Njihuni me Çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2021

Çmimi Nobel në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi

Më 7 tetor të këtij viti, u zbulua emri i fituesit të edicionit të XNUMX -të të Çmimit Nobel në kategorinë e Letërsisë. Fituesi ishte Tanzanian Abdulrazak Gurnah, një romancier me një karrierë të gjatë dhe të thellë, i karakterizuar nga prekja me forcë e çështjeve të ndjeshme që lidhen me luftën, refugjatët dhe racizmin.

Punon si Prado Luxury Hotel (1994) y Shkretëtirë (2005) çoi anëtarët e Akademisë Suedeze në një diskutim të tillë, duke deklaruar se Zanzibarí fitoi për "rrëfimet e tyre për efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatëve në Gjirin midis kulturave dhe kontinenteve". Është hera e pestë në historinë e këtij çmimi që një afrikan merr këtë njohjePara tij, ai u prit: Wole Soyinka, Nadine Gordimer, John Maxwell Coetzee dhe Naguib Mahfuz.

Rreth fituesit, Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah

Ai lindi në 20 Dhjetor në ishullin Zanzibar, Tanzania, në 1948. Adoleshenca e tij u ndikua nga libra si p.sh Netët arabeAi ishte gjithashtu një lexues i rregullt i poezisë aziatike, veçanërisht persishtes dhe arabishtes.

Zhvendosje e detyruar

Ai mezi arriti moshën madhore, Ai duhej të linte shtëpinë e tij për shkak të konflikteve të vazhdueshme dhe në rritje të luftës që kanë lindur në tokat Tanzaniane që nga viti 1964Me Në moshën 18 vjeç, ai filloi rrugën për në Angli dhe u vendos atje.

Teksti i vetë jetës

Prandaj, nuk është për t'u habitur që veprat e tij paraqesin me aq saktësi shkatërrimet e luftës dhe shenjat që zhvendosësit mbajnë me vete, dhe që nga ana tjetër komplotet kanë - në pjesën më të madhe - bregdetin e Afrikës Lindore si vendndodhjen e tyre kryesore. Shkrimi i Abdulrazak Gurnah është qartë eksperimental.

Lista e veprave të Abdulrazak Gurnah

Përmbledhja e veprave nga Zanzibarí është jashtëzakonisht e gjerë, kështu që emërimi i tij nuk është i çuditshëm; 10 milionë SEK që ai ka fituar janë më se të merituara. Këtu janë titujt që ai ka botuar:

Novelas

 • Kujtimi i Nisjes (1987)
 • Mënyra e pelegrinëve (1988)
 • Dottie (1990)
 • Prado Luxury Hotel (1994).
 • Duke admiruar Heshtjen (1996)
 • Paraíso (1997, përkthim nga Sofia Carlota Noguera)
 • Heshtje e pasigurt (1998, përkthim nga Sofia Carlota Noguera)
 • Nga deti (2001)
 • Në breg (2003, përkthim nga Carmen Aguilar)
 • Shkretëtirë (2005)
 • Dhurata e Fundit (2011)
 • Zemër zhavorri (2017)
 • Jetët e përtejme (2020)

Ese, tregime të shkurtra dhe vepra të tjera

 • mish (1985)
 • kafaze (1992)
 • Ese mbi Shkrimin Afrikan 1: Një Rivlerësim (1993)
 • Strategjitë transformuese në trillimin e Ngũgĩ wa Thiong'o (1993)
 • Fiksi i Wole Soyinka ”në Wole Soyinka: Një Vlerësim (1994)
 • Zemërimi dhe zgjedhja politike në Nigeri: Një konsideratë e të çmendurve dhe specialistëve të Soyinka, Njeriu vdiq dhe sezoni i anomisë (1994, botuar konferenca)
 • Ese mbi shkrimin afrikan 2: Bashkëkohor Letërsi (1995)
 • Pika e mesme e britmës ': Shkrimi i Dambudzo Marechera (1995)
 • Zhvendosja dhe transformimi në enigmën e mbërritjes (1995)
 • Shoqërues (1996)
 • Nga rruga e pelegrinëve (1988)
 • Duke imagjinuar Shkrimtarin Postkolonial (2000)
 • Një ide e së kaluarës (2002)
 • Tregimet e Mbledhura të Abdulrazak Gurnah (2004)
 • Nëna ime jetonte në një fermë në Afrikë (2006)
 • Shoqëruesi i Kembrixhit për Salman Rushdie (2007, hyrje në libër)
 • Temat dhe strukturat në fëmijët e mesnatës (2007)
 • Një kokërr gruri nga Ngũgĩ wa Thiong'o (2012)
 • Përralla e Mbërritësit: Ashtu siç iu tha Abdulrazak Gurnah (2016)
 • Nxitja për askund: Wicomb dhe Kozmopolitanizëm (2020)

Kush u propozua së bashku me Abdulrazak Gurnah?

Këtë vit, si në të kaluarën kur ai fitoi Louise glück, piedestali ishte në kundërshtim. Vetëm duke përmendur një pjesë të të nominuarve, kuptohet qartë pse: Can Xue, Liao Yiwu, Haruki Murakami, Javier Marías, Lyudmila Ulitskaya, César Aira, Michel Houellebecq, Margaret Atwood dhe Ngugi wa Thiongó. 

Xavier Marias.

Xavier Marias.

Murakami, si vitet e kaluara, është ende një nga favoritët, por ende nuk e ka arritur misionin e tij. Javier Marias, ndërkohë, ishte gjithashtu ndër emrat më të njohur. Do të na duhet të presim vitin e ardhshëm për të parë se kush e fiton çmimin prestigjioz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.