Poezi te kenduara

Kënduar Poezi e Serrat

Të rishikosh secilën nga këngët e secilës prej këngëtarëve aktualë dhe të mëparshëm të kohës sonë është shumë e vështirë. Ajo që nuk është aq e vështirë është të kuptosh se sa këngë duken si poezi dhe sa poema të njohura dhe anonime janë bërë këngë. letërsia dhe muzika ato janë arte që janë të lidhura ngushtë; çdo këngë ka disa poezi dhe pothuajse e gjithë poezia mund të bëhet një këngë.

Sot duam të rishikojmë këto tre poezi të bëra në këngë. A tingëllojnë të njohur?

«Për një elm të thatë», shkruar nga Antonio Machado dhe kënduar nga Serrat

"Për një pemë të thatë elm" Titullohet një këngë e kënduar nga më të njohurit Joan Manuel Serrat dhe e shkruar pothuajse tërësisht nga poeti spanjoll Antonio Machado. Serrat huazon shumë më tepër poezi nga ky poet i mirënjohur Sevillian: «Këngët», «Saeta», «Mizat», «Të qara dhe vargje për vdekjen e Don Guido» y "Portret". Të gjitha këndohen në vitet '70 nga këngëtarja katalanase.

Tek elmi i vjetër, i ndarë nga rrufeja
dhe në gjysmën e saj të kalbur,
me shirat e prillit dhe diellin e majit,
kanë dalë disa gjethe jeshile.

Elm njëqindvjetor në kodër ...
Një myshk i verdhë
lëpin lëvoren e bardhë
te bagazhi i kalbur dhe i pluhurosur.

Para se të të rrëzoj, elmo duero,
me sëpatën e tij druvarë dhe zdrukthëtar
Unë të kthej ty në një zile zile,
kamion vagon ose zgjedhë kamionçinë;
para se të kuqe në shtëpi, nesër,
digjen nga ndonjë kasolle e mjerë.

Para se lumi drejt detit të shtyn
përmes luginave dhe përroskave,
elm, unë dua të shënoj në portofolin tim
hirin e degës tënde të gjelbër.

Zemra ime pret
gjithashtu drejt dritës dhe drejt jetës,
një mrekulli tjetër e pranverës.

"Para se të të dua, dashuri", shkruar nga Pablo Neruda dhe kënduar nga Pedro Guerra

"Para se të dua, dashuria" Ishte poezia e zgjedhur e kilianit Pablo Neruda nga këngëtarja spanjolle Pedro Guerra. Një poezi romantike ku ato ekzistojnë dhe me delikatesë dhe bukuri ekstreme. Pedro Guerra nuk është i vetmi që realizon mundësitë e teksteve të shkruara nga Neruda. Shumë artistë të tjerë këndojnë poezitë e Kilianit. Midis tyre janë të ndjerët Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Vega që këndoi atë të «Unë nuk të dua përveçse të dua», «Ode ne kitare» nga Vicente Friend, "Era më kreh flokët" kënduar nga flamenco Miguel Poveda o "Hesht" nga meksikani Julieta Venegas.

Para se të dua, dashuria, asgjë nuk ishte e imja:
Unë lëkunda nëpër rrugë dhe gjëra:
asgjë nuk llogaritej ose kishte një emër:
bota ishte e ajrit që unë prisja.

Unë i dija sallat e hirit,
tunele të banuara nga hëna,
hangarë mizorë duke thënë lamtumirë,
pyetje që këmbëngulnin në rërë.

Gjithçka ishte bosh, e vdekur dhe e heshtur,
të rënë, të braktisur dhe të prishur,
gjithçka ishte e huaj në mënyrë të patjetërsueshme,

gjithçka ishte e të tjerëve dhe askujt,
deri në bukurinë dhe varfërinë tënde
ata e mbushën vjeshtën me dhurata.

"Tierra luna", shkruar nga Mario Benedetti dhe kënduar nga Eugenia León

Kënduar Poem nga Mario Benedetti me ngjyra

Unë kurrë nuk do të ndalem së duartrokituri për tekstet uruguajane Mario Benedetti dhe kjo poezi e titulluar «Hëna e Tokës» nuk do të ishte më pak. E njëjta gjë do të mendonte Eugjenia Léon kur në vitet 80 vendosi ta këndojë. Poezi të tjera nga Benedetti që janë kënduar janë: "Le të bëjmë një marrëveshje", "Mbrojtja e gëzimit" y "Jugu gjithashtu ekziston", të tre në zërin e Joan Manuel Serrat o "Unë të dua" y "Ende" nga Nacha guevara.

Kur lodhem nga rutina
duke u zemëruar dhe grabitur,
kur lodhem nga kjo prishje
Unë do të lëviz në hënën e re

Oh! Tokë-Hënë, Tokë-Hënë,
Unë i mbaj krahët e artë sot
dhe qielli sipër, si një meteor,
Unë po shkoj.

Oh! Tokë-Hënë, Tokë-Hënë,
pas ishte kurve fat,
pas të vdekurve dhe luftës,
mirupafshim!

Disa kohë jeta ime akoma
shih shpërthejnë në të kaluarën
planeti im i trishtuar dhe i çiltër
i cili mendonte se ishte i civilizuar.

Oh! Tokë-Hënë, Tokë-Hënë,
bota kaotike dhe e kalbur,
nga këtu lart them lamtumirë
Mirupafshim!

"Era më kreh flokët", shkruar nga Pablo Neruda dhe kënduar nga Miguel Poveda

Dëgjojini këto vargje me tonin flamenko aq karakteristik Miguel Poveda është një bukuri e vërtetë. Miguel Poveda këndon nga bulerías në coplas, dhe megjithëse karriera e tij muzikore ka përparuar shumë, ai përsëri herë pas here u kushton disa nga kompozimet e tij vargjeve antike.

Era më kreh flokët
si një dorë e nënës:
Hap derën e kujtesës
dhe mendimi shkon larg.

Ata janë zëra të tjerë që unë mbaj,
këndimi im është nga buzët e tjera:
në grotto tim të kujtimeve
ka një qartësi të çuditshme!

Frutat e tokave të huaja,
valët blu të një deti tjetër,
dashuritë e burrave të tjerë, hidhërimet
që nuk guxoj ta kujtoj.

Dhe era, era që më kreh flokët
si një dorë e nënës!

E vërteta ime humbet natën:
Nuk kam natë apo të vërtetë!

Shtrirë në mes të rrugës
ata duhet të më shkelin për të ecur.

Zemrat e tyre kalojnë nëpër mua
i dehur me verë dhe duke ëndërruar.

Unë jam ende një urë midis
zemrën dhe përjetësinë tënde.

Po të vdisja papritur
Nuk do të ndaloja së kënduari!

 "Të dua", shkruar nga Mario Benedetti dhe kënduar nga Nacha Guevara

Siç thamë edhe më parë, Nacha Guevara ka qenë gjithashtu një nga këngëtaret me fat që ka vendosur zë dhe ritëm në poezitë e Benedetti. Midis disa, ne zgjodhëm këtë për bukurinë e shkrimit të saj.

Duart e tua janë përkëdhelja ime
akordet e mia të përditshme
Të dua sepse duart e tua
ata punojnë për drejtësi

Nëse të dua, kjo është sepse je
dashuria ime bashkëpunëtori im dhe gjithçka
dhe në rrugë krah për krah
Ne jemi shumë më shumë se dy

syte e tu jane magjia ime
kundër ditës së keqe
Të dua për pamjen tënde
çfarë shikon dhe mbjell të ardhmen

goja juaj që është e juaja dhe e imja
goja juaj nuk eshte gabim
Te dua sepse goja jote
di të bërtasë rebelim

Nëse të dua, kjo është sepse je
dashuria ime bashkëpunëtori im dhe gjithçka
dhe në rrugë krah për krah
Ne jemi shumë më shumë se dy

dhe për fytyrën tënde të sinqertë
dhe hapi juaj i përhumbur
Dhe lotët e tu për botën
sepse ti je njerez te dua

dhe sepse dashuria nuk është një aureolë
as i sinqertë moral
dhe sepse jemi çift
kush e di se ajo nuk është vetëm

Unë të dua në parajsën time
kjo do të thotë që në vendin tim
njerëzit jetojnë të lumtur
edhe nëse nuk kam leje

Nëse të dua, kjo është sepse je
dashuria ime bashkëpunëtori im dhe gjithçka
dhe në rrugë krah për krah
Ne jemi shumë më shumë se dy.

 "Fjalë për Julia", shkruar nga José Agustín Goytisolo dhe kënduar nga grupi Los Suaves

Prej Paco Ibanez do të mbulojë tekstet e këtyre shkrimtarëve Goytisolose, ka shumë grupe që janë bashkuar për ta mbuluar atë. Nëse ju pëlqen Los Suaves, do t'ju pëlqejë versioni i tij i kësaj poezie madhështore: "Fjalë për Julia".

Ju nuk mund të ktheheni mbrapa
sepse jeta tashmë të shtyn
si një ulurimë e pafund.

Vajza ime është më mirë të jetosh
me gëzimin e njerëzve
sesa të qash para një muri të verbër.

Do të ndiheni në qoshe
do të ndiheni të humbur dhe vetëm
mbase dëshiron të mos kesh lindur.

Unë e di shumë mirë se çfarë do t'ju thonë
që jeta nuk ka qëllim
e cila është një çështje e pafat.

Prandaj kujto gjithmonë
të asaj që një ditë kam shkruar
duke menduar për ty siç mendoj tani.

Një burrë thjesht një grua
kështu merren një nga një
janë si pluhur nuk janë asgjë.

Por kur flas me ty
kur ju shkruaj keto fjale
Unë gjithashtu mendoj për burra të tjerë.

Fati juaj është te të tjerët
e ardhmja juaj është jeta juaj
dinjiteti juaj është i të gjithëve.

Të tjerët shpresojnë se ju rezistoni
gëzimi juaj mund t'i ndihmojë ata
kënga juaj midis këngëve të tij.

Prandaj kujto gjithmonë
të asaj që një ditë kam shkruar
duke menduar për ty siç mendoj tani.

Asnjëherë mos u dorëzoni dhe mos u largoni
meqë ra fjala kurrë
Nuk mund ta duroj më dhe këtu rri.

Jeta është e bukur do ta shihni
pasi pavarësisht keqardhjeve
do keni dashuri do keni miq.

Përndryshe nuk ka zgjidhje
dhe kjo botë ashtu siç është
do të jetë e gjithë trashëgimia juaj.

Më fal, nuk di si të të tregoj
asgje tjeter vecse e kupton
se jam akoma ne rruge.

Dhe kujto gjithmonë
të asaj që një ditë kam shkruar
duke menduar për ty siç mendoj tani.

"Unë nuk do të jem përsëri i ri", vargje të shkruara nga poeti Jaime Gil de Biedma dhe kënduar nga Loquillo

Jaime Gil de Biedma Do ta shkruaja këtë poezi "Unë nuk do të jem kurrë më i ri" ndër shumë të tjerë në librin e tij "Njerëzit e foljes". Loquillo e pëlqeu atë dhe vendosi ta mbulojë atë shumë vite më parë (më shumë se 20)… Edhe pse nuk është e fundit, Miguel Poveda gjithashtu e ka kënduar atë.

Ajo jetë ishte serioze
dikush fillon të kuptojë më vonë
si të gjithë të rinjtë, edhe unë erdha
ta marr jetën përpara meje.

Lini një shenjë që doja
dhe të lënë për duartrokitje
plaken, vdesin, ata ishin thjesht
dimensionet e teatrit.

Por koha ka kaluar
dhe e vërteta e pakëndshme afrohet:
plak, vdes,
është argumenti i vetëm i veprës.

Shpresojmë të keni shijuar si vargjet ashtu edhe muzikën. Nëse ju pëlqen ky lloj artikulli në të cilin ne bashkojmë të dy artet: letërsinë dhe muzikën, ju thjesht duhet të na tregoni dhe ne do të jemi të lumtur t'ju sjellim versione të reja, shumë më aktuale dhe nga shkrimtarë të huaj. A dini më shumë poezi të kënduara që dëshironi të ndani me ne?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo Radawski dijo

  Faleminderit për këto poezi dhe këngë
  Ishte një festë e paharrueshme për mua

 2.   Fusha Elias Triana Daza dijo

  Poezitë që sapo lexova më transportojnë në një dimension tjetër, Faleminderit

 3.   Raquel dijo

  Faleminderit ;
  më ndihmoi shumë

 4.   jimena tenezaca dijo

  ndeshje e mire jsajs

 5.   diana rangel dijo

  Përshëndetje, unë jam Diana dhe dua që të më shkruani një poezi me emrin Erika, ju lutem, faleminderit