Temat e përsëritura në Rafael Alberti

Portret i Rafael Albertit

Raphael Alberto Ai ka shprehur shqetësimet e tij gjatë gjithë punës së tij dhe ka disa tema të përsëritura që shfaqen në poezitë e tij pa pushim, duke e bërë të qartë se cilat janë shqetësimet kryesore të poet i madh nga porti i Santa María:

Malli për tokën e tyre është një nga temat kryesore të një shkrimtari i cili kishte fatin e keq të qëndronte gjithmonë larg tokës së tij pasi që si fëmijë iu desh të largohej nga Cádiz, duke u larguar nga deti i tij i dashur dhe si i rritur ai duhej të linte vendin e tij, Spanjën, për shkak të ndaj mospërputhjeve politike me regjimin diktatorial të Frankos, i cili nuk pranonte komunistët brenda kufijve tanë.

Pretendimi shoqëror Isshtë një tjetër nga çështjet që përsëritet në të gjithë vargjet e tij dhe është pikërisht për shkak të situatës në vend, e njëjta gjë që e bëri atë të emigrojë, gjë që prodhoi ditë për ditë, padrejtësi të mëdha shoqërore që poeti nuk i dinte ose duan të heshtin për t'i dhënë zë njerëzve përmes vargjeve të tij.

Të gjitha këto tema theksohen sipas fazë Le të flasim për këtë që kur Alberti filloi të thithte poezi tradicionale dhe vargjet e tij ishin neo-popullore në fillim, duke përqafuar gongorizmin dhe avangardën pak më vonë. Pastaj ai kaloi surrealizmin dhe më në fund përfundoi duke folur për problemet shoqërore dhe realitetin e ashpër të mërgimit.

Më shumë informacion - Biografia e Rafael Alberti

Foto - Xhulio Santiago

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.