Tema e "Këngët e jetës dhe shpresës"

Kopertina e "Këngët e jetës dhe shpresës"

Siç ju thamë tashmë në artikullin e mëparshëm, në këtë libër pesha e politikës ndihet në një mënyrë më të qartë dhe konstante sesa në ato të mëparshme që kur poeti braktis «Kulla e fildishtë»Në të cilën ai ishte mbyllur simbolikisht në punët e tij të mëparshme për t'u afruar pak me nevojat dhe ankesat e njerëzve, kështu që nuk është e çuditshme të shohësh vargje kushtuar presidentëve të shtetit në disa fragmente të librit.

Përveç kësaj, bota hispanike është shumë e pranishme. Në veprat e mëparshme të këtij autori, Bota hispanike e kaluara kolonialiste, edhe pse në këtë qasja është më shumë drejt vlerave pozitive të kulturës spanjolle, veçanërisht atyre letrare, duke iu afruar në shumë raste figurës së Don Kishotit, fryt i zotërisë së çmendur gjeniale të penës së Miguel de Cervantes një nga autorët e mëdhenj botërorë të të gjitha moshave.

Sidoqoftë, hidhni një vështrim në të kaluarën për të kujtuar popujt para-kolumbianë amerikanë në mënyrë që të lavdëroni ato kultura dhe dyshues ndaj Veriut të kontinentit AmerikanKjo do të thotë, Shtetet e Bashkuara, vendlindja e disa prej shkrimtarëve të tij të preferuar, të cilët ai megjithatë i sheh si një kërcënim politik për njerëzit e vendeve të Jugut të kontinentit, të cilët janë të shtypur. Darío propozon bashkimin e Jugut kundër Veriut.

Përveç gjithë kësaj poeti reflektojnë mbi ekzistencën, dhe zbulon lodhjen, mërzinë dhe hidhërimin që pushtojnë qenien e tij në këtë fazë të jetës në të cilën ai nuk mund të pyesë më veten "vargje blu ose këngë të ndyra". Pesimizmi e bën të keqen e tij dhe ndihet në shumë nga pasazhet e librit, veçanërisht në poezinë me të cilën mbaron dhe që mban titullin "The fatal".

Më shumë informacion - "Këngët e jetës dhe shpresës", vepra e tretë e madhe nga Rubén Darío

Foto - Mercado pagesë

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.