Tri kapele kryesore nga Miguel Mihura

Tri kapele të sipërme.

Tri kapele të sipërme.

Tri kapele të sipërme është një shfaqje që rinovoi zhanrin e komedisë në mes të një kohe të vështirë në Spanjë dhe në Evropë. Ky stil i ri do të pagëzohej në mes të shekullit të XNUMX-të si "absurd". Ky manifestim u karakterizua nga neveri ndaj rregullave tradicionale të teatrit borgjez, edhe pse pa u shkëputur plotësisht nga skema konvencionale e përbërë nga qasja, konflikti dhe rezultati.

Shkruar nga Miguel Mihura në 1932, Tri kapele të sipërme nuk u botua deri në vitin 1947 dhe vënia në skenë e saj e parë ishte në 1952. isshtë një përfaqësim mjaft i saktë i tendencave të tjera avangardë të asaj kohe, të tilla si teatri i angazhuar dhe politik, i dalluar nga temat e tij kritike mbi kontradiktat e shoqërisë. Kjo prirje gjithashtu spikati për përmirësimin e gjuhës poetike si një mënyrë për të ngjallur dhe shprehur gjendjet shpirtërore.

Sobre el autor

Lindja dhe tregtia e parë

Miguel Mihura lindi në Madrid, Spanjë, më 21 korrik 1905. Babai i tij ishte një aktor i njohur në kryeqytetin spanjoll, për të cilin ai u rrit shumë i njohur me mjedisin teatror. Punët e tij të para ishin si kolumnist dhe karikaturist në revista të tilla si Gutiérrez, Macaco, Humor i mirë y Faleminderit shumë. Gjatë viteve 1920 ai gjithashtu punoi si gazetar.

Mbërritja e Tri kapele Copa

Në vitin 1932 arriti kulmin Tri kapele të sipërme, konsiderohet si një nga kryeveprat e teatrit spanjoll. Sidoqoftë, njohja e krijimeve të tij nuk ndodhi shpejt, ajo ndodhi më shumë se një dekadë më vonë pasi themeloi dhe drejtoi revistën midis 1941 dhe 1946 Thëllëzat, një botim i konsideruar me rëndësi të jashtëzakonshme në historinë e humorit spanjoll.

Punime te tjera

Komeditë e tjera të shquara nga Mihura përfshijnë Rrofte e pamundura! ose llogaritari i hënave (si bashkautor, 1939), As i varfër, as i pasur, përkundrazi e kundërta (1943), Rasti i gruas së vrarë (1946), Vendim i larte! (1955), Maribel dhe familja e çuditshme (1959) y Ninette dhe një zotëri nga Murcia (1964), ndër të tjera. Liria, antipatia ndaj normave shoqërore konvencionale dhe emancipimi i grave janë tema të shpeshta në rrëfimet e tij.

Njohjet dhe vitet e fundit

Puna e tij e fundit, Vetëm dashuria dhe hëna sjellin fat, daton nga 1968. Për më tepër, ai bashkëpunoi në përpunimin e skenareve kinematografike në prodhime të rëndësishme si p.sh. Mirësevini zoti Marshall (nën drejtimin e Luis García Berlanga). Miguel Mihura u zgjodh në 1976 për të zënë karrigen K të Akademisë Mbretërore Spanjolle të Gjuhës, megjithatë, ai nuk arriti të lexonte fjalimin e induksionit. Ai vdiq në tetor 1977, në Madrid.

Miguel Mihura.

Miguel Mihura.

Konteksti i tre kapeleve kryesore

Simbolika

Simbolika është një nga tiparet dalluese të veprës së krijuar nga Mihura. Në përfaqësimet e tij imagjinata luan një rol shumë të rëndësishëm për të reflektuar dhe provokuar ndjenjat. Në të njëjtën mënyrë, rrëfimi zbulon kontradiktat e sjelljes shoqërore të kohës, si dhe problemin e identitetit të gjeneruar nga përplasja midis pamjes së synuar dhe realitetit.

Ekspresionizmi

Ndjeshmëria karakteristike e ekspresionizmit është një burim i shpeshtë kur përshkruhet psikologjia e personazheve. Kjo sepse të gjithë elementët e pranishëm në secilën pikturë (festa e mbrëmjes ose kapelet e rregulluara në një mënyrë të caktuar në një dhomë, për shembull) janë paraqitje të betejave të veçanta në mendjen e secilit individ.

Satirë

Dionisio, protagonisti, mishëron konfliktin e brendshëm të vuajtur nga shumë njerëz nga klasat e mirë-bërjes kur duhet të vendosin midis një ekzistence të zakonshme të planifikuar - të mërzitshme, në të vërtetë - ose një jete artistike me më pak lidhje, më të paparashikueshme dhe vertiginoze. Autori përdor satirën për të qeshur me frikacakun e atyre që preferojnë të qëndrojnë në sigurinë e të njohurës në vend të pasigurisë emocionuese. Kjo të kujton Teatri komik spanjoll i fillimit të shekullit të XNUMX-të.

Një kritikë e moralit puritan

Në zhvillimin e historisë, ka përçmim të vazhdueshëm për klishetë konvencionale dhe të përbashkëta të moralit puritan dhe normat protokollare të shoqërisë borgjeze. Pastaj, Mihura përfitoi nga mjedisi i cirkut për të zbatuar një formulë të re dramatike të dominuar nga numra akrobatikë, mimika, gjuhë irracionale dhe fantazi, po kështu, problemet e përditshme trajtohen me një ton tallës.

Një tjetër sfond i supozuar i veprës

Sipas Rosa Martínez Graciá dhe Caridad Miralles Alcobas (2016), "vepra u shkrua si rezultat i një ndarjeje dashurie të detyruar". Me sa duket, realiteti dhe trillimi përzihen së bashku me reflektimet e autorit mbi kufijtë e mizorisë njerëzore. Mendimet që rrjedhin nga "udhëtimi i tij me kompaninë Alady, njohuritë e tij për sallën e muzikës dhe vajzat që vallëzojnë, si dhe situata e tij emocionale" gjithashtu bashkohen.

Zhvillimi i komplotit të Tri Kapeleve Top

Puna është e ndarë në tre akte. Preludi tregon një martesë të pabarabartë shumë afër ndodhjes, midis një punonjësi ambicioz të varfër që dëshiron të pranojë imponimet e zakoneve borgjeze dhe një gruaje të re të pasur të klasës së lartë. Në këtë mënyrë, protagonisti (Dionisio) shpreson të sigurojë stabilitetin ekonomik dhe qetësinë për pjesën tjetër të jetës së tij pas shtatë viteve martesë.

Veproj i

Në aktin e parë, Dionisio qëndron në një hotel të vogël provincial një ditë para dasmës së tij së bashku me Margarita, vajza e Don Sacramento. Në momentin në të cilin Don Rosario - pronari i hotelit - i tregon dhomën. Më vonë, Paula, një valltare e bukur që është pjesë e një kompanie revistash, shpërthen. Fillimisht ajo donte ta shantazhonte përmes Buby të zi. Por Paula gabon Dionisio për një xhongler sepse ai thjesht po provon kapelet e tij të sipërme për ceremoninë kur ajo të shfaqet. Pastaj pjesa tjetër e vajzave nga kompania hyjnë në skenë dhe Dionisio dorëzohet në këmbënguljen e Paula-s për ta ftuar atë në një festë që fillon shumë në dhomën tjetër.

Citim nga Miguel Mihura.

Citim nga Miguel Mihura.

Akti ii

Akti i dytë fillon me Dionisio (tashmë me disa pije sipër) shumë i lumtur në mes të festës. Njëkohësisht, zhvillohet një konflikt midis Paula dhe disa prej anëtarëve të kompanisë. Kjo vlerësohet veçanërisht kur ajo puth Dionisio dhe më pas ata bëjnë plane për tu larguar së bashku. Të thuhet e vërteta, Paula gjithashtu ka dëshirë të veta për t'u liruar nga jeta e saj e ashpër e përditshme si valltare.

Akti iii

Në aktin e tretë, i gjithë iluzioni i Dionisio dhe Paula shpërndahet kur shfaqet Don Sacramento. Ai arrin të qortojë dhëndrin e tij të ardhshëm që nuk u është përgjigjur shumë telefonatave që Margarita i bëri atij gjatë gjithë natës. Në atë moment Paula e kupton që Dionisio nuk është një xhongle, sepse në të vërtetë ai ka një martesë në horizont dhe një jetë të planifikuar.

Dionisio shprehet qartë se nuk dëshiron të martohet. Por Paula e ndihmon të vishet dhe i jep një kapelë të katërt (më e përshtatshme, sipas kritereve të vajzës) që ai përdorte për të kërcyer në Charleston. Në fund, Dionisio drejtohet nga Don Rosario ndërsa ai përshëndet balerinin i cili ka mbetur duke soditur tre kapelet e tjera kryesore ... të cilat ai i hedh në erë me një britmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.