Trilogji Trajano, nga Santiago Posteguillo. 19 shekuj pas vdekjes së perandorit të madh hispanik.

Ishte midis një 9 dhe 10 gusht, 117 pas Krishtit. C. Ai po kthehej në Romë pasi fushatat e fundit ushtarake në Lindje pas duke e zgjatur perandorinë në kufijtë e saj më të mëdhenj. Pas tij, ajo perandori nuk ishte më aq e gjerë dhe e fuqishme përsëri. Ai ishte ndjerë keq për një kohë të gjatë, por ishte në atë kodër të vjetër Selina (në Turqinë e sotme) ku ai pa perëndimi i fundit i diellit. një goditje Ai e kishte paralajmëruar atë derisa e arriti atë. Thuhet gjithashtu se disa dorë e pabesë (i një nipi pasardhës që ai nuk donte të veçonte dhe klika e tij) shpejtoi shkatërrimin e tij.

Por në çdo rast, Marko Ulpio Trajano, Sevillian nga Italica, perandori i parë hispanik në Romë, la një trashëgimi të tillë që ishte, dhe ende është, mbahet mend si një nga perandorët më të mëdhenj në histori. Ndoshta më i madhi. Kjo na tha (dhe sigurisht na bën të besojmë) Santiago Posteguillo në këtë trilogji e rrumbullakët madhështore. Pra, për nder të Trajanit të madh, ne rishikojmë tre romanet e gjata dhe intensive që e formojnë atë dhe se atyre u kërkohet leximi në institute dhe universitete. 

Per te filluar…

Unë i kam lexuar të dyja Trilogjitë e Santiago Posteguillo: ajo e Scipio Afrikani (gjithashtu e jashtëzakonshme) dhe kjo nga Trajan. Por ishte para asaj të Trajanit. Dhe megjithëse u heq kapelën të dyve, Ai është perandori Sevillian ai që mori një pjesë të mirë të admirimi im i thelle (dhe gjithashtu nga zemra ime). Ndoshta sepse jam nga këtu, nga Spanja ku Scipio dhe Hanibal kishin një kohë të mrekullueshme shumë më parë.

Dhe unë jam një Legjionar Oretan i përulur, që lexoj me Latinishten time të korruptuar dhe bastarde Unë kam qenë me të gjithë në vijën e parë të luftimit. Unë kam qenë një skllav Perandoresha e Romës dhe Xeres, Gladiatrix, Princesha Dakiane dhe Parthiane, luftëtari Sarmatian dhe virgjëresha Vestal; dhe unë kam rënë në dashuri, i dashur, i tradhtuar, i urryer, i vrarë dhe i kam sunduar të gjithë.

Mbase si grua Më duhej ta pushtoja Trajanin sepse, përveç ndarjes së datës së lindjes së tij dhe konceptimit tim, unë gjithashtu ne ndajmë të njëjtat shije për aktorë me pamje të mirë dhe djem të pashëm. Kështu që arrita pikërisht duke u bërë një aktor tërheqës i skenës dhe një princ efemer po aq joshës, sa ishte i pabesë. 

Vrasësit e Perandorit

La Fëmijëria dhe rinia e Trajanit janë shënuar me emrin e madh të babait të tyre dhe miqësia e tij me Cneo Pompeyo Longinos, shoku yt më i mirë dhe më besnik. Më vonë, Trajani drejtoi legjionet në kufi me Gjermani kur e pyetën për të marrë pjesë në konspiracioni për t’i dhënë fund me atë perandor të çmendur dhe të përgjakshëm që ishte Domitian Flavio. Domitiani arriti kufij të pa dyshuar de paranojë dhe mizori të kishte mbajtur të njëjtin gjak si babai i tij Vespasiani ose vëllai i tij Tit, i cili arriti të dy për Romën.

Dhe atje unë shkova së pari me Vespasiani dhe Titi, dhe me Trajanin, babanë, për të shqyrtuar të dy mbrojtjen e ashpër që hebrenjtë ngritën kundër ushtrive të tyre përreth Jeruzalemi. Unë gjithashtu pashë planet e atij gjeniu arkitektonik që ishte Apollodori i Damaskut për të përfunduar ngritjen e Amfiteatri Flavian për nder të asaj fitoreje.

Cirku maksimal

Unë vazhdova me Apolodoro për të shkuar në ndërtoni urën e madhe mbi Danub kur Trajan Jr, tani perandor, na thirri për të ulur tymrat në dakët Mbreti LereE morëm një herë dhe ishim zemërgjerë. Por kur ata rrëmbyen për trashëgiminë tonë trime dhe shumë të dashur Cneo Pompeyo Longinus, i cili sakrifikoi veten për të lënë duart e Trajanit të lira për të vepruar, ne nuk tregojmë më dhembshuri (por ne tregojmë të gjithë lotët për humbjen e tij). Ne fshijmë larg Sarmizegetusa Dhe ne e ngacmojmë Decébalo derisa t'i marrim kokën.

Pra, më shumë festime gara të paharrueshme karroce në Circus Maximus me me te paharrueshme kuaj shpejt si drita, naumakitë spektakolare... Dhe sigurisht lthonjtë e gladiatorëve. Sepse nuk u ndava nga i vogli marcio, i njohur në romanin e parë, dhe që këtu tashmë është më i madhi nga të gjithë. Me gjithashtu, pa e dashur apo deshiruar, Kam marrë pjesë në konspiracione për të vrarë Trajanin dhe më vonë për ta ndihmuar atë në misione sekrete që unë e realizova me të njëjtën efikasitet dhe vendosmëri që demonstroi Marcio deri në fund, në atë pjesë të largët të botës ku mbërriti me familjen e tij madhështore.

Legjioni i humbur

El kulmi i diplomës master në strukturë me katër jastëkë dhe dy rrahje, përshkrimet, stili, intensiteti dhe emocion me bollëk dhe pa kufi. Sepse ne fillim Unë u bashkova me trupat e Marco Licinius Crassus dhe unë i mbijetova katastrofës së makina. Por unë përfundova duke bërë një udhëtim i pabesueshëm deri në fund të botës së bashku me një bashkëluftëtar të Kordubë dhe centurioni ynë i pamposhtur Shpëtoj, Kartagjena Nova. Ose për të parë kush thotë se një Kartagjenë dhe një Kordoba, me një çift, nuk mund të qëndronin në dyert e një mur i pafund dhe i largët pasi kaloi gjithçka të pranueshme duke luftuar Partianët, Indianët, Hunët dhe Hanët.

Y në një kohë të dytë vazhdova me Trajanon. Unë i mbijetova shkatërruesit tërmet në Antioki në 115 pas Krishtit C., unë arrita të Babilonia dhe unë e kalova Tigri dhe Eufrati nga një urë tjetër e ideuar nga gjeniu i Apollodorit. Unë nuk do të harroj të kem rrethuar dhe pushtuar Cesifoni pasi dëshmoi fluturimin frikacak të mizoreve Mbreti Partian Osroes. Unë nuk do të harroj kapjen e fronit të tij të artë dhe as fundin e tij të merituar në duart e trashëgimtarit të ligjshëm të mbretërisë së tij. 

Y Nuk do të harroj që nuk kam qenë në gjendje të vazhdoj më tej për shkak të asaj goditjeje të mallkuar, i vetmi që u përkul dhe i dha fund ëndrrës së Trajanit. Të paktën në atë mënyrë ai nuk e pa se çfarë ndodhi më pas me kaq shumë sukses, burrat dhe miqtë e tij. Sepse Unë do të vazhdoj të mungoj (dhe duke qarë), përveç Longinus, te shefi i mrekullueshëm i kalorësisë numidiane Lucio Quieto. Të gjithë perënditë e kanë në lavdinë e tij më të përjetshme me Trajanin për guximin, nderin dhe fisnikërinë e tij të pamasë.

Në kërkim të varrit të Trajanit

Posteguillo e përfundon punën në pak 40 faqe në lidhje me udhëtimin zotëron atë që bëri në Turqi për të vizituar monumentin e varrimit në Selinë (tani Gazipasa). Mos harroni se Hiri i Trajanit (që më vonë Ata humbën) u dërguan në Romë dhe u varrosën nën të famshmit Kolona të Trajanos, vepër edhe e Apollodorit të madh.

Shumë falemnderit

A Santiago Posteguillo. Për të tijat njohuri të shkëlqyera për rekreacion, dokumentim dhe tregim de esta vizion i gjallë i një afresku historik të pashembullt. dhe për kthimin në jetë të atyre burrave dhe grave që bënë histori. Në letër, kujtesa e kujtesës së tij mund të jetë e pavdekshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.