Transmetimi letrar deri më sot

Sot ne shijojmë letërsinë tonë aktuale dhe gjithashtu ato klasike që autorët e njohur na lanë përpara se të largoheshin, por si erdhi letërsia në ditët tona? A dini diçka për traditën letrare? Nëse keni menduar ndonjëherë se si është përhapur gjatë shekujve ky hobi që ka tërhequr kaq shumë prej nesh, qëndroni dhe lexoni këtë artikull me ne. Në të ne ju tregojmë transmetim letrar deri në ditët e sotme.

Tradita letrare

Kur flasim për traditën letrare po flasim për grupin e veprave të krijuara gjatë gjithë historisë. Ky grup punimesh përbëjnë një sfond që shkrimtarët, aktualë dhe të vjetër, e përdorin si model për krijimet tuaja.

La Tradita letrare spanjolle Shtë i përbërë nga tërësia e veprave që janë shkruar në Spanjë gjatë viteve, por ruan marrëdhënie të ngushta me letërsitë e vendeve të tjera si frëngjisht, italisht, anglisht, etj. Për shembull: Pinocchio ose Gulliver nuk i përkasin letërsisë spanjolle, megjithatë ato janë personazhe që janë pjesë e traditës sonë.

Letërsia spanjolle është formuar brenda traditës letrare perëndimore, pjesë e së cilës janë edhe letërsitë e tjera evropiane dhe amerikane. Kjo traditë letrare filloi të formohej në Greqia antike 28 shekuj më parë dhe u rrit nga kontributet e bëra nga shkrimtarët e Roma e lashtë dhe për tradita biblike. Roma, Greqia dhe Bibla kontribuan me tema dhe stile që shekuj më vonë shërbyen dhe vazhdojnë të frymëzojnë shkrimtarët evropianë dhe amerikanë.

Procesi i transmetimit letrar

Procesi që ka lejuar transmetimin e literaturës ndër vite funksionon keshtu: një shkrimtar merr argumente, tema dhe karaktere ekzistuese dhe i inkorporon ato në punën e tij përmes një procesi transformimi; nga ana tjetër, kjo vepër e re bëhet një burim frymëzimi për të tjerët.

Një shembull i këtij procesi është historia e personazhit që planifikon të ardhmen e tij, por humbet gjithçka. Kjo fabulë ka një origjinë antike dhe mbetet edhe sot. Tjetra, ne do të shohim se si kjo histori ka evoluar me kalimin e kohës përmes teksteve të reja letrare:

pança tantra

 

Në një vepër të vjetër të letërsi indiane, pança tantra, mblidhet një histori protagonist i së cilës është një Brahmin i varfër, i cili ëndërron për përfitimet që do t'i sjellë shitja e tenxheres së tij me oriz, por aksidentalisht tenxherja prishet. Historia fillon kështu:

Në një vend të caktuar jetonte një Brahmin me emrin Svabhakripana, i cili kishte një tenxhere plot me oriz që i ishte dhënë si lëmoshë. Ai e vari këtë tenxhere nga një gozhdë në mur, vuri shtratin e tij nën të dhe kaloi natën duke e parë pa ia hequr sytë, duke menduar kështu: -Kjo tenxhere është plotësisht e mbushur me miell orizi. Nëse një kohë urie vjen tani, unë mund të marr njëqind monedha argjendi prej tij. Me monedhat do të blej nja dy dhi. Meqenëse këto shumohen çdo gjashtë muaj, unë do të mbledh një tufë të tërë. Pastaj me dhitë do të blej ...

Kalila e Dimna

Historia vjen në Perëndim përmes një koleksion arabik të tregimeve me titull Calila e Dimna. Këtë herë, protagonisti është një fetar dhe objekti është një kavanoz me mjaltë dhe gjalpë:

«Ata thonë se një fetar merrte lëmoshë çdo ditë në shtëpinë e një njeriu të pasur; Ata i dhanë bukë, gjalpë, mjaltë dhe gjëra të tjera. Ai hëngri bukën dhe pjesën tjetër e ruajti; Vendosi mjaltin dhe gjalpin në një kavanoz derisa të mbushej plot. Ai e kishte enën në krye të shtratit të tij. Erdhi një kohë kur mjalti dhe gjalpi u shtrenjtuan dhe prifti tha me vete një ditë, i ulur në shtrat: »

Don Juan Manuel

Në shekullin e XNUMX-të, Foshnja Don Juan Manuel e mori temën në një histori me një grua të re që mbante një kavanoz me mjaltë:

"Kont," tha Petronio, "ishte një grua me emrin Dona Truhana, më e varfër se e pasur, e cila një ditë shkoi në treg duke mbajtur një tenxhere me mjaltë në kokë". Ndërsa shkonte në rrugë, ai filloi të mendonte se do ta shiste atë tenxhere me mjaltë dhe se do të blinte një tufë vezësh me paratë, nga të cilat do të çelin pulat, dhe se më vonë me paratë do të shiste pulat do të blinte dele, dhe kështu ai po blinte me fitim derisa ajo të ishte më e pasur se ndonjë prej fqinjëve të saj.

Historia e «La lechera», nga Félix María Samaniego

Pesë shekuj pas shkrimit të Don Juan Manuel, Félix María Samaniego shkruan një variant të ri të historisë në vargje:

Ai mbante veshur në kokën e tij

një shtambë mjelëse në treg

me atë shkathtësi,

atë ajër të thjeshtë, atë kënaqësi, 

kush u thotë të gjithëve që e vërejnë:

Jam e lumtur me fatin tim!

... mamaja e lumtur marshoi e vetme,

ata i thanë njëri-tjetrit kështu:

«Ky qumësht i shitur,

ai do të më japë kaq shumë para ... ».

Dhe kështu deri më sot, derisa të kemi me vete tekste të shkruara nga Shekspiri, nga Neruda, nga Cervantes, nga García Márquez, nga Benedetti dhe nga shumë të tjerë, të mëdhenj para dhe të shkëlqyeshëm përgjithmonë ... Sepse letërsia nuk vdes kurrë, dhe do të ketë gjithmonë të jenë tekste që e bëjnë atë të qëndrojë në kohë, për të kaluar shumë shekuj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.