Tre libra për tu dashuruar

Sot u zgjova i butë ... Nga ato ditë kur të duhet një "shuplakë dashurie" që të bën të zgjohesh dhe të mbush me shpresë. Dashuria është ndjenja më e vlerësuar dhe e dëshiruar nga të gjithë, apo jo? Dhe ne vazhdimisht jo vetëm që e kërkojmë - shpresojmë në jetë, por gjithashtu duam të shohim histori të vërteta dashurie në ekranin e madh, në seri televizive, në këngë, dhe natyrisht, në libra.

Epo, duke përfituar nga fakti që është e Premte, të cilat janë ditë për të pushuar, për të shijuar dhe për të bërë gjithçka që nuk na jep kohë gjatë pjesës tjetër të javës, Unë do të rekomandoj tre libra që të dashurohen ... Ato janë lloji që ju lexoni dhe thjesht duke e përfunduar ju brohorisni dhe ëndërroni që diçka e njëjtë ose e ngjashme të ndodhë me ju. Cilin do të zgjidhnit më parë? Unë tashmë i kam lexuar të tre dhe pastaj ju jap verdiktin tim në formën e pikave për secilën prej tyre. Por mos harroni: është një vlerësim personal, nuk keni pse të bini dakord.

"Histori dashurie" e Erich Segal

Unë e rekomandoj këtë libër për tre arsye:

  • E para nga të gjitha është se vetëm sot, më 16 qershor, por nga viti 1937, lindi autori i saj Erich Segal. Cila mënyrë më e mirë për të nderuar veprën e tij sesa duke e lexuar atë?
  • E dyta është se është një libër kaq i shkurtër (mendoj se mbaj mend që është rreth 170 faqe) sa lexohet në mënyrë perfekte në një fundjavë. Do të të bëjë të shkurtër! Do të të marrë malli se nuk vazhdon ...
  • Dhe e treta dhe e fundit, e cila përveç se është një roman shumë i mirë, gjithashtu ka filmin e tij bazuar në libër e cila gjithashtu rekomandohet shumë.

Përmbledhje

Oliver është një student i dashur i sportit në Harvard nga një familje e pasur. Jennifer, një student i pacipë dhe i qeshur i muzikës që punon si bibliotekare. Me sa duket nuk kanë asgjë të përbashkët, por ...
Oliver dhe Jenny janë protagonistët e një prej historive më të vlerësuara të dashurisë të të gjitha kohërave. Një histori që shumë të rritur do ta rilexojnë me kënaqësi dhe që do të vazhdojë të fitojë brezat e rinj të lexuesve.

Me shume se 21 milion kopje...

Nota ime për të është 4/5 pikë.

"Nën të njëjtin yll" nga John Green

Një libër tjetër që kam lexuar aq sa kam parë filmin që ata bënë për të ... Nëse nuk doni të qani si kek i vockël, nuk ju këshilloj, vërtet ... Por edhe do t'ju tregoja se do të të mungonte një libër i freskët, me një dashuri rinore dhe adoleshente nga ata që kur mbërrijnë duket se shkatërrojnë gjithçka.

Gazeta New York Times e quajti këtë roman si "Një përzierje e melankolisë, ëmbëlsisë, filozofisë dhe hirit" Përveç kësaj "Ndiqni rrjedhën e tragjedisë realiste".

Përmbledhje

Hazel dhe Gus do të dëshironin të kishin jetë më të zakonshme. Disa do të thoshin se ata nuk kanë lindur me një yll, se bota e tyre është e padrejtë. Hazel dhe Gus janë vetëm adoleshentë, por nëse kanceri që ata të dy vuajnë u ka mësuar diçka, është se nuk ka kohë për keqardhje, sepse, si ai apo jo, ekziston vetëm sot dhe tani. Dhe kështu, me synimin për ta bërë dëshirën më të madhe të Hazelit - të takojnë shkrimtarin e saj të preferuar - ata do të kalojnë Atlantikun së bashku për të jetuar një aventurë kundër kohës, sa katratike aq edhe zemëruese. Destinacioni: Amsterdami, vendi ku banon shkrimtari enigmatik dhe me humor, i vetmi person që mund të jetë në gjendje t'i ndihmojë ata të rendisin pjesët e enigmës së madhe në të cilën bëjnë pjesë.

Një roman leximi i të cilit rekomandohet për moshat 14 vjeç e lart.

Nota ime në këtë libër është 4/5.

"Lartësitë Wuthering" nga Emily Brontë

Një klasik i tërë të letërsisë që duhet të lexohet domosdoshmërisht. Shumë ndryshe nga dy librat e tjerë të rekomanduar më lart, për shkak të romancës së saj disi më komplekse, të vjetër, më tradicionale ...

Përmbledhje

Theshtë rrëfimi i një historie dramatike dhe tragjike. Fillon me ardhjen e djalit Heathcliff në shtëpinë e Earnshaw, e cila është sjellë nga babai i familjes nga Liverpool. Ne nuk e dimë nga erdhi kjo krijesë, e cila së shpejti do të prishë plotësisht jetën e qetë të familjes së tij birësuese si dhe atë të fqinjëve të tij, Lintons. Një histori e dashurisë dhe hakmarrjes, e urrejtjes dhe çmendurisë, e jetës dhe e vdekjes. Catherine Earnshaw dhe Heathcliff zhvillojnë një marrëdhënie të varësisë reciproke gjatë gjithë jetës së tyre, nga foshnjëria e deri përtej vdekjes.

Nëse doni të dini se si zhvillohet historia dhe si vazhdon, do të duhet ta hapni vetë librin ...

Nota ime për këtë libër është 5/5 pikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.