit pas një nate me makthe.

"Krimet e rrugës së morgut"

Vrasjet në Rue Morgue Është një tekst themelor për zhanrin e romanit kriminal. Arsyeja: Auguste Dupin, detektivi i parë modern në fiction, prezantohet për herë të parë në këtë histori. Po kështu, ky personazh është prototipi themelues i studiuesit bazuar në analizat racionale dhe kërkimin shkencor për zgjidhjen e rasteve.

Historia sillet rreth vrasjes brutale të dy grave që ishin në një dhomë të mbyllur. Pastaj Dupin fillon në veprim kur dikush i afërt i tij akuzohet për vrasje. Për të zgjidhur misterin, është e nevojshme të deshifrohet se si u arratis autori, të përcaktohet origjina e kaq shumë dhunës dhe të shpjegohet zëri misterioz në një gjuhë të huaj që dëgjuan dëshmitarët e hutuar.

"Misteri i Marie Rogêt"

Misteri i Marie Roget përfaqëson paraqitjen e dytë të Auguste Dupin (e treta dhe e fundit ishte në "Letra e shprishur"). Komploti fillon në 1841 me zbulimin e trupit të Mary Rogers — një vajzë tërheqëse e njohur që punonte në një dyqan duhani— në lumin Hudson. Vdekja zgjon interesin publik së bashku me shfaqjen e teorive të ndryshme, thashethemeve dhe madje edhe dëshmive të rreme.

Veç kësaj, vetëvrasja e të fejuarit të Marisë shton spekulimet. Përpara se, Dupin e çon lexuesin për dore në rindërtimin e detajuar të vrasjes, që nga rregullimi i veshjeve të viktimës e deri te transportimi i saj në lumë. Për këtë arsye, disa akademikë identifikojnë në këtë histori një qëllim të dyfishtë: sagacioz dhe edukativ.

"Macja e zezë"

Ne fillim, protagonisti - në burg - pretendon se është i shëndoshë kur përshkruan se si ekzistenca e tij u përfshi në flakë. Në mënyrë të ngjashme, ky personazh pretendon të jetë një dashnor i kafshëve që në fëmijëri (një pasion i përbashkët me gruan e tij). Rrjedhimisht, ai dhe partnerja e tij kishin një shtëpi plot me kafshë, mes të cilave ishte një mace e zezë super-inteligjente e quajtur Plutoni.

Megjithatë, kur konsumoi alkool u bë agresiv fizikisht dhe verbalisht ndaj bashkëshortes dhe kafshëve shtëpiake. Vesi e fiksoi njeriun pas maces dhe filloi të dyshonte për gjithçka rreth tij. Në këtë mënyrë, krijohet një skenar gjithnjë e më i errët, i cili në mënyrë të pashmangshme çon në një rezultat të rënduar.

"Zemra e treguar"

Zemra Treguese ndjek një tregimtar të panjohur dhe jo të besueshëm, i cili këmbëngul në mendjen e tij pavarësisht se sapo ka vrarë një plak me një "sy shkaba". Ishte një vrasje e llogaritur ftohtë; Pasi e konsumoi, protagonisti e bëri copë-copë trupin dhe i fshehu pjesët poshtë dërrasave të dyshemesë.

Megjithatë, ndjenja e fajit bën që narratori të dorëzohet për shkak të një halucinacioni; gjoja, vrasësi ende mund të dëgjojë rrahjet e zemrës së të ndjerit. Përveç kësaj, Marrëdhënia mes viktimës dhe autorit nuk bëhet kurrë e qartë dhe as kuptimi i syrit të çuditshëm. Në të kundërt, detajet e krimit zbulohen në detaje.

Rreth autorit, Edgar Allan Poe

Lindja dhe fëmijëria

Edgar Allan Poe.

Edgar Allan Poe.

Në Boston, Massachusetts, të enjten, më 9 janar 1809, lindi Edgar Allan Poe. Ai ishte më i riu nga tre fëmijët e lindur nga David Poe Jr. nga Baltimore dhe Elizabeth Arnold Poe nga Britania (të dy ishin aktorë). Në fakt, poeti nuk i njohu kurrë prindërit e tij, mirë babai u largua nga shtëpia menjëherë pas lindjes shkrimtari dhe nëna vdiq nga tuberkulozi në 1812.

Për këtë arsye, Edgar i vogël e kaloi pjesën tjetër të fëmijërisë dhe adoleshencës në Richmond të Virxhinias. atje dheAi ishte nën tutelën e John Allan, një tregtar i suksesshëm duhani, dhe gruas së tij, Frances, me të cilin ka krijuar një lidhje të ngushtë. Nga ana tjetër, marrëdhënia me tutorin e tij ishte e vështirë, pasi ai donte që Poe të vazhdonte me biznesin e familjes, pavarësisht vokacionit të parakohshëm poetik të dukshëm tek djali.

Studimet universitare, publikimet e para dhe përvoja ushtarake

Në 1826, Poe filloi të frekuentonte Universitetin e Virxhinias, ku fitoi nota të shkëlqyera. Por ai nuk mori para të mjaftueshme nga Allan - sigurisht, çështjet financiare kanë shkaktuar gjithmonë mosmarrëveshje midis shkrimtarit dhe mësuesit të tij - për të mbuluar studimet e tij. Për këtë, i riu i letrave filloi të luante bixhoz, por përfundoi në borxhe dhe duhej të kthehej në shtëpinë e tutorëve të tij.

Në Virxhinia, u arrit një pengesë e re: fqinja dhe e fejuara e tij, Sarah Elmira Royster, ishin fejuar me një tjetër. I dëshpëruar, Poe pati një qëndrim të shkurtër në Norfolk përpara mbërritjes së tij në Boston, ku botoi librin e tij të parë: Tamerlani dhe poezi të tjera (1827). Ishte një kohë e vështirë financiare për të; fillimisht u përpoq të siguronte jetesën nga gazetaria dhe më pas u regjistrua në ushtrinë amerikane.

martesë

Gjatë viteve 1930, Poe punoi si gazetar dhe kritik krahas synimeve të tij të forta për të jetuar vetëm me shkrim. Pjesa më e madhe e prodhimit të tij letrar u materializua nga 1835 falë mbështetjes së zotërinjve milionerë si John P. Kennedy. Po atë vit ai u martua me kushërirën e tij 13-vjeçare, Virginia Eliza Clemm (edhe pse të dhënat treguan se ajo ishte 21).

Vitet e fundit

Në fakt, Poe ai kurrë nuk i stabilizoi financat e tij; ai shpesh iu dorëzua varësive të tij (kryesisht alkoolizmit). Për më tepër, kur gruaja e tij vdiq nga tuberkulozi në 1847, çifti ishte i zhytur në pasiguri. Më në fund, pas disa përpjekjeve të pasuksesshme për t'u rimartuar, poeti vdiq më 7 tetor 1849 për arsye të paqarta deri më sot.

Të gjitha tregimet e Edgar Allan Poe

 • "Një ëndërr", 1831
 • Metzengerstein, 1832
 • "Dorëshkrim i gjetur në një shishe", 1833
 • "Mbreti i Murtajës", 1835
 • Bernice, 1835
 • Ligeia, 1838
 • "Rënia e Shtëpisë së Usher", 1839
 • William Wilson, 1839
 • "Njeriu i turmës", 1840
 • "Një zbritje në Maelström", 1841
 • "Vrasjet e Rue Morgue", 1841
 • "Maska e vdekjes së kuqe", 1842
 • "Gropa dhe lavjerrësi, 1842
 • "Portreti Oval", 1842
 • "Brumbulli i Artë", 1843
 • "Misteri i Marie Rogêt", 1843
 • "Macja e zezë", 1843
 • "Zemra Treguese", 1843
 • "Kutia e zgjatur", 1844
 • "Letra e zhveshur", 1844
 • "Varrimi i parakohshëm", 1844
 • "Demoni i perversitetit", 1845
 • “E vërteta për rastin e zotit Valdemar”, 1845
 • "Sistemi i Dr. Tarr dhe Profesor Fether", 1845
 • "Valla e Amontilados", 1846
 • "Hop-Frog", 1849.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.