Një nga historitë. Gotët, Erotikët, Viktorianët, Republikanët dhe Zezakët

Historitë janë gjithmonë aty. Dhe në verë, për më dembelët, ata që vendosin fytyra para romaneve të shumë faqeve, është një mundësi më e lehtë? Varet nga ato histori, natyrisht. Ky është një zgjedhja e 6 përmbledhjeve histori të zhanre dhe epoka të ndryshme. Ato nënshkruhen me emra si Agatha Christie o Raymond Chandler, apo Viktorianet Thomas Hardy dhe Elizabeth Gaskell. Dhe ne gjithashtu kemi Markezin Francez De Sade tashmë një manchego universale si Francisco Garcia Pavon.

Histori të plota - Christie Agatha

kjo përpilimi Përmban të gjitha tregimet e shkurtra të shkruara nga shkrimtarja e mistereve, Agatha Christie. Ata janë mbledhur në rendi kronologjik në të cilin u botuan në Mbretërinë e Bashkuar. Për shembull, Hercule Poirot u shfaq për herë të parë në një histori të shkurtër në revistë Skica në vitin 1923 dhe kështu u botuan pjesa tjetër: në revistat javore dhe mujore.

Ata janë një shembull më shumë i talentit të shkrimtarit dhe trajtojnë nga raste vrasjesh, grabitjesh dhe shantazhesh plot pezullim, edhe ata që hipin temat e mbinatyrshme. Disa nga historitë që përfshin janë Aventura e «Yllit të Perëndimit», Tragjedi në Marsdon Manor, Aventura e apartamentit të lirë o Vjedhja e miliona dollarëve në bono.

Përralla gotike - Elizabeth Gaskell

Elizabeth Gaskell është një nga romancierët më të mëdha të realizëm viktorian. Në këto histori ai ndërthuri elementet më klasike të zhanër gotik aq e rëndësishme atëherë: zhdukjet misterioze, Fantasmas hakmarrës, kalorës dhe aristokratë me një jetë të dyfishtë vrasësish dhe banditësh, të mbyllur në kështjella, mallkime që kthehen kundër pasardhësve të atij që i shqiptoi, përndjekje të paepur ose arratisje të dhimbshme. E gjithë kjo me figurën e heroinat gjithashtu shumë të shënuar nga gjendja e tyre si gra.

Komike, përralla dhe fabula - Markezi de Sade

Si të mos sjell në mendje frymën e Donatien Alphonse Francois, Markezi de Sade për miqtë, në verën e nxehtë? Këto Komike, përralla dhe fabula u botuan në 1788 dhe, megjithëse përshkruhej si e pahijshme në kohën e tij, ashtu si ishte e gjithë puna e tij, Markezi de Sade gjithashtu mund të konsiderohet moralist i cili denoncon tek ata hipokrizinë e kohës së tij.

Ky titull është një koleksion i madh i tregimeve shumë të shkurtra që flasin për ne për dashurinë dhe seksin në aspekte të shumëfishta. Ka nga dashuritë e pafajshme të adoleshencës, pabesitë, hakmarrja dashurore, treshe, çoroditjet, pajtimet e çifteve, zotërinj të lirisë, dashnorë të zjarrtë. Dhe ky mesazh moralist qëndron në themel të të gjithë atyre.

Histori të plota - Thomas Hardy

Ky vëllim mbledh së bashku katër libra me tregime që shkrimtari anglez botoi në jetë plus disa të tjerë, të pabotuar ose botuar në revista. Ai përfshin Përrallat e Wessex, Një grup Zonjesh Fisnike, Ironitë e Vogla të Jetës y Një njeri i ndryshuar dhe histori të tjera. Ata janë kryesisht të frymëzuar nga tradita gojore dhe midis tyre janë legjenda historike, përralla me elemente fantastike, përralla të zgjuarsisë dhe dinakërisë, dhe ato më dramatike.

Përralla republikane - Francisco García Pavón

Ky libër është konsiderohet më e mira të shkrimtarit Tomellosero García Pavón dhe mirëmban tsjellje ono të tij më të njohur në rolin kryesor të pashprehshmit Plini. Ajo gjithashtu ka elemente autobiografike dhe ato përkojnë me vitet e Republika e dytë. Kështu, lartësimi i lirive dhe ndjenjat republikane lejojnë gjithashtu kujtimin e të mësuarit të tyre jetësor.

Ata janë gjithashtu një shfaqje e madhe e realizmit social përshkruhet me gjuhë të saktë, lirikë dhe doza të mira humori që karakterizojnë autorin. Dhe nuk e ka humbur vlefshmërinë ose interesin e saj.

Të gjitha tregimet - Raymond Chandler

Kjo është vetëm botim i plotë prej 25 tregimesh nga mjeshtri amerikan i letërsisë detektive. Raymond Chandler filloi të botonte tregime në revista të njohura si Maskë e zezë para se të shkruajë romanet e tij të famshëm. Në to ai rafinoi artin dhe stilin e tij dhe ndërtoi ato bota e nëndheshme aq karakteristike për punën e tij. Ata janë histori të drejtpërdrejta në të cilën ai na vendos në atë atmosfera e dhunës me të cilin lëvizin heronj ironiki ftohtë dhe i vetmuar duke kulmuar në krijimin e tij më të kujtuar, Philip Marlowe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.