George Simenon: Një jetë e tepërt letrare dhe seksuale.

Paris: Qyteti i preferuar i Simenon ku ai vendosi kuratorin e tij të paharrueshëm Jules Maigret.

Paris: Qyteti i preferuar i Simenon ku ai vendosi kuratorin e tij të paharrueshëm Jules Maigret.

George Simenon, krijuesi i komisionerit të famshëm Maigret, ka shitur më shumë se pesëqind milion e librave të veprës së tij, të përbërë nga më shumë se treqind libra. Ata që e bënë të famshëm ishin komisioneri Maigret me 78 yje, nga i pari, Pierre Letoni (1929), deri në të fundit, Maigret dhe Z. Charles (1972),

Simenon Unë kam qenë në gjendje të shkruaj një roman për pesëmbëdhjetë ditë: në atë kohë askush nuk mund të fliste me të ose ta shqetësonte. Ai e përcaktoi atë si një periudhë vuajtjesh të forta. Një ditë Alfred Hitchcock e telefonoi atë dhe kur ata u përgjigjën se Z. Simenon nuk mund të vazhdonte sepse ai sapo kishte filluar një roman të ri, ata thanë që regjisori u përgjigj, "Epo, shpresoj".

Fillimet e George Simenon.

Simenon nIshte e Premtja e 13-të Shkurt 1903 në Liège (Belgjikë). Su nënë, e regjistroi atë në regjistër më 12 për të shmangur numrin fatal.

Unë isha duke kërkuar për emrat e personazhevelibrin e telefonit. Ai do të shqiptonte me zë të lartë emrat dhe mbiemrat derisa të gjente ato që tingëllonin më mirë kur bëhej fjalë për formësimin e personazheve të tij.

George kishte një vëlla i vogël, Christian, i preferuari i nënës së tij, i cili vdiq në luftën e Indokinës ku kishte ikur për të mos u dënuar për të kaluarën e tij naziste. Nëna e tij gjithmonë e qortonte Simenon që nuk kishte vdekur në vend të vëllait të tij.

Ai i bëri paratë e tij të para me një roman të shkurtër të stendave të lajmeve që shkroi një mëngjes në vitin 1924. Shpejt ai filloi të fitonte shumë para dhe çdo muaj i dërgoi një sasi nënës së tij. Një ditë, ajo ia ktheu të gjitha të paprekur.

Në vitet 20, Simenon u zhvendos në Paris. Atje u bashkua grupi bohem La Caque. Ishte një fazë e teprimeve: seksi, droga dhe Charleston u shoqërua nga konsumi i pakontrolluar i alkool. Në atë kohë, ajo u bë në dashnor të Josephine Baker.

Simenon dhe Baker, të bashkuar nga pasioni i tyre dërrmues për seksin.

Simenon dhe Baker, të bashkuar nga pasioni i tyre dërrmues për seksin.

Simenon ishte një gazetar para se të ishte shkrimtar, një punë që e lejoi atë të mësonte për kiaroskuro të shoqërisë dhe të ishte pranë raporteve të policisë që vunë bazat për librat e tij të ardhshëm të detektivëve.

Një jetë e shënuar nga fiksimi i tij me gratë.

Përveç se ishte një shkrimtar pjellor, ai ishte një i varur nga seksi. Me këto fjalë shpjegon Simenon varësia e tij në të tij Kujtime intime:

«Gruaja është ajo që më ka magjepsur më shumë në jetë. Isha e uritur për të gjitha gratë që kaloja në shtigje me gungën valëzuese të të cilave mjaftonte për të më ndezur deri në dhimbje fizike. Sa herë e kam qetësuar këtë uri me vajza më të mëdha se unë, në prag të një shtëpie apo në ndonjë rrugicë të errët? Ose ai do të depërtonte fshehurazi në disa prej atyre shtëpive në dritaret e të cilave një grua pak a shumë e trashë dhe e dëshirueshme endje me qetësi ».

Martuar tre herë. Ai dhe gruaja e tij e dytë, nëna e vajzës së tij, kishte një marrëdhënie seksuale transgresive: ata shkuan në shtëpi publike së bashku për të bërë seks me gra të tjera. Gruaja e tij e tretë ishte çupa e punësuar për t'u kujdesur për të dytën gjatë sëmundjes së tij.

Unë bëra një herë matematikën. Nga mosha dymbëdhjetë vjeç, kisha dhjetë mijë gra në shtrat »(George Simenon)

Pas Luftës së Dytë Botërore, shkoi në internim në Shtetet e Bashkuara duke ikur nga dyshimet që i ra mbi të për duke bashkëpunuar me nazistët. E kaluara naziste e vëllait të tij Christian dhe disa artikuj antisemitikë të shkruar nga vetë Simenon, të detyruar nga regjimi sipas tij, ishin fara e dyshimit.

Në moshën 37 vjeç, ai u diagnostikua me një problem shumë serioz në zemër. Simenon besoi se ai do të vdiste, kështu që ai shkroi kujtimet e tij të fëmijërisë dhe rinisë në mënyrë që djali i tij Marc të dinte kush ishte babai i tij. Diagnoza ishte e gabuar dhe Simenon jetoi deri në 86 vjeç.

Simenon ishte gjithashtu i varur nga duhani në tub. Ai kishte tuba me vlera të mëdha: të preferuarit e tij ishin meerschaum të cilin ai e pastronte me alkool, kalvados, konjak ose burbon, megjithëse tubi i tij i preferuar ishte i dashur.

«Që kur isha 15 ose 16 vjeç, unë kam ndezur një tub kur u ngrita dhe vazhdova të pija duhan derisa të shkoja në shtrat. Kjo nënkupton që unë gjithmonë mbaj të paktën dy tuba në xhep, dhe se kam rreth një duzinë në tryezën time. Trueshtë e vërtetë që i plotësoj të gjitha para se të filloj të punoj, kështu që mund ta bëj atë pa ndërprerje ».

Fundi i trishtuar i gjeniut letrar.

Simenon kishte tre fëmijë dhe një vajzë, Mary Jo e cila bëri vetëvrasje në moshën 25 vjeç. Gjithmonë kishte zëra se marrëdhënia midis babait dhe vajzës kufizohej me inçestusin.

“Mary Jo u përshkrua nga një prej mjekëve të saj në jetën e saj të rritur si 'një kërmill pa guaskë'. Korrespondenca mes tyre lexon më shumë si letra dashurie sesa një shkëmbim midis babait dhe vajzës. (Patricia Highsmith)

Një nga të tijat i madh romane, Prejardhja (1948), u hoq nga libraritë pasi kishte pësuar tre procese gjyqësore për shpifje nga njerëz të afërt me autorin që e njohën veten në personazhet e romanit.

Simenon vdiq në Laussane (Zvicër) në 1989 pasi të ketë jetuar në më shumë se 33 shtëpi.

«Shikoj rreth meje dhe them: çfarë po bëj këtu? Dhe nuk e di përgjigjen, ”rrëfeu Simenon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.