Tolstoi. Përvjetori i lindjes së tij. Disa fragmente

A Lev Tolstoy duhet ta lexoni të paktën një herë në jetën tuaj. Në ndonjë nga veprat e tij. Nga aforizmat e tij te romanet e tij të mëdhenj si një nga shkrimtarët më të rëndësishëm në letërsi universale Por duhet ta lexoni. Dhe në një përvjetori i ri i lindjes së tij 9 shtatori 1828 është gjëja më e mirë për të bërë. Kështu që ata shkojnë disa fragmente të titujve të tij më të njohur.

Histori e një kali (1886)

“E kuptova shumë mirë se çfarë po thoshin ata për krishterimin. Por për mua ishte plotësisht e errët, në atë kohë, fjala su, nga e cila mund të nxirrja përfundimin se njerëzit krijuan një lidhje midis kokës së stallave dhe mua. Atëherë nuk mund ta kuptoja në asnjë mënyrë se nga përbëhej ajo lidhje. Vetëm shumë më vonë, kur u ndava nga kuajt e tjerë, i shpjegova vetes se çfarë do të thoshte kjo. Në atë kohë, nuk isha në gjendje të kuptoj se çfarë do të thoshte për mua të isha në pronësi të një burri. Fjalët kali im, të cilat më referonin mua, një kal i gjallë, ishin aq të çuditshme për mua sa fjalët: toka ime, ajri im, uji im.

Aforizmat

Do të vijë një ditë kur burrat do të pushojnë së luftuari njeri-tjetrin, duke bërë luftë, duke i dënuar njerëzit me vdekje; një ditë kur ata do ta duan njëri-tjetrin. Dhe ai moment do të vijë në mënyrë të pashmangshme, sepse dashuria për njerëzit e tjerë është ngulitur në shpirtin e të gjithë njerëzve, dhe jo urrejtja. Le të bëjmë atë që mundemi për të shpejtuar ardhjen e atij momenti.

***

Nëse jetoni mes njerëzve, mos harroni ato që keni mësuar vetëm. Dhe kur të jeni vetëm, meditoni për ato që keni mësuar nga marrëdhëniet tuaja me njerëzit.

***

Nëse jetoni mes njerëzve, mos harroni ato që keni mësuar vetëm. Dhe kur të jeni vetëm, meditoni për ato që keni mësuar nga marrëdhëniet tuaja me njerëzit.

Anna Karenina

«Dashuria ime bëhet ndonjëherë më pasionante dhe më krenare ndërsa e tij po venitet; dhe kështu ne distancohemi nga njëri-tjetri; dhe ne nuk mund të bëjmë asgjë për ta ndryshuar këtë situatë. Për mua, ai është gjithçka dhe unë kërkoj që ai të më jepet plotësisht, përkundrazi ai tenton gjithnjë e më shumë të distancohet nga unë. Para marrëdhënieve tona ne shkonim për të takuar njëri-tjetrin dhe tani ne shkojmë në mënyrë të papërmbajtshme në mënyra të kundërta. Dhe është e pamundur që ne të ndryshojmë. Ai më thotë, dhe unë i thashë vetes, se jam xheloz marrëzisht. Nuk është e vërtetë: Unë nuk jam xheloz: Unë jam i pakënaqur.

Vdekja e Ivan Ilyich

Iván Ilích pa që ai po vdiste dhe ishte në një gjendje të dëshpëruar të vazhdueshëm. Thellë në shpirtin e saj e dinte se po vdiste, por jo vetëm që nuk u mësua me të; Thjesht nuk mund ta kuptoja ... Nuk mund të jetë që jeta është kaq e pakuptimtë, kaq e neveritshme. Nëse është e vërtetë që jeta është kaq e neveritshme dhe kaq e pakuptimtë, atëherë pse të vdesësh dhe të vdesësh duke vuajtur? Jo, diçka këtu mungon. "Ndoshta nuk kam jetuar siç duhet", tha ai me vete dhe menjëherë hoqi atë zgjidhje të vetme të misterit të jetës dhe vdekjes si diçka absolutisht të pamundur ... Ai kërkoi brenda vetes për frikën e zakonshme të vdekjes dhe nuk e bëri gjeni atë.

-Ku eshte ajo? Cfare vdekje? -Nuk kishte frikë sepse nuk kishte as vdekje. Në vend të vdekjes kishte dritë.

"Pra, kjo është e gjitha", tha ai papritmas me zë të lartë. Çfarë gëzimi!

-Kishte perfunduar! tha dikush mbi të.

Ivan Illich i dëgjoi këto fjalë dhe i përsëriti ato në thellësitë e shpirtit të tij.

"Vdekja ka mbaruar", tha ai me vete. Nuk ekziston më.

Ai thithi ajrin, ndaloi në mes të psherëtimës, u shtri dhe vdiq.

Luftë dhe paqe

Pierre hyri në zyrë. Princi Andrei, të cilin e gjeti shumë të ndryshuar, ishte veshur me rroba civile. Padyshim që dukej se ishte përmirësuar në shëndet, por kishte një rrudhë të re vertikale në ballë, midis vetullave; ai foli me babanë e tij dhe Princin Meschersky dhe argumentoi me energji dhe pasion. Ata po flisnin për Speranski: lajmi i dëbimit të tij të papritur dhe tradhëtisë së pretenduar sapo kishin arritur në Moskë.

"Tani ai gjykohet dhe fajësohet nga të gjithë ata që e vlerësuan atë një muaj më parë dhe ata që nuk ishin të aftë t'i kuptonin qëllimet e tij," tha Princi Andrei. Shtë shumë e lehtë të gjykosh të turpëruarit dhe të fajësosh të gjitha gabimet e të tjerëve. Por unë ju them se nëse diçka e mirë është bërë gjatë kësaj mbretërimi, ne ia kemi borxh atij dhe askujt tjetër.

Ai u ndal kur pa Pierre. Kishte një drithërimë të lehtë në fytyrën e tij dhe ai menjëherë mori një shprehje të zymtë.

"Pasardhësia do t'i bëjë drejtësi", përfundoi ai dhe u kthye te Pjer. Si jeni? Ju vazhdoni të shëndosheni! Ai buzëqeshi me gëzim. Por rrudha e fundit në ballin e tij u thellua.

Pierre e pyeti për shëndetin e tij.

"Unë jam mirë", tha princi me një buzëqeshje të mençur dhe Pierre lexoi qartë në buzëqeshjen e Andrei: "Unë jam mirë, është e vërtetë, por askush nuk kujdeset për shëndetin tim".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.