Teo Palacios. Intervistë me autorin e La boca del diablo

Fotografitë: Faqja e internetit e Teo Palacios.

Theo Palacios (Dos Hermanas, 1970) është, përveç shkrimtar i njohur i romaneve historike, këshilltar editorial y trainer i autorit të cilit ai u ka dhënë kurse shkrimesh dhe punëtorish që nga viti 2008. Libri i tij i pestë dhe i fundit, botuar dy vjet më parë, ka qenë Goja e djallit, një roman me intriga dhe mister i vendosur në shekullin e XNUMX-të. Por gjithashtu na ka udhëhequr Bota antike, mbretëritë e taifës valë Spanja e Habsburgëve.

Sot na dhuro kjo intervistë ku ai flet për librat e tij të parë, ndikimet e tij, hobet e tij si lexues dhe shkrimtar, zhanret e tij të preferuar dhe analizon shkurtimisht skenën aktuale të botimit. Unë vërtet e vlerësoj kohën, përkushtimin dhe mirësinë tuaj.

INTERVIST ME TEO PALACIOS

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

TEO PALACIOS: Epo, e vërteta është se jo. une jam nje lexues i hershëm që kur isha 4 vjeç të merrja ndonjë libër dhe të filloja të lexoja, por kujtesa ime nuk arrin kaq gjatë. Gjëja e parë që mbaj mend të lexoj është Momo.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

TP: Libri i parë që më la një gjurmë të thella dhe kjo më bëri të qaj ishte Historia e pafund. Unë kisha ca 10 ose 11 vjet dhe kur arrita në faqet e fundit fillova të qaj pa ngushëllim: kjo ishte historia e pafund, si mund të mbaronte ndoshta? Më vonë, si i rritur, Zoti i unazave kishte një ndikim të fortë tek unë dhe ishte shpërthimi fund për të filluar shkruaj me synimet e publikoj.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

TP: difficultshtë e vështirë të thuash vetëm një. Tolkien, natyrisht, është një referencë. Por ka autorë të ndryshëm nga të cilët unë do të zgjidhja disa gjëra ose të tjera. Për shembull, nga Ken follet Unë e admiroj ritmin që ai u jep historive të tij. Nga Vazquez-Figueroa aftësia e tij për të krijuar aventura të mëdha me pak burime. Nga Walter scott gjeniu i tij për shkrirjen e elementeve reale dhe trilluese dhe krijimin e romanit historik siç e njohim ne, dhe kështu ai mund të citonte edhe disa të tjerë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

TP: Unë nuk jam shumë mitoman, sinqerisht. Sigurisht, ka personazhe të mrekullueshëm ... Ndoshta Rob J Cole, protagonist i Mjeku, nga Noah Gordon, do të ishte një personazh që do të doja të krijoja.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

TP: Unë jam shumë kërkues në kohën e leximit dhe Kam humbur shumë kënaqësinë e leximit, është gjithnjë e më e vështirë për një libër të më lidh dhe të më bëjë të kthehem në faqet e tij dhe madje ta rilexoj. Une mania është të pyesni një libër se une më bëj të harroj ku jam. Nëse nuk e kuptoni, ju lë pa keqardhje.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

TP: Unë mund të lexoj në çdo kohë, kudo. Leximi është një vend që mund të shijohet casi në çdo kohë.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

TP: Të filloj karrierën time, siç thashë, Tolkien. Pastaj është një libër, Leon Bocanegranga Vázquez-Figueroa, nga e cila huazova stilin dhe zërin narrativ për disa pjesë nga Bijtë e Herakliut, romani im i pare. Unë mendoj se në fund të fundit autori është një riparim i stileve dhe teksteve që e kanë shënjuar në një mënyrë apo në një tjetër, edhe nëse nuk jeni të vetëdijshëm për këtë.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

TP: Më pëlqen roman aventureske dhe fantazi epike, Ai gjithashtu terror. I adhuroj komplotet e Stephen King, megjithëse përgjithësisht i urrej mbarimet e tyre. Kam lexuar gjithashtu shumë Agatha Christie dhe Sherlock.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

TP: Po lexoj a roman tjetër gjinia e zezë, Çështja Hartung. Une shkruaj nje roman i vendosur në fund të shekullit të XNUMX-të dhe parimet e XVIII.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

TP: Unë mendoj se ka kaluar një kohë e gjatë që nga ajo kohë tregu i librit është i ngopur. Unë kam folur shumë herë me agjentin tim, përfshirë redaktorin tim, për këtë temë dhe besoj fort se ka edhe shumë libra të botuar. Nuk ka asnjë masë leximi për kaq shumë libra.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të merrni diçka pozitive prej tij për romanet e ardhshme?

TP: Personalisht Nuk po vuaj shumë nga izolimi. Unë kam punuar në shtëpi për vite, kështu që unëjam mësuar me të kaloj orë të gjata vetëm, dhe unë kam Perro, kështu që daljet e mia nuk kanë qenë aq të kufizuara sa ato të të tjerëve. Ndërsa nëse e kam përfituar apo jo, Koha do të tregojë. Per momentin, Unë kam përparuar në romanin e ri, e cila nuk është pak.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.