Blues të Tokios

Blues të Tokios.

Blues të Tokios.

Blues të Tokios (1987) është romani i pestë i shkrimtarit japonez Haruki Murakami. Në kohën e botimit, autori japonez nuk ishte i panjohur në botën botuese dhe kishte treguar një stil tjetër në botimet e tij të mëparshme. Për më tepër, ai vetë mendoi për këtë tekst si një lloj eksperimenti qëllimi i të cilit ishte të eksploronte çështje të thella në një mënyrë të thjeshtë.

Rezultati ishte një histori e aftë të lidhet me njerëz të të gjitha moshave, veçanërisht me audiencat e reja. Në fakt, më shumë se katër milion kopje të Blues të Tokios. Prandaj, ai u bë një titull shenjtërues për shkrimtarin japonez, i cili që atëherë ka fituar çmime të shumta. Për më tepër, emri i tij vazhdon të jetë kandidat për Çmimin Nobel në Letërsi.

Përmbledhje e Blues të Tokios

Qasja fillestare

Fillimi i librit prezanton Toru Watanabe, një 37-vjeçar i cili është i entuziazmuar në bordin e një aeroplani (i cili po ulet) kur degjo nje kenge te vecante. Ajo copë - "Dru Norvegjez", nga banda legjendare Angleze The Beatles— e evokon atë shumë kujtimet e rinisë së tij (nga koha e tij si student universiteti).

Në atë mënyrë, historia lëviz në qytetin e Tokios gjatë viteve 1960. Në atë kohë, ngjarje shqetësuese ndodhën në të gjithë botën për shkak të luftës së ftohtë dhe luftrave të ndryshme shoqërore. Ndërkohë, Watanabe tregon detajet e qëndrimit të tij në kryeqytet Japoneze me ndjenja prekëse shqetësimi dhe vetmie.

Miqësia dhe tragjedia

Ndërsa historia përparon, protagonisti kujton detaje rreth tyre përvojat universitare, çfarë muzike dëgjoi dhe personalitetin e çuditshëm të disa kolegëve. Po kështu, Watanabe shpejt aludon tek të dashuruarit e saj dhe përvojat e tyre seksuale. Tjetra, ai tregon dashurinë që kishte për Kizuki, shokun e tij më të mirë që nga adoleshenca, dhe Naoko, të dashurën e tij.

Në një mënyrë të tillë, kalon një jetë e përditshme dukshëm normale (një ndjesi e nxitur nga gjuha e thjeshtë dhe e ngushtë e rrëfimit ...). deri në shpërthen tragjedia në jetë dhe shënon psikikën e personazheve përgjithmonë: Kizuki bën vetëvrasje. Në përpjekjen tuaj për të kapërcyer humbjen e tmerrshme, Toru vendos të largohet nga Naoko për një vit.

Ribashkim

Naoko dhe Toru u takuan përsëri në universitet pas periudhës së izolimit të protagonistit. A) Po, u shfaq një miqësi e mirëfilltë që i dha udhë një tërheqjeje të pashmangshme reciproke. Por, ajo ende tregoi simptoma të brishtësisë mendore, prandaj i duhej të përballej me traumat e së kaluarës. Në këtë mënyrë, e reja u pranua në një qendër për ndihmë psikologjike dhe pushim.

Veçimi i Naoko rriti ndjenjën e vetmisë së Watanabe, për këtë arsye, ai filloi të tregonte shenja të një ekzistence të çrregullt. Më vonë, ai mendoi se ra në dashuri me Midorin, një vajzë tjetër që shërbeu për të lehtësuar përkohësisht hidhërimet e saj. Pastaj, Toru ishte përfshirë nga një shakullinë e pasionit, seksit dhe paqëndrueshmërisë ndjenja emocionale e bllokuar mes dy grave.

Rezolucioni?

Zhvillimi i ngjarjeve e shtyn protagonistin në mënyrë të pashmangshme në një lloj reflektimi të thellë përmes dimensioneve ëndërruese. Në këtë rast, nuk është e mundur të dallojmë qartë se cilat fakte ose objekte janë të vërteta dhe cilat janë imagjinare. Përfundimisht, stabiliteti i dëshiruar është i mundur vetëm kur protagonisti është në gjendje të piqet nga brenda.

Blues në Tokio, me fjalët e Murakamit

Në një intervistë me Vendi (2007) nga Spanja, Murakami shpjegoi në lidhje me "eksperimentin" Blues të Tokios, tjetri: "Nuk kam interes të shkruaj romane të gjata me një stil realist, por vendosa që, qoftë vetëm një herë, do të shkruaja një roman realist. Shkrimtari japonez shtoi se ai zakonisht nuk i lexon librat e tij pasi të botohen, pasi ai nuk është i lidhur me çështjet e së kaluarës.

Më vonë, në një intervistë të kryer nga Xavier Ayén (2014), Murakami përshkroi afinitetin e tij për personazhet me probleme psikologjike. Në lidhje me këtë, ai tha: “Ne të gjithë kemi llojin tonë të problemeve mendore, të cilat ndonjëherë mund t’i mbajmë në mënyrë të pavetëdijshme, pa u shfaqur në sipërfaqe. Por të gjithë jemi të huaj, të gjithë jemi paksa të çmendur ”...

Dhjetë fraza të Blues në Tokio

 • "Kur rrethohesh nga errësira, e vetmja mundësi është të qëndrosh i palëvizur derisa sytë e tu të mësohen me errësirën".
 • "Ajo që na bën ne njerëz normal është të dimë se nuk jemi normal".
 • "Mos të vjen keq për veten tënde. Vetëm njerëzit mediokër e bëjnë atë ”.
 • "Nëse lexoj njësoj si të tjerët, do të përfundoja duke menduar si ata."
 • "Vdekja nuk i kundërvihet jetës, vdekja përfshihet në jetën tonë."
 • “Askush nuk e pëlqen vetminë. Por nuk jam i interesuar të bëj miqësi me çdo kusht ”.
 • "A nuk ekziston një lloj i paqartë i kujtesës në trupin tim ku të gjitha kujtimet thelbësore grumbullohen dhe kthehen në baltë?"
 • "Kjo të ndodh me ty sepse të jep përshtypjen se nuk të intereson të të pëlqejnë të tjerët".
 • "Një burrë që ka lexuar tre herë Gatsby i Madh mund të jetë miku im ".
 • "Shumë i mjeri ulërinte ose pëshpëriste, varësisht nga mënyra se si frynte era".

Për autorin, Haruki Murakami

Shkrimtari më i njohur japonez në planet sot lindi në Kioto më 12 janar 1949. Ai është pasardhës i një murgu budist dhe fëmija i vetëm. Prindërit e saj, Miyuki dhe Chiaki Murakami, ishin mësues të Letërsisë. Për këtë arsye, Haruki i vogël u rrit i rrethuar nga një mjedis kulturor, me shumë literaturë nga pjesë të ndryshme të botës (në kombinim me japonishten).

Citim i Haruki Murakami.

Citim i Haruki Murakami.

Në mënyrë të ngjashme, muzika anglo-saksone ishte një çështje e zakonshme në familjen Murakami. Në një masë të tillë që ndikimi muzikor dhe letrar i vendeve perëndimore janë një shenjë dalluese e shkrimit Murakamian. Më vonë, i riu Haruki zgjodhi të studionte teatër dhe Greqisht në Universitetin Waseda, një nga më prestigjozët në Japoni. Atje ai u takua që sot është gruaja e tij, Yoko.

Preambula e shkrimtarit të ardhshëm

Gjatë kohës së tij si student universiteti, Murakami punonte në një dyqan muzikor (për pllaka vinili) dhe frekuentonte tavernat e xhazit "Zhanër i muzikës që ai e do". Nga ajo shije lindi që në 1974 (deri në 1981) ai vendosi të merrte me qira një vend në mënyrë që të krijonte një bar xhaz së bashku me gruan e tij; ata e pagëzuan atë "Peter Cat". Çifti vendosi të mos ketë fëmijë për shkak të mosbesimit të tyre ndaj gjeneratës tjetër.

Ngritja e një autori bestseller

Në vitin 1978, Haruki Murakami konceptuar ideja e bëhuni shkrimtar gjatë një loje bejsbolli. Vitin tjeter Ai nisi Dëgjoni këngën e erës (1979), romani i tij i parë. Që nga ato pesë vjet, shkrimtari japonez ka vazhduar të krijojë histori me personazhe befasues në situata disi shqetësuese.

Murakami banoi në Shtetet e Bashkuara midis 1986 dhe 1995. Në ndërkohë, nisja e Dru Norvegjez - Titulli alternativ i Blues të Tokios- shënoi një ngritje në karrierën e tij letrare. Edhe pse historitë e tij janë vlerësuar nga miliona ndjekës në pesë kontinente, ai nuk ka qenë i përjashtuar nga kritikat e prera.

Karakteristikat stilistike dhe konceptuale të letërsisë së Haruki Murakami

Surrealizmi, realizmi magjik, oneirizmi ... apo një përzierje e të gjithave?

Vepra e shkrimtarit nga vendi i diellit që lind nuk e lë askënd indiferent. Pavarësisht nëse janë kritikë letrar, analistë akademikë apo lexues, konceptimi i universit murakamian zgjon një admirim të zjarrtë ose një armiqësi të pazakontë. Kjo do të thotë, nuk duket se ka pika të mesit kur shqyrtohet puna e Murakamit. Cila është arsyeja për një gjykim të tillë (para)?

Nga njëra anë, Murakami e koncepton shkrimin me një qëllim që sfidoni logjikën, për shkak të angazhimit të tij të pamohueshëm për botët e ëndrrave. Si pasojë, mjediset e rrallë të krijuara nga japonezët i afrohen mjaft një rrëfimi surreal. Përveç kësaj, estetikën, disa personazhe dhe burimet letrare mbaj shumë ngjashmëria me format e realizëm magjik.

Singulariteti Murakamian

Fantazia, atmosfera të ngjashme me ëndrrat dhe universet paralele janë elementë të zakonshëm brenda rrëfimit të Murakamit.. Sidoqoftë, nuk është e lehtë ta përkufizosh atë brenda një rryme specifike, pasi në historitë e tyre shpesh mjedisi dhe koha shpalosen ose shtrembërohen. Ky deformim i realitetit mund të ndodhë në kontekste iluzive ose brenda mendjeve të personazheve.

Pse rrëfimi Murakamian gjeneron kaq shumë armiqësi?

Murakami, si personalitete të tjera më të shitura - Dan Brown ose Paulo Coelho, për shembull -, ai është akuzuar si "duke u përsëritur me personazhet dhe rekordet e tij". Për më tepër, keqbërësit e letërsisë aziatike tregojnë se mungesa e përsëritur e kufijve midis imagjinatës dhe reales përfundon konfuze (pa nevojë?) Lexuesi.

Megjithatë, shumë nga të metat e Murakamit shihen si një virtyt i madh nga legjionet e tifozëve dhe zëra të favorshëm për mënyrën e tij origjinale të tregimit të historive. Të gjitha karakteristikat e përmendura në lidhje me një rrëfim të ngarkuar me elemente surrealiste, ëndërruese dhe fantazie janë gjithashtu të vëzhgueshme në Blues të Tokios.

5 librat më të shitur të Murakami

 • Blues të Tokios (1987)
 • Kronikë e zogut që fryn botën (1997)
 • Sputnik, dashuria ime (1999)
 • Kafka në breg (2002)
 • 1Q84 (2009).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.