Çfarë do të ndodhë tani me libraritë dhe bibliotekat në Mbretërinë e Bashkuar?

librari në Angli

Imazhi – Wikimedia/PL Chadwick

Kjo javë ka qenë shumë konvulsive jo vetëm për britanikët, por edhe për pjesën tjetër të qytetarëve të Bashkimit Evropian, pasi referendumi i famshëm rezultoi pozitiv dhe Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga Bashkimi Evropian. Por tani çfarë do të ndodhë?

Para referendumit, shumë kompani dhe sipërmarrës ata paralajmëruan për katastrofën që kjo solli. Tani me miratimin, ka shumë që janë të dëshpëruar, të tjerë që duan të largohen nga vendi dhe të tjerë që duan të marrin një "copë" të situatës, por askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në të vërtetë në vend, madje as librashitësit.

Mbretëria e Bashkuar do të duhet të kalojë edhe dy vjet në BE pas Brexit të famshëm

Megjithëse Britania e Madhe do të largohet nga Bashkimi Evropian, procesi është i gjatë dhe mund të zgjasë deri në 7 vjet para se nisja të jetë efektive. Dhe për të paktën dy vjet më shumë MB do të mbetet në BE. Gjatë këtyre viteve, qeveria britanike do të duhet të mbajë mbretëritë e saj, të cilat duan të ndahen, ne po flasim për Skocinë dhe Irlandën e Veriut, të mbajë marrëdhëniet me BE për të vendosur se si do të jetë e ardhmja e saj dhe ndërkohë zgjidhin politikën e ditës së përditshme dhe të BE-së.

Kjo është më delikate nga të gjitha. Gjatë këtyre muajve është planifikuar të krijohet një TVSH e përbashkët në të gjitha vendet anëtare të BE, por nëse MB largohet, procesi do të jetë më i vështirë se normal, veçanërisht duke prekur TVSH-në e librave dhe e-librave.

La Monedha britanike ngadalë po bie në vlerë, gjë që do t'i bëjë produktet më të lira sesa në Bashkimin Evropian, kështu që nëse kjo mirëmbahet dhe TVSH-ja nuk rritet, Mbretëria e Bashkuar mund të jetë një pikë kyçe kur shet ebooks dhe libra në vende të tjera.

Të paktën këto janë situatat e mundshme që do të ndodhin në afat të shkurtër, por qeveria britanike nuk po kalon momentin e saj më të mirë pas braktisjes së Cameron, kështu që paqëndrueshmëria politike mund të ndikojë rrënjësisht në të gjitha tregjet dhe gjithashtu në BE, edhe nëse nuk duam të ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ruth dutruel dijo

  Ata thonë se të gjitha ndryshimet e mëdha janë për mirë. Por kur zhytesh në krizë, nuk e sheh rrugëtimin kaq qartë.

 2.   shkollë neo-letrare dijo

  Nga dita 1 ata filluan të pendoheshin. Në çdo rast, ata do ta dinë.

  Ajo që na ka interesuar shumë në lidhje me artikullin është çështja e TVSH-së së "unifikuar" për BE-në. A do të jetë më e vogël se ajo që ekziston tani për librin elektronik?

  Një përshëndetje.