Alfred Tennyson dhe Paul Verlaine. Fraza dhe poezi për t’u mbajtur mend.

Anglezi Alfred Tennyson dhe francezi Paul Verlaine.

Gjysma e Gusht. Gjysma e botës së pushime dhe gjysma tjetër dembel edhe në rutinën e tij të përditshme. Nxehtësia, përtacia, qetësia, natyra, deti, dielli, malet, mbrëmjet e gjata, lindjet e diellit ... Një mjedis i favorshëm për pak poezi. Nga të mirat, nga të mirat. Thjesht për të ndjerë atë gabim dhe për të kërkuar më shumë. Epo pse të mos përdorësh dy nga poetët më të mëdhenj të shekullit të XNUMX-të. Një anglez dhe një francez. Zot Alfred Tennyson dhe Paul Verlaine. Le të lexojmë pak dhe të kujtojmë disa prej tij fraza dhe fragmente të poezive të tij.

Alfred Tennyson

Ky poet anglez i lindur në Somersby në 1809 konsiderohet si një nga më të mëdhenjtë në letërsi dhe padyshim ishte më e rëndësishmja e epokës viktoriane.

Babai i tij, i cili ishte pasardhës i mbretit Edward III të Anglisë, e rriti atë në mënyrën më të rreptë dhe më klasike. Unë studioj në Trinity College, nga Kembrixh, ku ai u bashkua me grupin letrar të njohur si Apostujt. Ky ishte fillimi i karrierës së tij letrare. Ai i shkroi poezitë e tij të para në 1830, por ishte më vonë e tija veprat më të lavdëruara si Zonja e Shalott, Vdekja e Arturit y Ulises. Dhe mbi të gjitha ka elegjinë e tij Ne kujtim (1850), kushtuar mikut të tij më të mirë, Arthur Hallam, dhe të famshmit të tij Ngarkesa e Brigadës së Dritës (1855) Ai vdiq në 1892.

 • Megjithëse shumë është marrë, shumë mbetet; dhe megjithëse nuk jemi tani ajo forcë që në kohërat e vjetra lëvizte tokën dhe qiellin, çfarë jemi, jemi. Një temperament madje i zemrave heroike, i dobësuar nga koha dhe fati, por i fortë në vullnet, për të luftuar, kërkuar, gjetur dhe mos u dorëzuar.
 • Shtë më mirë të kesh dashur dhe të kesh humbur sesa të mos kesh dashur kurrë.
 • Dndrrat janë të vërteta ndërsa zgjasin, por çfarë është të jetosh përveç të ëndërrosh?
 • Kurrë nuk do të jetë vonë për të kërkuar një botë më të mirë dhe më të re, nëse në përpjekje vendosim guxim dhe shpresë
 • Gënjeshtra që është pothuajse e vërtetë është më e keqe se të gjitha gënjeshtrat.
 • Lumturia nuk konsiston në realizimin e idealeve tona, por në idealizimin e asaj që bëjmë.

Ngarkesa e Brigadës së Dritës

"Përpara, Brigada e Dritës!"
"Ngarko armët!", Tha ai.
Në luginën e vdekjes
gjashtëqind hipën.

"Përpara, Brigada e Dritës!"
Një njeriu i ra të fikët?
Jo, edhe nëse ushtarët e dinin
kjo ishte marrëzi.
Ata nuk ishin aty për t'u përgjigjur.
Ata nuk ishin aty për të arsyetuar.
Ata ishin vetëm atje për të fituar ose për të vdekur.
Në luginën e vdekjes
gjashtëqind hipën.

Zonja e Shalott

Në brigjet e lumit, duke fjetur,
fusha të mëdha elbi dhe thekre
ata veshin kodra dhe gjejnë qiellin;
Përmes fushës, shtegu marshon
drejt njëmijë kullave të Camelot;
Dhe lart e poshtë, njerëzit vijnë
duke kërkuar ku lulëzojnë zambakët,
në ishullin që shfaqet në rrjedhën e poshtme:
Isshtë ishulli i Shalott.

Plepi dridhet, shelgu zbehet,
flladet gri tundin ajrin
dhe vala, që mbush përgjithmonë kanalin,
poshtë lumit dhe nga ishulli i largët
që rrjedh duke rrjedhur, deri në Camelot.
Katër mure gri: kullat e saj gri
ato dominojnë një hapësirë ​​midis luleve,
dhe në heshtjen e ishullit ai fshihet
zonja e Shalott.

Paul verlaine

Ai ka lindur në Metz në 1844 dhe studioi në Lycée Bonaparte në Paris. Frymëzuar nga Baudelaire, u bë i njohur me librat e tij të parë me poezi, Poezi saturniane, nga 1866, Ahengje gallatë, nga 1869 dhe Kenga e mire, 1870. Por një jetë e shpërndarë, problemet e tij me alkool dhe shumë e saj marrëdhënie të stuhishme duke dashur me të edhe një poet Arthur Rimbaud e çuan në burgu. Pasi u la i lirë, ai botoi Urtësia, një përmbledhje me poezi fetare. Në 1894 ai u zgjodh në Paris si Princi i poetëve. Ai vdiq atje në 1896.

 • Muzika e para, gjithmonë muzika!
 • Dhe kaq i thellë është besimi im dhe ti je aq shumë për mua, saqë në gjithçka besoj se jetoj vetëm për ty.
 • Lotët bien në zemër si shiu në fshat.
 • Qani pa arsye në këtë zemër që është zhgënjyer Çfarë! Asnjë tradhti? Ky duel është pa arsye.
 • Hapni shpirtin dhe veshin tuaj nën tingullin e mandolinës sime: për ju kam bërë, për ju, këtë këngë mizore dhe lajkatare.
 • Vajtimet më të thella të violinës së vjeshtës janë si një plagë në shpirtin e një ankthi të çuditshëm pa fund.

Lartësia

I dashuri im, ji ëmbël, i ëmbël ...
qetësohu pak, o i zjarrtë, ethet e pasionuara;
i dashuri, ndonjëherë, duhet të ketë një orë të pastër
dhe ta doni njëri-tjetrin me një dashuri të butë vëllazërore.

Ji i butë, përkëdhel me dorën tënde të dashur;
Unë preferoj vrullin e orës së dhunshme
psherëtima dhe vështrimi naiv i dritës
dhe një gojë që di të më puthë edhe nëse më gënjen. (…)

Të kam ëndërruar sonte

Të kam ëndërruar sonte
Ju ra të fikët në një mijë mënyra
Dhe murmuriti kaq shumë gjëra ...

Dhe unë, ashtu si shijoni një frut
Te putha me gjithe goje
Pak kudo, mal, luginë, fushë.

Ishte me një elasticitet,
Nga një pranverë vërtet e admirueshme:
Zot ... çfarë fryme dhe çfarë beli! (…)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.