Tierra, nga Eloy Moreno

Tokë

Tokë

Në vitin 2020, shkrimtari spanjoll Eloy Moreno prezantoi romanin e tij Tokë, një histori rreth dy vëllezërve dhe premtimit të babait të tyre ndaj tyre. Komploti zbulon botën ekstravagante që qëndron pas televizionit dhe argëtimit në një program të parë në të gjithë planetin. Përfundimisht, autori përdor një rrëfim tërheqës për të treguar marrëdhëniet midis dy historive.

Disa kritikë letrarë kanë theksuar aktualitetin tematik dhe karakteristikat e reja stilistike të këtij romani bashkëkohor. Dhe nuk është për më pak, elementë të tillë si televizioni ose rrjetet sociale janë vendimtare në zhvillimin e komplotit. Per kete arsye, Tokë paraqet një mënyrë mjaft gjeniale për t'iu afruar lexuesit në gjendjen komplekse dhe kontradiktore të njeriut.

Përmbledhje e Tokënga Eloy Moreno

Një burrë me shumë fuqi në industrinë e televizionit dhe argëtimit u bën një premtim të rrallë dy fëmijëve të tij të vegjël, Nelly dhe Alan. Konkretisht, propozimi është që nëse këta vëllezër përfundojnë një lojë, babai i tyre do të përmbushë dëshirën që ata e duan më shumë. Sidoqoftë, loja ndërpritet: sa hap e mbyll sytë kalojnë tridhjetë vjet dhe bashkë me to ndodhin ndryshime të mëdha në familje.

Luaj rifilloi

Ya në moshë të pjekur, Nelly merr një kuti misterioze që përmban një celular, një unazë dhe një çelës. Falë celularit, ajo është ribashkuar me vëllain e saj (me të cilin nuk ka folur) dhe do të rifillojë lojën e papërfunduar. Kështu i krijohet mundësia protagonistes për të përmbushur dëshirën e saj, pasi Alan e kishte arritur atë shumë kohë më parë.

Në të njëjtën kohë, loja do të lidhet me një realitet shfaqje televizive që e ka të gjithë botën të vëmendshme për zhvillimin e saj. Ky program sillet rreth tetë qenie njerëzore që shkojnë nga Toka në planetin Mars. Ndërkohë, në Islandë, Nelly dhe vëllai i saj mësojnë zbulimin e aspekteve të gjendjes kontradiktore njerëzore në një planet në rrezik.

Analizë

Ky libër jo vetëm tregon një histori të ndërthurur me të tjerët, por gjithashtu propozon një gjendje reflektuese të vazhdueshme në lidhje me realitetin aktual. Po kështu, stili narrativ i strukturuar në kapituj të shkurtër me histori alternative rrit kuriozitetin e lexuesve për ngjarjet që do të ndodhin në faqen tjetër. Eloy Moreno më shumë sesa arrin qëllimi juaj i mbaje shikuesin në buzë.

Me sa duket, bast i autorit është ta bëjë lexuesin të shijojë rrallësinë e nënkuptuar në dy historitë qendrore të romanit. Domethënë, si ai i këtyre dy vëllezërve që marrin një premtim dhe rriten larg njëri-tjetrit, ashtu edhe ai i pjesëmarrësve në shfaqjen televizive. Përfundimisht, një sfond i përbashkët në të gjitha ato jetë po zbulohet shumë ngadalë.

Një libër për të tashmen e njerëzimit

Për perspektivën e saj të freskët dhe mjaft të azhurnuar, Tokë Isshtë një libër i vështirë për t’u vendosur pasi të keni filluar ta lexoni. Nga ky stil i rinovuar, Eloy Moreno përpiqet të ekspozojë subjektin me forma komunikuese të njohura për publikun e shekullit XXI. Në tekst, përqendrimi bie në gjendjen njerëzore, parë nga një kohë e shënuar nga hiperlidhja.

Përveç kësaj, shumë tema të vështira trajtohen përmes një përzierjeje - Shumë origjinale, nga rruga - folje e drejtpërdrejtë me një argument shumë të sinqertë. Temat e hulumtuara variojnë nga dëmtimi ekologjik i kryer nga njerëzit në planet, deri në qëndrimin moral (siç duket) të imponuar nga rrjetet sociale.

Një tekst i këndshëm për reflektim të thellë

En Tokë, Eloy Moreno ekspozon një rrëfim të aftë të gjenerojë angazhim dhe të zgjojë ndjeshmërinë e lexuesve përmes shumë hulumtimeve - befasuese, për pjesën më të madhe. Secili prej tyre, në një moment, bëhet një çështje thelbësore. Ndërsa mund të lexoni në kopertinën e pasme të romanit, ju doni të gjeni të vërtetën, por, "problemi i kërkimit të së vërtetës është gjetja e saj dhe të mos dish se çfarë të bësh me të".

Për këto arsye, është një libër që të fton të zbulosh jetën reale të personazheve dhe, mbase me shpresë, lexuesi reflekton mbi ato. Në atë mënyrë Tokë nga Eloy Moreno përpiqet t'i sjellë lexuesit më afër pjesës më të komplikuar të gjendjes së qenies njerëzore.

Opinione rreth librit

Kritikët vlerësojnë aftësinë e Eloy Moreno për të mbajtur interesin e lexuesit, edhe pse thelbi i romanit zbulohet shpejt. Disa zëra, nga ana tjetër, flasin për një "shitesi me i mire e thjeshtë ”, për shkak të strukturës së supozuar (të thjeshtë) komerciale të librit. Në çdo rast, të gjitha vlerësimet rreth Tokë ato janë të vërteta: lidhja e fuqisë, thjeshtësia dhe origjinaliteti.

Për autorin, Eloy Moreno

Eloy Moreno është një inxhinier teknik në informatikën e menaxhimit i lindur më 12 janar 1976 në Castelló de La Plana, Komuniteti i Valencias, Spanjë. Ai është i diplomuar në Universitetin Jaume I në vendlindjen e tij. Edhe pse mezi u diplomua filloi të punojë në sektorin e kompjuterëve, jeta e tij i është kushtuar letërsisë.

Në 2011 pasioni i tij e çoi atë të ndërmarrë në botën e letrave me lansimi i librit të tij të parë (i botuar vetë), Pena e xhelit të gjelbër. Ky tekst u bë një debutim letrar i suksesshëm i papritur, i cili lehtësoi përhapjen e botimeve të tij të mëvonshme. Ndoshta, shumica e pranimit të tij në mesin e publikut është për shkak të stilit të tij atipik të shkrimit.

Trajektorja

në vazhdim botimi i debutimi i tij, dhe pritja e shkëlqyeshme nga lexuesit, Eloy Moreno mori një hov të madh. Që atëherë, shkrimtari spanjoll nuk e ka ndalur punën e tij krijuese letrare, sidomos tregimet dhe romanet.

Për më tepër, autori është bërë i famshëm - Përveç pranisë së saj të fortë në mediat sociale - sepse ai projektoi rrugët letrare. Moreno, dy ose tre herë në vit, bën turne për njerëzit në vendet ku vendosi romanet e tij. Së bashku me këtë, ai jep kurse letërsie dhe seminare, si dhe merr pjesë si juri në konkurset letrare në vendin e tij.

Librat e Eloy Moreno

pas Pena e xhelit të gjelbër (2011), Eloy Moreno ai botoi Ajo që gjeta nën divan (2013), një tjetër sukses botues i përkthyer në disa gjuhë. Më vonë, autori Castellón u kthye në botim desktop për të botuar Tregime për të kuptuar botën (2015), nga të cilat, ajo filloi një pjesë të dytë dhe të tretë, përkatësisht në 2016 dhe 2018.

Ndërkohë, Moreno botoi romanin e tij të tretë në 2015, Dhurata, që gjithashtu rezultoi në një sukses i menjëhershëm, pavarësisht se ishte një botim i kufizuar. Në mënyrë të ngjashme, romani I padukshëm (2018) morën shifra të shkëlqyera të shitjeve. Jo më kot, ka 19 botime deri më sot dhe disa përkthime. E fundit nga Eloy Moreno është Tokë (2020).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.