Temat e përsëritura në César Vallejo

Vallejo ngre gotën në dolli

Si me të gjithë shkrimtarët, César Vallejo kishte një seri të fiksime që përsëriten në mënyrë periodike gjatë gjithë veprës së tij duke sjellë bërthamat tematike të së njëjtës që përmbledhim shkurtimisht në këtë artikull.

Njëra prej tyre është ndjenja e të parit i pambrojtur dhe vetëm në një botë plot padrejtësi dhe të këqija që mundojnë njerëzimin dhe kërcënojnë njerëzit rreth çdo cepi. Askush, madje as Zoti, nuk do t’i ndihmojë burrat dhe gratë të dalin nga pusi i vetmisë dhe pafuqisë në të cilën janë zhytur.

Kalimi i kohë është një tjetër fiksim i tij. Afërsia e vdekjes, e cila është gjithnjë e më afër si rezultat i rrjedhës së kalendarit, e mundon poetin që strehohet në natyrë dhe në trupin e tij si një mjet për të jetuar të tashmen pa barrën e përkohshme të tik-takimit të përjetshëm të ora Sidoqoftë, plakja ndihet edhe në shqisa ...

Në fund të fundit shfajësimi dhe solidariteti janë të tjerë nga lajtmotivat e veprës së Vallejo, i cili e di se realiteti është i zi dhe se vetëm duke ndihmuar të tjerët dhe duke ndarë dhimbjen e tyre do të jetë në gjendje të bëjë diçka për të lehtësuar situatën e dhimbshme në të cilën jetojnë qeniet njerëzore.

Më shumë informacion - Biografia e César Vallejo

Foto - Peru 21

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.